„V důsledku přílivu velkého počtu motorizovaných návštěvníků lze předpokládat zhoršenou plynulost dopravy, a to hlavně v oblasti terezínského kruhového objezdu, v centru a v okolí výstaviště. Dá se očekávat, že doprava bude zatížena i z důvodu nově zřízené křižovatky se světelnou signalizací u Intersparu. Proto žádáme řidiče přijíždějící ve směru od Prahy, aby využili objízdnou trasu přes Roudnici nad Labem a návštěvníci jedoucí od Děčína mohou přijet do Litoměřic přes Ústí nad Labem po střekovské straně,“ uvedla Alena Romová, mluvčí litoměřické policie.

Pozor na zloděje na parkovišti i výstavě

Současně upozorňuje, že přeplněná parkoviště se stávají příležitostí pro zloděje. „Nenechávejte proto ve vozech cenné věci na viditelném místě a před opuštěním svého auta důkladně zkontrolujte uzavření všech dveří , oken i kufru. Všechny návštěvníky upozorňujeme, aby si na výstavišti střežili svoje osobní věci, a to především kabelky, mobilní telefony a peněženky,“ připomíná Alena Romová.

Řidičům, kteří budou v době výstavy projíždět pouze městem, policie doporučuje, aby se vyhnuli přetíženým lokalitám a využili objízdných tras mimo Litoměřice.

Pořadatelé výstavy dodávají, že problémy s parkováním by se vyskytovat neměly.

„Motorizovaní návštěvníci zahradnického veletrhu naleznou stejně jako loni dostatek parkovacích ploch i v těsné blízkosti výstaviště. Úplně ideální je při plánovaných nákupech zajet do areálů bývalých Jiříkových kasáren, kde jsou pokladny a přímý vstup do našich exteriérů,“ doporučila Jitka Matoušková, ředitelka výstaviště Zahrady Čech.

Třiatřicátá Zahrada Čech představí řadu novinek

Po krátké letní přestávce ožije zdejší výstaviště od 18. do 26. září největším českým zahradnickým veletrhem. Zahrada Čech přivítá v dlouhé a nepřetržité třiatřicetileté historii milovníky přírody, aby jim nabídla tradiční, méně známý či nově objevený rostlinný materiál, produkty, výpěstky a vše ostatní, co člověk potřebuje ke svému koníčku.

Dnešní úvod 33. ročníku veletrhu je i ve znamení vyhodnocení soutěže O nejlepší potravinářský výrobek Ústeckého kraje – kraje Přemysla Oráče.
Soutěž vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci s Krajskou agrární komorou, Krajským informačním střediskem pro rozvoj zemědělství a venkova a Odborem Krajské agentury pro zemědělství a venkov Ústeckého kraje.

Ve 13 hodin budou zástupcům firem, jejichž produkty vybrala hodnotitelská komise, předána příslušná ocenění. Šest výrobků – vítězů ve svých kategoriích - získá certifikát, diplom a věcné odměny, 11 výrobků obdrží mimořádná ocenění a 53 výrobků čestná uznání.

Tradici a nové trendy v oborech českého ovocnářství a zelinářství představí v pavilonu A Ovocnářská unie ČR a Zelinářská unie Čech a Moravy, které budou mít 19. září na veletrhu svůj oborový den. „Naše účast, která je už třetím rokem obnovením tradice, bude tentokrát pestřejší i o vyhlášení soutěže „Kysané zelí roku“, do které se přihlásí většina z 16 výrobců tohoto oblíbeného a hlavně zdravého produktu, bez kterého se neobejde klasická česká kuchyně,“ uvedl prezident Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

První sobota na výstavišti je rovněž Dnem včelařů. Ti zvou do Modrého salonku, kde v sobotu proběhnou tři přednášky. Od 9.30 hodin na téma Racionalizace chovu včel, od 10.40 hodin pak Chov včelích matek a od 11.50 hodin Včelí produkty a apiterapie. V prvním patře pavilonu D bude expozice včelařů s živými včelami.

Z dalších zajímavých akcí připomínáme například nedělní vyhlášení ankety o nejpopulárnějšího pedagoga – Zlatý Ámos, pondělní představení kalendáře dechovek. Pro seniory, kteří tvoří velkou část návštěvníků, bude od 18. do 20. září opět k dispozici Centrum ústní hygieny, k vidění bude pražírna kávy a pojízdná pekárna.

Oblíbené poradenství poskytují v pavilonech i v exteriérech všichni renomovaní prodejci a vystavovatelé, ale speciálně je pro ně personálně vybaven pavilon G, kde bude současně přehlídka kuriózních výpěstků.

„Vedle těchto exponátů se návštěvníci mohou těšit na zhruba 120 nových druhů kořeninových rostlin a zeleniny, které budou na Zahradě Čech vystaveny poprvé. Za pozornost stojí vonné muškáty Jakuba a Zdeny Krulichových, které slouží pro aromatizování čajů a ke zlepšení prostředí v domácnostech alergiků a astmatiků,“ prozradil známý pražský zahradník a autor aranžmá pavilonu Petr Herynek.

Veletrh je přístupný každý den od 9 do 18 hodin, druhou sobotu od 9 do 17 hodin.

MICHAL ZÁVADA, VÁCLAV SEDLÁK