Už krátce po poledni začalo slunečné odpoledne lákat příznivce především punkové muziky na místní jednodenní openairový festival, kde pro ně byl připraven hudební program až do pozdních nočních hodin.

Na jeho pořádání se podílelo hned několik mladých lidí z Mělníka, ale hlavní organizátoři byli jen dva, Martin Runkas a Jiří Hanč. „Kromě nějakých problémů s kapelami nám dělalo starosti i počasí, které trošku zlobilo, ale nakonec se umoudřilo a vyšlo úplně nádherně,“ řekl Martin Runkas.

Na pódiu se během akce vystřídalo sedm kapel z různých koutů České republiky, příležitost dostaly také místní kapely. Ze tří čtvrtin dívčí formace Sour Bitch a stálice domácí punkové scény, muzikanti z Cirguzu.

U Jelínků hrály i kapely Queens of everything, Pipes and Pints, Nežfaleš a The Rocket Dogz. Oproti běžným punkovým koncertům se organizátoři zaměřili především na výběr méně známých kapel.

„Nešlo nám o to udělat akci, kde bude hromada lokálních skupin a s nimi nějaké eso,“ vysvětlil výběr kapel Jiří Hanč a dodal, že na hudební scéně jsou v současné době nové, kvalitnější kapely, které se chtějí srovnávat se zahraničními kapelami, kde je punk už trochu jinde. A právě tyto kapely se snažili přizvat i do Mělníka.

Ti, co si nenechali jednodenní festival pod otevřeným nebem ujít, byli s výběrem kapel spokojeni. Jeden z téměř osmdesáti návštěvníků Ondřej Hrnčíř si pochvaloval hlavně pražské Queens of everything, kteří mají místo tradiční basové kytary kontrabas a navíc dechovou sekci.

„Už jsem je viděl dvakrát v Praze. Fakt mě nadchli - a nezklamali ani tentokrát. Teď jsem zvědavý na Pipes and Pints, kteří mají pro změnu dudy,“ ohodnotil dvě hlavní kapely večera Ondřej Hrnčíř.

Dirty fest je mělnický punkový festival, který se v letních měsících konal už podruhé. Přestože má punk ve městě řadu fanoušků, nebyli organizátoři s účasti úplně spokojeni. „Účast byla špatná a mě osobně už přestává bavit dělat pro mělnický lidi nějaký akce. Příště se to budu asi snažit přesunout někam, kde je větší zájem,“ zhodnotil na závěr návštěvnost Runkas.

ZUZANA DVOŘÁKOVÁ