Šermířské souboje, dobová řemesla, historická hudba a tanec se staly na jeden den symbolem pro Tuhaň. Vesnička s pěti sty obyvateli se v sobotu změnila v dějiště prvního Tuhaňského šermíření, které mají na svědomí manželé Herbert Heissler a Andrea Heissler Klaudy.

Česká republika se podle nich může pochlubit světovým fenoménem, jímž je scénický a historický šerm na světové úrovni. A ten se rozhodli ukázat i v Tuhani, kde stojí jejich usedlost. „Tradice historického šermu na našem území sahá do poloviny dvacátého století, kdy se z ukázek sportovního šermu pro veřejnost stala forma umění, v němž dnes vynikají právě české umělecké soubory," přiblížil Herbert Heissler, který se svými kamarády už sedmý rok pořádá i šermířskou akci v hlavním městě nazvanou Klamoklání.

„Jde o velkou akci, kterou navštěvují každý rok tisíce lidí. Rozhodli jsme se proto, že něco podobného uspořádáme také v místě, kde žijeme. V Tuhani máme i vlastní šermírnu, kde jsou v pondělí a ve středu tréninky pro veřejnost, úterky a čtvrtky pak patří šermířům, kteří se věnují kaskadéřině," líčil šermíř.

Děti, které s rodiči do Tuhaně v sobotu zavítaly, se rozhodně nenudily. Čekala na ně spousta her a zábavných atrakcí. Ve stodole, kterou Heisslerovi proměnili v šermírnu, si dokonce mezi sebou mohly vyzkoušet, jak s mečem v ruce obstojí v souboji.

„Děti trénují s hliníkovými zbraněmi, které jsou relativně lehké. A pokaždé je nablízku zkušený šermíř, který by zasáhl, pokud by se mělo něco stát," vysvětlil Herbert Heissler a dodal, že děti do dvanácti let nemívají pro šerm předpoklady. Ty nejlepší z nich se šermu začínají věnovat od desátého roku. „Děti se většinou bouchají do zbraní, což je špatně, šermíř totiž musí na soupeře útočit, protože ho chce zneškodnit. Když se střetnou zbraně, je to tím, že šermíř vykryje útok," popsal šermíř, který si jako kaskadér zahrál v několika zahraničních filmech.

Tuhaňské šermíření, které během první zářijové soboty navštívilo několik set lidí, má šanci stát se tradiční tuhaňskou akcí, která ovládne celou vesnici.
„Zvolili jsme první víkend po začátku školního roku, aby děti měly pocit, že jim ještě prázdniny neskončily. A chtěli bychom tento termín zachovat. Následující víkend pak máme už tradičně pražské Klamoklání."

Na pódiu ve středu obce se během soboty představilo hned pět šermířských skupin – Adorea z Olomouce, skupiny scénického šermu Maledictus a Kadeti, historický šerm předvedli i muži ve zbraních ze Streitaxu. A nechyběla ani unikátní dívčí šermířská skupina Kam čert nemůže. „Je to jediná dívčí skupina na téhle úrovni. Jsou to všechno kaskadérky a tanečnice, mezi nimiž je jen jediný chlap, který nakonec dopadne špatně," pochválil dívčí šermířky hlavní organizátor akce.

Všichni šermíři, kteří se v Tuhani představili, působí podle Herberta Heisslera ve svém volném čase jako kaskadéři ve filmech. „U nás v České republice téměř nevystupují," doplnil Heissler.

Náladu dávných časů během dne doplňovaly dvě hudební skupiny, Canora a Jagabab, a tanečnice z Ambrosie. Nechyběli kejklíři i kejklířky a nejmenší návštěvníky potěšilo divadélko.

A ti, kteří se nemohli na šermíře vynadívat, mohou v sobotu 14. září zamířit na pražskou Klamovku…