Narodili se půl století po druhé světové válce, přesto o ní vědí víc než někteří pamětníci. Jsou totiž členy historického kroužku kralupské základní školy Generála Klapálka. A dějepis je jejich koníčkem.

Podle učitelky Radky Florianové, která kroužek s tříletou tradicí vede, se děti přes kralupskou historii, příběhy tamních lidí i fotografování města dostaly až ke druhé světové válce.

„Odstartoval to můj pobyt na semináři v Izraeli. Po návratu jsme se bavili o problematice holokaustu a osudech jednotlivých dětí za války,“ řekla Radka Florianová a dodala, že první knížkou, kterou si s nadšenými školáky společně přečetli, byl válečný příběh polského děvčátka Chtěla bych létat jako motýl.

Patnáct mladých historiků se vrhlo do shánění dalších knížek, historických materiálů a filmů. Ty si společně každou středu odpoledne na kroužku prohlíželi. Byl mezi nimi i Deník Anny Frankové, německé židovky, která se s rodinou za války ukrývala v Holandsku. Míru se ale nedožila, zemřela na tyfus v táboře Bergen-Belsen.

„Annina rodina stihla z Německa utéct, a tak měla dětství docela klidné, ale potom, když byli prozrazeni a transportování do táborů, se její život změnil. Muselo to být hrozné,“ říká členka historického kroužku Valentýna Škrabálková.

Příběh děti tak upoutal, že se spolu se svou učitelkou rozhodly ve škole uspořádat výstavu o životě Anny Frankové, která putuje už deset let po celé republice. „Výstavu jsme si v pražském židovském muzeu rezervovali na konci minulého školního roku na letošní květen, kdy jsme ji spojili právě s pětašedesátým výročím konce druhé světové války,“ řekla o organizaci výstavy, jejíž vernisáž se v přízemí školy uskutečnila v polovině tohoto týdne, Radka Florianová. Výstavu si mohou návštěvníci vestibulu školy prohlédnout do konce května.