S hudbou začínala jako malá holčička, když jí rodiče koupili housle. Přitom ale vždycky toužila zpívat a hrát na klavír. To se nakonec Lence Ducháčkové z Mělníka splnilo.


Na housle hrála v mělnické hudebce až do třinácti let, kdy vzala do ruky kytaru. Struny ale po čase vyměnila za klávesy, které jsou dnes její kapelou a nahrávacím studiem zároveň. A bez kláves už si mělnickou zpěvačku dokáže představit asi jen málokdo.

Lenku Ducháčkovou potkávají návštěvníci plesů, vesnických zábav, svateb i akcí pro děti. Zrovna před nedávnem hrála na Zumba plese na mělnickém Chloumku. Zumba se totiž od loňského září stala její závislostí. „Na zumbě mě nejvíc baví, že je to hodně podobná tanci na diskotéce. Je to hodně uvolňující, a hlavně člověk jde po hodině domů s úsměvem na tváři," pochvaluje si Lenka Ducháčková.

Většinu jejího repertoáru představují české a slovenské písničky, protože si lidé chtějí zazpívat známé melodie. Skoro pokaždé tak proto dojde na Šenkýřku od Jardy Hypochondra, nechybí Gott nebo dechovky. Lenka Ducháčková se do toho ale umí i pořádně opřít při tvrdší muzice. „Jsem spíš rockerka, baví mě, když se zábavy chýlí ke konci a přitvrzuje se. Často si pak lidé přejí třeba něco od AC/DC, Knockin On Heaven´s Door od Guns´n Roses nebo třeba Hrobaře od Premiérů," říká muzikantka, která na plné čáře ovládla i hudební anketu Mělnického deníku Mělnický Otík 2011.
Svoje písničky nehraje, i když jich má už nejméně na tři cédéčka. „Zatím skládám do šuplíku," vysvětluje.

Vlastní tvorbu hrává jen na svatbách. A právě na ty se v poslední době hodně zaměřila. Dokonce si pro novomanžele připravila speciální svatební balíček. „Pro ženicha a nevěstu dělám písničky na tělo. Jeden o tom druhém vyplní dotazník, co si o něm myslí, a když zrovna neopisují, tak jsou z toho dobré hlášky," pokračuje zpěvačka, která pro novomanžele skládá písničky většinou o dvanácti slokách. Ke zpěvačce se většinou připojí i svatebčané, které naučí refrén.

A ani karaoke show nebývá při svatbách stranou zájmu. „Nikoho do toho nenutím, ale občas se najde někdo, kdo si chce prostě jen tak zazpívat do mikrofonu. Už se mi také stalo, že se mnou na pódiu zpívali všichni svatebčané, jen ženich s nevěstou stáli dole," povídá oblíbená muzikantka, která si říká Retro DJka Lenka.

Občas se mělnická zpěvačka vypraví i na nějakou akci pro děti, kterou zpestří pohádkovými písničkami. „Loni v květnu jsem byla například na velké akci v Kozomíně, kde jsem pro děti připravila hodinový program s karaoke. Děti zpívaly na různé písničky a moc se jim to líbilo. Letos tam vyrazím znovu," těší se Lenka Ducháčková.

O plány do budoucna opravdu nemá nouzi. Chystá se dát dohromady program, s nímž by zavítala do mateřských škol. Nevyhýbá se ani starším lidem. „Chtěla bych občas zajet do domovů seniorů a potěšit je tam například nějakou hudbou ze třicátých let nebo lidovkami. A to budu rozhodně dělat jako takovou charitativní činnost, prostě pro radost."

Své štace už možná brzy nebude mělnická hudebnice objíždět sama.

„Uvažovala jsem o tom, že bych udělala takový konkurz na zpěváka. Především na větší akce by nebylo špatné, kdybych k sobě ještě někoho měla. Klidně se mi tak může někdo, kdo nechce zpívat jen pro peníze, ale spíš pro zábavu, ozvat," láká případné adepty zpěvačka.

Lenka Ducháčková
Bydlí v Mělníku, na který nedá dopustit, je vdaná, má devatenáctiletou dceru. S hudbou začínala nejdříve hraním na housle, ty pak nahradila kytara a dnes ji návštěvníci svateb, plesů i vesnických zábav nejčastěji vidí za klávesami. Pracuje jako účetní a sekretářka v pražském hotelu.