Náměstí Míru v Mělníku patřilo včera vodě. Občanské sdružení Voda Jelenice tam uspořádalo slavnosti Světového dne vody. Podle předsedy sdružení Stanislava Fialy totiž právě včera uplynulo dvacet let od doby, kdy byl Světový den oficiálně stanoven, a to na 22. března.

„Loni jsme si tento den na náměstí v Mělníku připomněli poprvé. Mělník je pro tuto příležitost úplně ideálním místem, protože se tady stékají naše dvě největší řeky Labe a Vltava," prohlásil Fiala a dodal, že v regionu jsou navíc další tři významné potoky s kvalitní vodou – Liběchovka, Pšovka a Košátecký potok. A právě udržením kvality a čistoty vody v nich sdružení Voda Jelenice před více než dvěma lety vzniklo.

Během slavnostního dne v Mělníku měli návštěvníci možnost účastnit se semináře nazvaného Malá vodní turbína a později i semináře zaměřeného na revitalizaci vodních toků.

„Pokud všechno dobře dopadne, tak by se v letech 2014 až 2015 měly do České republiky dostat evropské peníze právě na revitalizace malých vodních toků, což se našeho sdružení přímo týká," připomněl předseda Vody Jelenice.

Potoky a meliorační strouhy v regionu jsou podle Fialy zanesené a potřebovaly by vyčistit. „Šedesát let na to nikdo nesáhl, nebo jen minimálně. Chtěli bychom v tomto ohledu ovšem přenést zodpovědnost také na obce, které mají toky ve svém katastru. Je nutné, aby se místní lidé o jejich stav začali zajímat a snažili se na jejich údržbu získat peníze. Zatím si bohužel jen stěžují, že mají ve sklepích vodu," prohlásil Fiala, který byl dvacet let starostou Malého Újezdu.

„Létáme na Měsíc, máme mobily a počítače, ale nejsme schopni regulovat tok vody. Naši předci to přitom dělali jednoduchým způsobem, věděli, že na jaře po tání sněhu bude dost vody, tak na stavidle vytáhli jedno nebo dvě prkénka a nechali ji odtéct, pak je zase vrátili a tok se opět zavodnil. Byl to jednoduchý systém, o který se starali hlavně mlynáři, po nichž už také není ani památky," popsal Stanislav Fiala.

Pokud evropské peníze na údržbu vodních toků do Česka dorazí, Voda Jelenice se chce do odbahnění potoků a struh zapojit, a obcím pomáhat při vyřizování dotací.

Cílem sdružení Voda Jelenice je zejména regulace vody a její udržení v krajině. Monitoruje také tok Pšovky, jejíž průtok pravidelně měří. A také plánuje větší osvětu v oblasti vodního hospodářství na školách. První vlaštovkou bylo vyhlášení výtvarné soutěže. „Sešlo se nám skoro dvě stě padesát obrázků, z čehož jsme měli opravdu radost. Autory těch nejlepších jsme také ocenili," poznamenal předseda sdružení.