V Rudolfově sálu veltruského zámku voní med a svíčky z voskových plástů. Základní organizace Českého svazu včelařů ve Veltrusech tam totiž pořádá výstavu ke stému výročí svého založení. A k vidění je jak včelařské vybavení z dávných dob, tak i ze současnosti.

Podle jednatelky organizace Jany Benešové bylo právě malebné zámecké prostředí tím pravým místem pro připomenutí tohoto významného výročí.
Do Veltrus některé exponáty putovaly až z Národního muzea v Kačině, odkud je například historický ruční medomet, jímž v dřívějších dobách včelaři vytáčeli med.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout také staré vesnické úly z kmenů stromů, kterým se říká kláty nebo moderní vybavení našich včelařů," popsala část expozice Jana Benešová a dodala, že se na výstavě během tohoto týdne vystřídají děti z několika základních a mateřských škol v okolí.

„Tím, že máme v okolí spoustu dětí, které včely zajímají, jsme se rozhodli, že oslovíme školy a školky ve vesnicích, kde žijí včelaři z naší organizace. Během týdne výstavu navštíví například školáci z Nelahozevsi, Veltrus, Nové Vsi nebo Ledčic," připomněla jednatelka.

Největším lákadlem pro děti jsou zřejmě živé včelky Vladislava Rubína z Ledčic, které i s rámkem umístil do stojánku za průhledné plexisklo. „Mezi včelami je i matička, aby děti viděly, jak to v úlu opravdu chodí. Stále se tam něco děje," říká včelař, který svůj bzučící exponát ukazoval už před dvěma lety dětem v ledčické škole.

Kluky a holky jistě přiláká i výtvarná dílnička, kterou pro ně včelaři přichystali společně s Kamilou Rubešovou z Kozomína. „Děti si mohou vyrobit svíčky z mezistěn nebo malé voskové napichovátko do květináče," řekla Kamila Rubešová, od níž si návštěvníci výstavy mohou odnést voňavý med, svíčky, perníčky nebo medovou kosmetiku.

Výstava veltruských včelařů je v Rudolfově sále otevřena každý den do neděle 13. května vždy v době od 10 do 16 hodin.

Titanic je na dně a my plujeme dál, říká veltruský včelař a kronikář Jiří Král

Na začátku včelařské organizace ve Veltrusech, od jejíhož založení letos uplynulo rovných sto let, stálo patnáct včelařů. A ti se podle kronikáře Základní organizace Českého svazu včelařů ve Veltrusech Jiřího Krále starali o 173 včelstev.

„Když se někdo zajímá o vznik veltruských včelařů, stačí, když si vzpomene na Titanic. Ten poprvé spustili na vodu v roce 1911, kdy tehdejší zakladatelé požádali o povolení založit organizaci. Fungovat potom začali 18. února následujícího roku a za necelé dva měsíce se Titanic potopil," říká kronikář Jiří Král a dodává: „my plujeme dál a Titanic je na dně oceánu."

Veltruská organizace včelařů evidovala největší počet včelařů i včelstev na začátku devadesátých let.

„V roce 1990 jsme měli pětasedmdesát včelařů a 708 včelstev. To byl vrchol, od té doby došlo k obrovskému poklesu," povídá včelař, který je členem organizace čtyřiapadesát let.

Včelaři z Veltrus a blízkého okolí působí na skoro devadesáti kilometrech čtverečních. „Jsme jedna z devíti organizací na Mělnicku, patří pod nás včelaři ze čtrnácti vesnic," vysvětluje Jiří Král.

Včelařů však podle něho celkově ubývá a křivka klesá stále níž. Počet včelstev na jednoho včelaře sice stoupá, ale klesá naopak počet včelařů. „Naštěstí se nám stále daří udržovat omlazování členské základny. V letošním roce nám například dva včelaři kvůli stáří skončili a vzápětí je nahradili jejich dva mladší nástupci," pokračuje kronikář, který začal včelařit ve svých osmadvaceti letech.

„Poprvé jsem se se včelou setkal jako malý kluk, když mě u dědy na malinách bodla. Pak mě sice včelaření zajímalo, ale začal jsem sám včelařit, až po letech, když jsem od strýčka dostal několik včelstev," vzpomíná na své začátky se včelařením Jiří Král.