Výstavu zahájila ředitelka muzea Miloslava Havlíčková, která návštěvníky pozvala na procházku pohádkovým světem vodníků.

„Sehnat exponáty pro tuto výstavu nebylo lehké. Základní umělecká škola Mšeno vyrobila úžasné plastiky právě pro výstavu. Nakonec nás překvapilo, že po naší výzvě lidé přinesli vodníky, ale nejvíc se sešlo žab. A oslovili jsme i spolupracující muzea, která nám zapůjčila exponáty. Dominantou je velký vodník z muzea Říčany,“ sdělila k výstavě Kristýna Frelichová z propagace muzea.

Cílovou skupinou letní odpočinkové výstavy, která prezentuje českou neznámější pohádkovou postavu jsou hlavně děti. „Snažili jsme se výstavou vodníka rehabilitovat. V bájích a pověstech je vodník negativní potměšilou postavou, která škodí. Vychází ze slovanských bájí jako oslava kultu vody. Náš vodník je pozitivní,“ vysvětlila Kristýna Frelichová.

Výstavu je možné zhlédnout do neděle 3. listopadu. Součástí expozice je pátrací soutěž pro děti s názvem kapříci vodníka Šploucha. Facebooková soutěž Miss vodník 2019 je určena dospělým. Informace k oběma soutěžím jsou zveřejněny na webových stránkách muzea.

Na čtvrtek 25. července je připraven doprovodný program pro děti s vodníkem Brčounem Vrbičkou a kouzelnou muzejní dílničkou. V září proběhnou akce se školami a školkami.

Marta Dušková