Letošní ročník se shodou nešťastných okolností stal zároveň vzpomínkovou akcí na autora myšlenky a hlavního pořadatele motomanévrů Miroslava Sitaře, který tento týden ve čtvrtek 5. září zemřel. Václav Gabriel člen Spolku přátel Josefa Švejka dodává: „Miroslav Sitař byl duchovním otcem manévrů a vyjížděl se svojí motorkou vždy v čele spanilé jízdy. Většinou se zúčastní manévrů zhruba na 70 strojů a asi 10 autoveteránů. Letos je deštivo, takže je tady účastníků míň. Navíc to nebude úplně veselá akce, ale je spíše pietou a vzpomínkou na duchovního otce motomanévrů“.

Sraz majitelů motorek a autoveteránů se uskutečnil dopoledne v restauraci U Kohouta, kde požehnal motostrojům na cesty feldkurát Katz. Mezi stroji dominovala žlutá motorka, která byla ozdobena smuteční kyticí pro zesnulého Miroslava Sitaře.

Odpoledne následovala spanilá jízda všech zúčastněných strojů, které se společně přemístily do Velvar a po zastávce na tamním náměstí pokračovaly silnější stroje do Kralup přes Podřípsko. Manévry zakončilo dobití Řípu dobrým vojákem Švejkem a pietní akt u hrobu praotce Čecha.

Pořadatel akce je Spolek přátel Josefa Švejka v Kralupech nad Vltavou, jehož zásluhou je přímo před městským úřadem na Palackého náměstí sedící bronzová socha Josefa Švejka, která byla financována veřejnou sbírkou a odhalena byla v květnu 2017. Ne náhodou sedí Švejk na kralupském náměstí a dívá se směrem k drogerii. Má tvář filmové postavy ztvárněné Rudolfem Hrušínským, v náručí má pejska a u nohou psí hovínko. Jaroslav Hašek ve svých Osudech dobrého vojáka Švejka několikrát Kralupy zmiňuje. Památná je věta: „Já jsem takto drogista Vaněk z Kralup“. Drogerie už dnes není Vaňkova, ale na náměstí stojí dodnes. Jaroslav Hašek se s kralupským drogistou znal z časů 1. světové války.

Marta Dušková