Jeho zimní fotografie zurčící říčky Pšovky je toho důkazem. Autorovi totiž vysloužila první místo ve fotosoutěži mšenského okrašlovacího spolku na téma Zimní rozmary Kokořínska.

Jiří Špaček se o svém vítězství dozvěděl o víkendu v galerii Truhlárna v Kokoříně, kde byla po vyhlášení výsledků zahájena výstava vybraných snímků. „Přiznám se, že tak velký úspěch jsem ani nečekal, ale mám z toho samozřejmě radost. Podle mě jsou mezi fotkami lepší adepti na první místo,“ říká skromně student České zahradnické akademie v Mělníku.

Vítěznou fotografii přitom nefotil cíleně do fotografické soutěže. O té se totiž dozvěděl jen pár dní před uzávěrkou 
z facebooku. „Snažil jsem se využít zimy, která zrovna příliš nebyla, a něco pěkného na Kokořínsku vyfotit. Našel jsem takový malý vodopádek na Pšovce poblíž Harasova, který jsem se stativem v minus patnácti stupních fotil asi hodinu,“ líčí pořizování nejlépe hodnocené fotografie. Vítězný vodopádek už ale na říčce v Kokořínském údolí nenajde. „Není tam. Asi dva měsíce po mém focení tam totiž napřímili tok,“ připomíná mladík z Mělníka, který ještě donedávna vyrážel za úlovky s fotoaparátem svých rodičů. Loni si ale pořídil vlastní zrcadlovku.

„Fotím jedině přírodu a hodně makro fotografie. Lidi se na mých snímcích příliš neobjevují. Převažuje hmyz, květiny, voda, prostě příroda,“ popisuje vítěz fotosoutěže, do které mohli přihlásit své snímky všichni fotografičtí nadšenci.

Za první místo si Jiří Špaček domů vedle dvaceti volných vstupů na mšenské koupaliště odnesl i poukaz v hodnotě patnáct set korun do hotelu Kokořín. „Od Vánoc už máme poukaz na vířivku a další služby, takže to určitě spojíme a vyrazíme,“ těší se vítěz.

Jiří Špaček žije v Mělníku, kde také studuje na České zahradnické akademii. Fotografování se věnuje od deseti let, kdy začal fotit na fotoaparát rodičů, rok už má ale vlastní zrcadlovku. Rád se věnuje cyklistice, kterou spojuje právě s oblíbeným fotografováním přírody.