Poznat dopravní značky, zastavit tepenné krvácení nebo smotat požární hadici. To jen jen několik soutěžních úkolů, kterév úterýplnilo téměř sto mělnických školáků.

U Labe Na Hadíku se totiž konala soutěž o titul Železný měšťák, pořádaná Městskou policií v Mělníku.

Podle preventisty městské policie Petra Limprechta se do soutěže zapojili žáci šestých až devátých tříd základních škol a základní školy praktické a speciální i nižších tříd gymnázia. „Tříčlenné týmy běžely podél Labe, kde na ně čekalo šest stanovišť, dvě měli na starosti městští strážníci, dvě studenti soukromé střední zdravotnické školy a dvě stanoviště patřila mělnickým dobrovolným hasičům,“ vysvětlil Limprecht.

Blátivá trať ani zachmuřená obloha děti neodradila od plného nasazení, se kterým zdolávaly jednotlivé nástrahy a úkoly na všech šesti stanovištích. Nejnáročnější pro ně byl test fyzické zdatnosti na druhém stanovišti mělnických strážníků. „Trasa je docela těžká. Nejhorší byly ty kliky a oběhnutí židle na čas,“ shodli se žáci šesté třídy základní školy v Seifertově ulici Kuba, Michal a Terka.

Zabrat ale dala většině soutěžících i první pomoc na zastávce u budoucích zdravotnic. „Snažíme se děti naučit, aby zvládly poskytnout první pomoc. Jde nám o to, aby dokázaly například zastavit masivní tepenné krvácení. Spousta z nich si ale vůbec neví rady. Bylo tady už hodně dětí, ale nikdo zatím figurantku nezachránil,“ uvedla studentka Soukromé střední zdravotnické školy v Mělníku Jana Málková.

Naopak největší zábavou byla pro kandidáty na titul Železný měšťák předposlední zastávka u vehlovických dobrovolných hasičů, kde proudem vody stráželi plechovky z podstavce.

Vyhodnocení soutěže se podle ředitele mělnických strážníků Ladislava Hošmánka uskuteční při velké preventivní akci, která se koná v polovině letošního prosince v Masarykově kulturním domě.

„Děkuji studentům zdravotnické školy a dobrovolným hasičům, kteří se podíleli na zdárném průběhu soutěže,“ dodal Hošmánek.