ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

Velikonoce jsou největší křesťanské svátky a každoročně přilákají do kostelů davy lidí. Letos ale bude všechno jinak. Bohoslužby na okrese budou v příštích dnech buď zcela neveřejné, nebo se jich bude moci zúčastnit jen hrstka lidí, eventuálně budou přenášeny on-line.

Farnosti na Mělnicku se potýkají s omezeními kvůli pandemii po celou dobu karantény. To však neznamená, že kostely jsou zcela prázdné. K soukromé modlitbě lidé přicházejí. Moc jich však není. „Poslední dobou starší lidé návštěvy kostela omezili. Čím déle karanténa trvá, tím více se lidé bojí. Častěji chodí mladé rodiny s dětmi. Do kostela mohou vstupovat po omezenou dobu a pouze ve dvou,“ uvedl farář Petr Kováč z římskokatolické farnosti Neratovice.

Omezené návštěvy kostelů

Samotné velikonoční bohoslužby v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Lobkovicích budou částečně veřejné. Zúčastnit se jich ale bude moci jen devět farníků. Ti se musí dopředu přihlásit. Výběr probíhat nebude, na mši jednoduše půjdou ti, kteří se přihlásí nejdříve. „Výjimkou bude Velikonoční vigilie na Bílou sobotu, kdy bude mše pro mládež, pokud se podaří vyřešit všechny technické problémy, přenášena online,“ doplnil Petr Kováč. Podle webových stránek neratovické farnosti bude odkaz na živý přenos následně zveřejněn.

V Římskokatolické farnosti – proboštství Mělník budou liturgii sloužit soukromě. Pro veřejnost ale bude v době Velikonoc vždy na tři hodin otevřený zadní vchod chrámu sv. Petra a Pavla pro možnost osobní modlitby.

On-line vysílání bohoslužeb zde ale nepřipravují. „Myslím, že přenos velikonočních bohoslužeb v médiích bohatě stačí. Polovina farníků jsou starší lidé,“ poznamenal farář Jacek Zyzak. Zároveň ale nevyloučil výjimku. „K vysílání se uchýlíme maximálně o velikonoční neděli, během poledního zvonění chceme jít ven s nejsvětější svátostí a dát požehnání městu. A to budeme přenášet na Facebooku,“ dodal.

Velikonoce v mělnickém chrámu sv. Petra a Pavla
Možnost soukromé modlitby
Zelený čtvrtek - 15.00 -18.00
Velký Pátek - 15.00 – 18.00
Bílá Sobota - 15.00 – 18.00
Slavnost Zmrtvýchvstání Páně - 10.00 - 15.00 s výstavem Nejsvětější Svátosti.
Pro věřící je otevřený zadní vchod, farnost žádá o dodržování opatření v době karantény.

Ani Římskokatolická farnost ve Mšeně v souvislosti s velikonočními svátky nic nepřipravuje. Nemají zde internet. „Snažíme se striktně dodržovat karanténu. Setkání pro veřejnost uskutečníme až pandemie pomine a bude to zase bezpečné,“ podotkl farář Petr Kothaj.

Duchovní na okrese se vesměs shodují na tom, že lze bezpečně sledovat a poslouchat bohoslužby v dostupných médiích.

Velikonoce na internetu

Bohoslužby lze běžně sledovat také prostřednictvím internetu – online. Přehledný rozpis konání bohoslužeb podle dnů, lokality a času může každý najít na portále: www.mseonline.cz. Je zde možné sledovat dostupné bohoslužby z České republiky, ale také například ze Slovenska. Pro období velikonočních svátků připravilo Biskupství brněnské portál: Velikonoce.cz.

„Na oficiálním webu České biskupské konference www.cirkev.cz také uveřejňujeme pravidelně manuály ke slavení neděle v kruhu rodiny nebo různá videa, jak mohou věřící lépe prožít i tyto velikonoční dny, kdy nemohou do kostela na bohoslužby,“ uvedla Monika Klimentová, tisková mluvčí České biskupské konference.

Světlo za oknem

Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví v ČR se rozhodly vyzvat nejen věřící, ale i všechny lidi dobré vůle, aby o velikonoční noci, tedy na Bílou sobotu 11. dubna 2020 rozsvítili po setmění za oknem svíčku nebo jiné světlo na znamení života a naděje. Ještě nedávno patřilo mezi velikonoční zvyky rozsvítit světlo za oknem a případně vystavit obrázek Krista o velikonoční noci.

„Jako křesťanské církve v naší zemi se k tomuto zvyku letos vrátíme, abychom si připomenuly Ježíšovo zmrtvýchvstání jako rozzáření světla, které už nehasne a naděje, která nikdy neumírá,“ stojí mimo jiné v prohlášení.