Na letošní ročník tradičního Mělnického vinobraní dorazilo i přes nádherné počasí o šest tisíc lidí méně než v loňském roce. „Ve všech třech dnech navštívilo slavnosti 34 364 lidí, z toho 27 661 dospělých,“ uvedla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová.

Na vině je pravděpodobně fakt, že se ve stejném termínu konaly vinařské slavnosti i v nedaleké Roudnici nad Labem a Litoměřicích. Přesto byly ulice zaplněné a lidé se dobře bavili. „Pro mě jako pro návštěvníka je bezesporu lepší, že mohu jít tam, kam chci já a ne dav, z něhož nejde uniknout,“ řekl pro Mělnický deník Jakub Drobný, který přijel na slavnosti ze Sadské na Nymbursku.

Letošní ročník vinobraní se naštěstí obešel bez vážnějších problémů, v několika případech však museli zasahovat městští strážníci, nejčastěji při řešení problémů se spícími pijany. Těch bylo i letos víc než dost. „V neděli ráno nám volal majitel stánku s hořickými trubičkami, že mu v něm spí neznámý opilý muž,“ uvedl jeden z příkladů ředitel městské policie Svatopluk Zachoval.

Strážníci se ale setkali i s nebývalou ochotou nálezců dokladů a peněženek. Například v neděli před polednem přinesl na jejich služebnu muž nalezeno peněženku. „Odevzdal ji včetně hotovosti 1 054 korun,“ podotkl Zachoval. „Ztracených a nalezených peněženek jsme řešili více,“ dodal.