Marihuana, pervitin, heroin, léky na spaní a alkohol. To všechno si vyzkoušela Hanka, vězenkyně ze Světlé nad Sázavou, která o době od svého dětství až po kriminál vyprávěla včera studentům mělnických středních škol.

„Pod vlivem drog jsem málem zabila člověka, vůbec nechápu, jak jsem to mohla udělat, byly to hrozné chvíle,“ řekla školákům Hanka, která svého chování stále lituje. Poslední měsíc je pro ni nejhorší, během jejího pobytu v kriminále jí totiž zemřela maminka. „Moje uvěznění nemohla mamka přenést přes srdce. Její smrt je ten nejhorší trest, jaký jsem mohla dostat,“ dodala s pláčem nakrátko ostříhaná blondýna.

Do Mělníka nepřijela sama, spolu s ní tam tančilo, hrálo, zpívalo a především odkrývalo svou pohnutou minulost dalších devět žen ze světelské věznice.
Zážitky, na které se nevzpomíná s úsměvem na tváři, líčila mělnickým studentům také teprve jednadvacetiletá Michaela z Karviné.

Už od osmnácti let je jejím domovem zamřížovaný pokoj, nejdříve ve vězení v Opavě a teď ve Světlé. „Rodiče se rozvedli, protože táta začal pít. Mamka si našla přítele, se kterým jsme se nesnesli. Ve třinácti jsem utekla z domu, následoval výchovný ústav, dětský domov. Pak jsem si našla ruského přítele, s nímž jsem se pak dostala do problémů se zákonem,“ svěřila studentům Míša.

Ženy z domu smutku také hovořily o Vánocích ve vězení, které pro ně nejsou vůbec šťastné a veselé, tak jako pro většinu lidí. Silvestra oslavují u televize a připíjejí si vodou, nemají totiž peníze ani na šťávu.

Cílem akce, která se konala pod hlavičkou mělnické městské policie, byla podle ředitele strážníků Ladislava Hošmánka především prevence. „Na akci dostaly pozvání všechny mělnické střední školy,“ uvedl Hošmánek a doplnil, že právě vyprávění žen, které část života prožívají ve vězení, je nejúčinější prevencí.

Vězeňkyně ze Světlé nad Sázavou se svým vystoupením objíždějí města několikrát do roka. Většina z žen, které vyprávěly mělnickým školákům, stála podle ředitelky věznice Kamily Meclové u mikrofonu vůbec poprvé.

„V Mělníku studenti slyšeli úplně nové životní příběhy,“ sdělila Meclová a dodala, že mělnické vystoupení je letos páté. Ženský kolektiv čeká ještě Havlíčkův Brod a Ledeč nad Sázavou.