Předchozí
1 z 11
Další

Viola Benešová: Moje výtvory jsou roztroušené po celém světě

Výtvarnici a grafičku Violu Benešovou mohou lidé potkat tak, jak sama o sobě říká, v kterémkoli z koutů republiky, a to při prezentaci její práce. A že jí je! Jen těžko bychom hledali nějakou výtvarnickou oblast, které se Viola nevěnuje. „K výtvarničení jsem se nedostala, já jsem se do něj narodila,“ říká rodačka z Ledče nad Sázavou, jejíž velká část života je ovšem spojena se Slaným.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Do Slaného jsem přijela 3. srpna 1983, pamatuji si to naprosto přesně. Bylo krásné odpoledne, slunce svítilo, vystoupila jsem z autobusu, tehdy stavěl na náměstí, rozhlédla jsem se a řekla jsem si - tady nebudu ani minutu! No, člověk míní… a příroda to zařídí jinak.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Po studiu na kožařské průmyslovce ve Zlíně jsem musela nastoupit do n.p. Sázavan ve Zruči nad Sázavou, který vyráběl dětské boty. Chtěla jsem pracovat jako modelář a návrhář, ale volné místo nebylo. Tak jsem odpověděla na inzerát v novinách a místo jsem získala v podniku místního hospodářství ve Slaném.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Návrhář obuvi je vlastně designer, nebo jinak výtvarník výrobků. K výtvarničení jsem se nedostala, já jsem se do něj narodila. Vždycky jsem měla dostatek barev, papíru, plátna. Tak byla moje cesta jasná, jenom získat vzdělání v oboru nebylo tak samozřejmé. Absolvovala jsem nejprve na Lidové konzervatoři a jinde obory, kresba, malba, akt a sochařství a teprve v roce 1986 jsem byla přijata na SOŠ výtvarnou - Hollarku, na obor Design drobného spotřebního zboží.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Až do roku 1989 jsem navrhovala dámskou obuv a v dubnu se mi narodila dcera Magdalena. Šťastně jsem odešla na mateřskou dovolenou s tím, že se k oboru vrátím. Ale svět chtěl jinak. Po listopadu 1989 bylo všechno jinak, podnik krachoval a tak jsem hledala, čím bych se živila.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Začala jsem vyrábět kabelky a pásky do prvních soukromých obchodů v Praze a tam mě napadlo: Když mohou oni, proč ne já! A otevřela jsem si svůj první obchod na náměstí. Neměla jsem ani korunu na zboží, zařízení jsme vyrobili s kamarády. Pult z kuchyňské linky a věšáky z trubek na dopravní značky. Zboží jsem vyloudila do komisního prodeje. Neměla jsem řidičák a tak jsem ho vozila v kočárku, v krosně na zádech autobusem. Byla to krásná doba.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

Jednou jsi dole, jednou nahoře. Tak přicházely vlny dobrých a špatných obchodů. Stěhování do jiných prostor, budování nových provozoven, rozkopání ulic u provozoven. A jednom takovém beznadějném okamžiku v rozkopané Kynského ulici jsem na to přišla. Koupila jsem si první hedvábný šátek a barvy a začala jsem se znovu věnovat malování a vyrábění všeho možného.

Viola BenešováZdroj: Kateřina Nič Husárová

Po 23 letech jsem zavřela obchod, naložila svoje výrobky do auta a vyrazila na svůj první trh. Dnes vyrábím a prodávám svoje výrobky i na e-shopu značka ViolaArt (www.violaart.com). Moje obrazy, šátky a šperky jsou roztroušené po celém světě, dokonce i v Japonsku a USA. Teď právě mám rozdělaných několik hodin, vlasové ozdoby, pár šperků z minerálů, počítačové grafiky, ale ráda bych se věnovala převážně výrobě vinutých skleněných perel - lampovek.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

To je moje největší vášeň, sednout si ke kahanu a zapomenout na celý svět. V listopadu jsem měla mít výstavu obrazů ve Velvarském muzeu, ale kvůli koronaviru se vše posouvá na příští rok, zúčastním se alespoň Salonu výtvarníků. Testuji a zkouším nové výtvarné materiály pro dovozce barev firmu Aladine.cz, připravuji foto a video návody a lektoruji kurzy, kterým se říká Home deco, mixed media a kurzy grafické techniky monotyp na gelové podložce Gelli plate.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

S předváděním a výukou technik jsem vystupovala v Českém rozhlase nebo v televizních pořadech Snídaně s Novou, Sama doma nebo Receptář prima nápadů. Moje práce je jeden velký celoživotní koníček a živnostníci pracují pořád. Ale když náhodou trochu času zbude, tak cestuji. Jezdím co nejdál to jde, řídím nejkrásnější auto na světě.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová

A to je Fiat Multipla - to není auto, ale životní styl. Jezdím na skútru, zpívám - nejraději barokní hudbu. Fotím, otužuji se a doufám, že nepřestanu a budu si v zimě sekat led. Ale ze všeho nejraději propadám tvorbě, na všechno zapomenete. Jste v jiném světě v takovém vlastním malém Matrixu. Chtěla bych si ještě splnit několik velkých snů - udělat si kurz Concept artu a charakter designu - komixu a naučit se dobře anglicky. A to nejde a nejde.

Viola Benešová.Zdroj: Deník / Kateřina Nič Husárová