K oslavám sedmistého výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV. se připojují i v Neratovicích. V místním společenském domě začne pondělní vernisáží výstava Doba Karla IV. s podtitulem Vstup do jiného prostoru a času.

Ředitel společenského domu Ivan Fried uvedl, že původně chtěl výstavu pojmout jako přiblížení života obyčejných lidí za vlády Karla IV., brzy však tuto představu musel opustit. „Ukázalo se, že moje původní myšlenka je nerealizovatelná. Důvod je prostý, všechna muzea začala vznikat až v šestnáctém století nebo později," připomněl s tím, že by návštěvníkům vlastně neměl co ukázat.

Hlavní jsou emoce návštěvníků

Přesto se příchozí nemusí obávat, že by byli ochuzeni o zajímavé zážitky. Právě naopak. Výstava, která v těchto dnech vzniká, totiž apeluje zejména na emoce návštěvníků. „Účelem výstavy není něco lidem vysvětlovat nebo objasňovat, ať si každý udělá obrázek o tehdejší době sám. Doufám, že se každý zamyslí nad kontrastem mezi naší současnou realitou hraničící s přízemností a vyššími cíli, které Karel IV. sledoval," poznamenal Ivan Fried s vysvětlením, že český král byl proslavený tím, že nevyhledával válečné konflikty, raději budoval.

Na návštěvníky čekají například identické kopie bust Petra Parléře, Anny Svídnické, Elišky Přemyslovny a Karla IV. z dílny Střední průmyslové školy kamenické a sochařské v Hořicích, kopie několika listin, jedné z nich opatřené originálními skleněnými pečetěmi od místní umělkyně Jany Voldřichové, i replika rytířského brnění ze čtrnáctého století.

Atmosféru navodí kaple

Středověkou atmosféru pomůže navodit kaple, v níž nejenže budou vystaveny různé exponáty a bude tam znít tematická hudba Jakuba Zahradníka, ale také se v ní bude promítat speciálně sestříhaný film.

Pondělní vernisáž ve společenském domě začíná v osmnáct hodin.

Program akcí k výročí Karla IV.

Neděle 8. května
Noc na Karlštejně, výpravný muzikál v podání divadelního souboru z Vysokého Mýta. 
Velký sál společenského domu (SD), 18 hodin.
Čtvrtek 19. a 26. květnaDokumenty k výročí Karla IV., o historii Přemyslovců, rekonstrukci Karlova mostu i Univerzitě Karlově a Karlštejnu. Městské kino, 18 hodin, vstup zdarma.
Sobota 21. květnaDivadelní pouť dětem, vedle tradičních představení, rytířského stanu, bublináře a mimů bude k vidění i představení s tématem Karla IV. 
Prostor před SD, 14 až 17 hodin, vstup zdarma.
Úterý 24. květnaŠtěpán Rak – Vivat Carolus Quartus, koncertní hold Otci vlasti s hostem Alfrédem Strejčkem. 
Malý sál SD, 14 až 17 hodin.
Pondělí 30. květnaKarel IV. vladař a stavitel, beseda za účasti Evy Doležalové 
z Historického ústavu Akademie věd, autora Toulek českou historií Petra Hory – Hořejše a profesora Jana Sokola. 
Malý sál SD, 19 hodin, vstup zdarma.
Sobota 18. červnaNoc na Karlštejně, výpravný muzikál v podání divadla Karla Čapka z Třešti. 
Zámek Lobkovice, 20.30 hodin.
Do 31. květnaDoba Karla IV. – vstup do jiného prostoru a času, výstava připomínající Karla IV. jako vladaře a budovatele. 

Doba Karla IV., výstava prací žáků Libuše Novotné z výtvarného oboru neratovické základní umělecké školy. Foyer a první patro SD, vstup zdarma.