Předchozí
1 z 6
Další

Miroslav Jíra: Trénuje od dvaceti, rukama mu prošli špičkoví fotbalisté

Miroslav Jíra je fotbalovým trenérem doslova na plný úvazek. Kromě Sokola Libiš, kde od letošního července převzal tamní divizní áčko, je už několikátým rokem asistentem trenéra reprezentačního družstva žen. Za sebou toho ale po trenérské stránce má čtyřiačtyřicetiletý rodák z Mělníka ještě mnohem víc.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra.Zdroj: SK Slavia Praha

„Fotbalem žiju od malička a mým prvním trenérem byl určitě můj táta na Mělníku, který ve mně probudil lásku k fotbalu hned od útlého věku,“ vrací se na úplný začátek Miroslav Jíra. „Jako hráč jsem si nevyzkoušel žádné profesionální angažmá, ale o to dříve jsem začal ve dvaceti trénovat,“ objasňuje.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra.Zdroj: Deník / Luboš Kurzweil

Pro své první trenérské angažmá si nevybral žádný z klubů, ve kterém působil jako hráč. „Oslovila mě nabídka Bohemky, která sháněla trenéry mládeže,“ vybavuje si plakát, který jej na sedm let připoutal k Ďolíčku a změnil nejen fotbalový život. Na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy si mezitím doplnil pedagogické vzdělání. Následovalo angažmá ve Slavii Praha. „Nejkrásnější trenérské období a třináct nezapomenutelných let,“ má jasno. Kromě funkce šéftrenéra trénoval žákovské a dorostenecké týmy sešívaných. Jeho rukama prošli top hráči, například Alex Král, Pavel Bucha, nebo Jan Kuchta. Za to co dokázali, je na ně i náležitě pyšný.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra.Zdroj: Pavel Jiřík ml.

Na prestižní fotbalové adrese v pražském Edenu vydržel dlouhých třináct let až do roku 2016. Po dvou dekádách u mládeže pak našel novou motivaci v možnosti působit jako pravá ruka trenéra Karla Rady u A-týmu ženské reprezentace. K tomu měl vždy ještě nějaký ten trenérský „vedlejšák“.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra (uprostřed).Zdroj: FAČR

U dorostu Admiry Praha spolupracoval s bývalými profesionálními hráči Obermajerem, Jindráčkem a Novotným. Ve Slavoji Vyšehrad si kromě nejstarší mládežnické kategorie rozšířil obzory o první zkušenosti s trénováním mužů, což před Libiší zvládl ještě v Braníku a Březiněvsi.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra.Zdroj: Deník / Luboš Kurzweil

„Všude mě trénování moc bavilo, na všechna angažmá vzpomínám rád. Každá trenérská zkušenost mě v kariéře obohatila a dala mi něco posunout se v pohledu na fotbal dál,“ rekapituluje Jíra, který má hned několik trenérských vzorů. V Česku mezi ně patří Karel Brückner, Jaroslav Šilhavý, Pavel Vrba či Jindřich Trpišovský, v zahraničí Jürgen Klopp. Z hráčů nejvíce uznává portugalskou megastar Ronalda pro jeho komplexnost, pracovitost a profesionální přístup.

Fotbalový trenér Miroslav Jíra (vlevo).Zdroj: archiv České televize