Pětinu z výtěžku prodejního vánočního jarmarku mělnického rodinného centra Kašpárek věnují pořadatelé na projekt Adopce na dálku. Podle vedoucí Kašpárku Radky Pavlové začaly maminky s dětmi před lety pořádat jarmarky právě proto, aby získaly peníze pro thajskou holčičku Nirachu.

„S nápadem adopce na dálku přišla kolegyně. Hned jsme se toho ujali a začali shánět dítě. Chtěli jsme co nejmladší, aby bylo věkově blízko našim dětem v Kašpárku. Nakonec jsme objevili sedmiletou Nirachu,“ uvedla Pavlová a doplnila, že thajskou holčičku adoptovali po ničivé tsunami, která Thajsko zasáhla o Vánocích před pěti lety.

Z Kašpárku do Thajska každý rok putuje téměř osm tisíc korun. „Za poslané peníze organizace za Nirachu platí školné a obědy na celý rok. Jinak by pravděpodobně musela už odmala pracovat, protože žije jen s prarodiči a příbuznými, z nichž vydělává jen jeden,“ poznamenala Pavlová.

Niracha si podpory váží a do Kašpárku posílá každý rok jeden nebo dva dopisy. „Většinou píše, jak ráda tančí a maluje. Také psala, že je moc zvědavá, jak studený je sníh,“ řekla Pavlová.

Na Nirachu může přispět každý návštěvník Kašpárku do kasičky. Další možností byl vánoční jarmark, který rodinné centrum pořádá už několik let.
V polovině týdne si návštěvníci opět mohli koupit například vánoční svícny, perníčky, přívěsky, batikované oblečení a další věci, jejichž autory byly většinou šikovné maminky a děti , které se v Kašpárku scházejí. Zdobené perníčkypak byly dílem babiček z mělnického centra seniorů.

Zbývající část výtěžku padla na náklady na použitý materiál.

Niracha Parnthong. Jedenáctiletá thajská dívka má rozvedené rodiče, kteří se o ni nikdy nestarali. Žije s prarodiči a dalšími příbuznými. Dědeček trpí astmatem, babička cukrovkou a jednadvacetiletá sestřenice má rakovinu. Před čtyřmi lety po zasažení Thajska tsunami si Nirachu na dálku adoptovali členové mělnického rodinného centra Kašpárek. Každý rok jí posílají peníze na vzdělání.