Předchozí
1 z 5
Další

Extraligu trénuje "za barákem". Odolku chce Martin Kop vrátit do bojů o medaile  

Volejbal měl nejspíš ve vínku už od sudiček. Oba rodiče jej hráli na té nejvyšší úrovni a v reprezentaci sbírali cenné kovy na mistrovství Evropy i světa. Martin Kop starší se k němu oklikou přes fotbal dostal v deseti letech. Jako rodák z Prahy zamířil do tehdejší Rudé hvězdy, kde setrval až do mužské kategorie. „Do volejbalu mě nikdo nenutil, i když se tedy u nás v rodině sportovalo dost,“ vybavuje si trenér extraligového Aera a zároveň reprezentační asistent.

Martin Kop, trenér volejbalistů Aero Odolena Voda. Foto:Zdroj: Český volejbalový svaz

Po vojně přestoupil do Odolena Vody. Do městečka na hranici Mělnicka a Prahy-východ se později také přestěhoval. „Když jsem jako hráč skončil v Odolce a šel hrát do zahraničí, naskytla se možnost koupit pozemek a zabydlet se. Měl jsem tam již plno kamarádů,“ vzpomíná Martin Kop, jak se dnes šestitisícové město stalo trvalým domovem. Do Aera, které v dobách největší slávy posbíralo sedm titulů, se loni v létě vrátil. Příslovečné kolečko, na které vyrazil do světa coby hráč, uzavřel jako trenér. A celkem ostřílený - desetiletou praxí v Rakousku a čtyřmi sezonami u konkurenční Příbrami. „Po Belgii, Francii a Polsku jsem hráčskou kariéru končil v Rakousku, ve Vídni. Dnes třiadvacetiletý syn tam začal chodit do česko-rakouské školy, oba jazyky se vyučovaly na stejné úrovni, což bylo super. Nechtěli jsme se už stěhovat. Začal jsem tam s trénováním mládeže,“ popisuje Martin Kop přechod na lavičku.

Martin Kop, trenér volejbalistů Aero Odolena Voda. Foto:Zdroj: archiv Deníku

Přes angažmá u juniorské reprezentace se v Rakousku dostal k trénování seniorů na klubové úrovni. Se všemi třemi týmy, které vedl, hrál o přední ligové příčky a dosáhl na evropské poháry. S Hotvolleys Vídeň, nejúspěšnějším celkem v zemi, okusil dokonce Ligu mistrů. „Z dvanácti hráčů byli pouze tři Rakušané – reprezentanti, zbytek byl postavený na cizincích. Z toho třeba i pěti různých národností. To byla velká škola,“ vrací se v čase. Za obdobný trenérský úspěch považuje i současné působení. „Trénovat v Česku extraligu, myslím, není ostuda. Navíc se mi poštěstilo být i asistentem karlovarského Jirky Nováka u reprezentace.“

Martin Kop, trenér volejbalistů Aero Odolena Voda. Foto:Zdroj: archiv TJ Aero

U trénování chce zůstat. Jak dlouho, nedokáže odhadnout. „Člověk nikdy neví, jak se bude týmu dařit a zda bude spokojený majitel, či sponzor,“ poukazuje na vrtkavý osud většiny trenérů. Na Odolce je každopádně velmi spokojený. „Mám to blízko. Spousta lidí nás sleduje, i když momentálně nemohou do haly. Bavíme se o volejbale, když se potkáme,“ líčí doslova rodinnou atmosféru. Stejně jako v Příbrami má pod svými křídly v mužstvu i syna Martina. „Beru ho jako jednoho z hráčů. Když na to má, tak hraje. V opačném případě nastoupí ten lepší,“ nemá Kop starší problém posadit úspěšného pokračovatele rodinné tradice mezi náhradníky. Bývalý juniorský reprezentant a pražský lev je navíc jedním z několika domácích hráčů. „Odoláků máme v kádru hned šest, což je super,“ oceňuje kormidelník.

Martin Kop, trenér volejbalistů Aero Odolena Voda. Foto:Zdroj: archiv TJ Aero

Tradiční volejbalovou značku by chtěl přiblížit časům, které pamatuje jako hráč. „Lidé tu byli zvyklí hrát o titul a druhé místo bylo bráno pomalu jako neúspěch. Na druhou stranu jsme měli mužstvo nabité reprezentanty. To už je historie. Můj cíl? Byl bych rád, kdyby se Odolka nějakou dlouhodobější prací vrátila alespoň do bojů o některou z medailí, tedy do první čtyřky.“

Martin Kop, trenér volejbalistů Aero Odolena Voda. Foto:Zdroj: archiv TJ Aero