V umění byl realistou, což vždy zdůrazňoval a byl na to hrdý. Zastával názor, že dílo musí být krásné, dobře a pravdivě provedené, aby bylo ozdobou, aby se k němu člověk znovu vracel pro hluboký prožitek z krásy.

Josef Lír je považován za jednoho ze zakladatelů generace českých karikaturistů.

Jeho karikatury vycházely v časopisech Máj, Šibeničky a ve Vilímkově humoristickém kalendáři. Maloval portréty přátel a známých, ale i zbohatlíků, žebráků, politiků, tuláků a chudáků. Kromě karikatur se Lír věnoval olejomalbě a kresbě. Proslulé jsou zejména jeho malebné krajiny okolí Mělníka. Zobrazoval krásu města i chudobu periferie. Jeho dílo má také velkou cenu dokumentární, protože zachycuje již dnes zmizelý Mělník.

Výstava Avantgarda v Lysé nad Labem ve čtvrtek 21. dubna 2022.
FOTO: Výstaviště v Lysé ožilo módou. Mladí návrháři předvedli své dovednosti

„Výstava má za cíl podrobněji seznámit nejen mělnickou veřejnost s malířskou tvorbou Josefa Líra. Na rozdíl od předešlých, uskutečněných výstav je tato koncipována poprvé jako průřez jeho celoživotním dílem. Jsou zde mimo jiné i obrazy ze sbírky města Mělníka, které mu byly věnovány před několika desítkami let samotným autorem,“ uvádí vedoucí Odboru školství a kultury Městského úřadu Mělník Zuzana Syrová a dodává: „Tato plátna větších rozměrů byla zachráněna restaurováním v letech 2012 – 2022 a zájemcům z řad veřejnosti budou představeny vůbec poprvé."

Námětově se jedná o obrazy města a jeho okolní krajiny, jako i mělnická zákoutí, která byla pro malíře celoživotní inspirací. Tyto obrazy, pro jeho tvorbu stěžejní, budou doplněny neméně důležitými náměty v jeho tvorbě bohatě zastoupenými - portréty, figurální tvorbou a karikaturami, kterými je Josef Lír doposud nejvíce znám jak laické, tak i odborné veřejnosti.

Z archeologické expozice Archevita ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy.
Hvězdy pravěké expozice? Jsou jimi Dan Bárta a Václav Noid Bárta!

Na přehlídce budou ke zhlédnutí také knižní tituly mistra Líra, rodinné fotografie a další významné dokumenty ze života malíře. Výstava potrvá v prostorách mělnického muzea do 22. května.