Předchozí
1 z 11
Další

Hokejového bojovníka a všeuměla Josefa Zajíce chtěly do týmu skoro všechny kluby 

Nikdy nepřekročil ani dvacetigólovou hranici, přesto ho chtěl do týmu snad každý kvalitní klub. Josef Zajíc byl totiž vždycky ochotný se za svůj tým bít do poslední kapky potu, do posledního zbytku sil. V českém hokeji navíc platí za jakéhosi desetibojaře, kromě pozice hráče si totiž vyzkoušel post trenéra mužů, žen i dětí, manažera, televizního komentátora či styčného důstojníka při kontaktu s Dálným východem. Vážně toho stíhá hodně. Výraznou stopu zanechal také na Mělnicku.

Josef ZajícJosef ZajícZdroj: Deník / Rudolf Muzika

Zajíce má spousta lidé spojeného s Kladnem, s nímž svázal nejdelší úseky svého života. Zapadl sem jako dříč a bojovník i povahově, vždycky byl neústupný jako synové kladenských havířů a horníků. Přitom ale žádným Kladeňákem není, narodil se a do čtrnácti žil v Praze na Smíchově. A tak ho chtěly Sparta i Slavia. Jenže Spartu nesnesl jeho táta a Slavia měla nejlepší roky teprve před sebou. „Přesto jsme se rozhodovali, ale když jsem pak jel na nějaký turnaj s Kladnem, už jsem tam musel zůstat. Byli taková rodina a okamžitě mě vzali mezi sebe,“ vzpomínal později Josef Zajíc.

Josef Zajíc se rvaček nebál, postavil se i o hlavu vyššímu Jiřímu Dopitovi.Josef Zajíc se rvaček nebál, postavil se i o hlavu vyššímu Jiřímu Dopitovi.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Pak už procházel tvrdou kladenskou školou, dostal se do A-týmu a s ním postupně mezi špičku českého hokeje. Odskočil si jen na vojnu do Trenčína a získal tam svůj největší hráčský triumf – titul mistra Československa. Mimochodem tehdy v roce 1992 vyřadila Dukla jeho Kladno 3:2 na zápasy a Zajíc dal svému klubu i jeden hodně důležitý gól.

Josef ZajícJosef ZajícZdroj: Deník / Rudolf Muzika

První vrcholem jeho kladenské kariéry byl ročník 1994, kdy měl Zajíc jako kapitán Kladýnka v týmu borce jako Kaberle, Patera, M. Procházka, Vejvoda či Gardoň. Vyhráli základní část, ale v semifinále ztratili proti Olomouci náskok 2:0 a získali jen bronzové medaile.

Josef ZajícJosef ZajícZdroj: Deník / Rudolf Muzika

Smutek brzy vystřídaly nové vize, Zajíce oslovil tehdejší manažer Pardubic Zdeněk Kusý a získal ho do svého týmu. Zajíc však u perníkářů vydržel jen jednu sezonu. Zajímavé je, že dostal na starosti mladého talentovaného Milana Hejduka, později nejlepšího střelce NHL. Ale hlavně, v Pardubicích si Kladeňák našel manželku, která ho od té doby doprovází po všech štacích a společně vychovali tři děti.

Josef Zajíc a jeho rodina se mnohokrát stěhovali.Josef Zajíc a jeho rodina se mnohokrát stěhovali.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Po návratu z Pardubic vydržel dva roky v Kladně, než se dočkal prvního zahraničního angažmá. Putoval do německého Essenu, kde se setkal hned s několika bývalými reprezentanty a třeba s Jiřím Šejbou či Slovákem Jergušem Bačou ho dodnes pojí velké přátelství. V Essenu hrál také slavný Němec s českými kořeny Peter Draisaitl, později úspěšný kouč a otec dnes jedné z největších hvězd světového hokeje. Ve druhé sezoně v klubu, který postoupil do nejvyšší soutěže, hrálo už českých hráčů mnohem víc, ale Zajíc dál patřil k nejlepším. Stejně jako po přestupu do Oberhausenu, i tam strávil dva roky. „Německo bylo vynikající, protože se seznámil s jiným jazykem, také s trochu podceňovanou nejvyšší soutěží v Německu a hlavně výbornými kluky Jirkou Šejbou, Bedřichem Ščerbanem, Jergušem Bačou. Také nás všechny mile překvapila organizovanost soutěže a úroveň kanadských hráčů, kteří tam působili,“ vzpomínal později Josef Zajíc.

Josef Zajíc se synem, i on musel kvůli stěhování rodiny hrát od malička v různých klubech.Josef Zajíc se synem, i on musel kvůli stěhování rodiny hrát od malička v různých klubech.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

V roce 2002 však přišla další výzva. Jeho Kladno sestoupilo a dávalo dohromady nový tým. Zajíc měl jasné zadání úkolu, měl dát dohromady kabinu, která byla v Kladně vždy chloubou, ale v sestupové sezoně to tak nebylo. Kapitánovi se to povedlo, a byť v sezoně hodně marodil, Kladnu se nakonec povedlo dostal se před play off i baráž s Havířovem zpátky mezi elitu. „Tým jsme dali dohromady už na začátku. Pamatuji se, jak jsme třeba vyjížděli na kole obrovský kopec v Sýkořicích a hecovali se. Také nám na konci pomohli kluci, co přišli jako posily, nejvíc obránce Martin Čech,“ zavzpomínal Zajíc na reprezentanta, jenž později tragicky zahynul.

Josef Zajíc a Radek Gardoň po postupu Kladna do extraligy v roce 2004.Josef Zajíc a Radek Gardoň po postupu Kladna do extraligy v roce 2004.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

V Kladně už Josef Zajíc kariéru dohrál. Končil v roce 2006, bylo mu skoro osmatřicet let. Tehdy neskrýval ani slzy, ještě by pokračoval. A tak zamířil do první ligy do Berouna. Později ještě pomohl Mostu, v nižších soutěžích Řisutům a nakonec i Slanému. To už se jeho kariéra prolínala s dalšími aktivitami. Věnoval se trénování mládeže v Kladně, kde vyrůstal jeho syn Josef, trénoval kladenské hokejistky. Jako pohotový řečník dostal nabídku spolukomentovat pro Českou televizi. V roce 2010 však musel v televizi skončit, přišla totiž nabídka řídit jako generální manažer klub v Českých Budějovicích. Vydržel tam dva roky, mužstvo však nepřešlo ani jednou čtvrtfinále. „Pro mě to byla velká zkušenost. Poznal jsem jinou mentalitu lidí, než na jakou jsem byl zvyklý ze svého kraje. Převažovalo to lepší, veselejší a pozitivnější,“ hodnotil poté.

Josef Zajíc jako trenér žen Kladna.Josef Zajíc jako trenér žen Kladna.Zdroj: Deník / Rudolf Muzika

Zajíc se poté vrátil zase do Kladna, v jehož blízkosti, v Horním Bezděkově, roky žije. Stal se šéftrenérem mládeže, pak se dokonce dostal i k A-týmu. Ten byl v sezoně 2013/14 poslední v extralize, a tak trenéra Vojtu nahradil Jiří Čelanský a s ním právě dva patrioti – Jan Neliba a Josef Zajíc. Pozice už byla neudržitelná, Kladno zase sestoupilo.

Josef Zajíc to s dětmi umíJosef Zajíc to s dětmi umíZdroj: Deník / Rudolf Muzika

Zajíce si ale ponechalo u mládeže, tam svou komunikací a přístupem výborně zapadá. Jeho otevřenost na děti působí většinou velmi dobře, důkazem je řada marketingových akcí, které moderoval. Nebo znovuobnovení hokejových tří na 12. ZŠ, na které se podílel zásadně. Mladé měl na starosti také v minulém ročníku, kdy se staral se svým bývalým spoluhráčem z Německa Jiřím Šejbou o čínský tým China Golden Dragons. I tady mu pomohl jeho komunikační talent.

Josef Zajíc a Jaromír JágrJosef Zajíc a Jaromír JágrZdroj: Deník / Rudolf Muzika

Ještě předtím si získal hokejové příznivce v Kralupech. Tamní A-tým pomohl jako trenér vrátit do vyšší soutěže – krajské ligy. V ní přispěl k záchraně. Kromě toho zastával po svém příchodu na jaře roku 2017 zároveň i roli sportovního ředitele. „Našemu klubu zásadním způsobem pomohl se stabilizací A-týmu včetně udržení týmu v krajské lize. Věnoval se dětským kategoriím,“ nedají na Zajíce dopustit v Kralupech.

Kde se objeví Josef Zajíc příště? Zatím pořád sleduje kladenský tým a jeho pokus o návrat do extraligy. Koneckonců na ledě se také jeden Josef Zajíc snaží – jeho syn.

Josef Zajíc to s dětmi umíJosef Zajíc to s dětmi umíZdroj: Deník / Rudolf Muzika