VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikroregion: KRALUPY NAD VLTAVOU

Dnešní Kralupy nad Vltavou vznikly v důsledku hospodářského rozmachu posledních cca 150 let a v této souvislosti spojením několika sousedních obcí právě v této době. Na území těchto starých Kralup bylo nalezeno množství dokladů o přítomnosti člověka nejrozmanitějších archeologických kultur – a to nejméně od neolitu, tj. mladší doby kamenné. Nejstarší historickou památkou je zápis o vsi Kralupy z roku 1253, kdy Václav I. věnoval ves Kralupy nově ustanovenému Řádu křižovníků s červenou hvězdou. Nejstarší církevní památkou je zřejmě kostel sv. Jakuba Většího v Minicích. Dochovaný písemný záznam o tomto původně gotickém kostelíku je z roku 1352. Nejstarší obytnou budovou bude pravděpodobně Jodlův dům. Nachází se vedle budovy Městské knihovny. Zdroj: www.mestokralupy.cz

Kolíčky si na hruď připnuly vítězství v Kralupech

Kralupy /FOTOGALERIE/ - Další ze série oblastních turnajů soutěže pIšQworky se konal minulý týden na Dvořákově gymnáziu v Kralupech nad Vltavou. Boje o zlatý pohár se zúčastnilo 13 týmů. Nejlépe si vedly Kolíčky z Gymnázia Čelákovice.

Kralupy mají nového starostu, je jím Marek Czechmann

Kralupy /FOTOGALERIE/ - Po dvanácti letech ve funkci starosty skončil ve středu v podvečer Petr Holeček. Pomyslné žezlo podal svému nástupci Marku Czechmannovi. Jako nového starostu Kralup si ho zvolilo zastupitelstvo města na ustavujícím zasedání po nedávných komunálních volbách.

Hasiči prý šlo o život, pomáhali policisté

Kralupy nad Vltavou - Boj o život přímo v hasičské zbrojnici se přednedávnem odehrál v Kralupech nad Vltavou. Drama, které tam prožívali poslední říjnový pátek půl hodiny před půlnocí, přiblížila ve středu Markéta Johnová z mělnické policie. Okolnosti události policisté sice nevyšetřují, na místě ale byli. Se záchranou aktivně pomáhali dopraváci.

Na Dušičky na hřbitov? V Kralupech jen těžko

Kralupy – Památka zesnulých letos připadá už na tento pátek 2. listopadu. Na hřbitovy po celé republice se budou sjíždět pozůstalí, aby uctili památku svých předků. V Kralupech budou mít ovšem někteří lidé smůlu. Pokud nevlastní auto, na hřbitov se letos nedostanou. Silnice je kvůli špatnému stavu vozovky uzavřená a objížďka měří skoro osm kilometrů.

V Kralupech vznikla koalice, starostou bude Marek Czechmann

Kralupy - Na rozdíl od Mělníka a Neratovic v Kralupech nad Vltavou ve čtvrtek 25. října podepsala koaliční dohodu vítězna hnutí Starostové a nezávislí, Občanská demokratická strana a uskupení Kralupy Nová Vlna. Podle mluvčího kralupské radnice Aleše Levého se všechny tři subjekty dohodly na bodech společného programu.

Kralupy získaly dotaci na nízkoemisní zónu

Kralupy - Obce a města stále příliš nevyužívají možnosti ke snižování znečištění ovzduší, které jim umožňuje zákon o ochraně ovzduší. ČTK to sdělil Ondřej Charvát z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí. Hlavní příčinou je podle ministerstva nedostatečná vybavenost obcí.

Kralupský most patří mezi stavby století

Kralupy – Kralupský most T. G. Masaryka našel své místo v nové publikaci. Křest už má knižní novinka za sebou, na cestu za čtenáři se však teprve vydá.

Kralupy kulturním programem oslavily Den republiky

Kralupy /FOTOGALERIE/ - Přiblížit dobu před sto lety a zejména dění v době rodícího se Československa, kdy Tomáš Garrigue Masaryk vytvořil se svými spolupracovníky ve Spojených státech amerických Washingtonskou deklaraci, si kladla za cíl sobotní kralupská městská slavnost.

V kralupské rafinérii se chystá havarijní cvičení

Mělnicko – Simulace zásahu při úniku oblaku plynného propylenu uvnitř rafinérie s možností rozšíření mimo areál. To bude námětem cvičení v kralupské rafinerii, kterou uskuteční Unipetrol ve středu 24. října mezi devátou a jedenáctou hodinou dopoledne.

V Kralupech vysadí stromy přátelství

Kralupy – Už v pátek odpoledne budou v Kralupech na sídlišti Na Cukrovaru slavnostně vysazeny stromy přátelství, přičemž každý tento strom se stane symbolem spolupráce mezi městem Kralupy a jejich partnerskými městy nejen ze zahraničí. Jeden strom tedy připadne Hennigsdorfu, druhý bude pro Banyuls sur Mer, třetí pro Komárno, další pro Šabac, Hrádek nad Nisou a Środa Wielkopolska.

V Kralupech se koalice rýsuje a překvapení to zrovna nebude

Kralupy – Zatímco v Mělníku zuří zákopová válka a v Neratovicích zřejmě budou o vytvoření koalice rozhodovat volební uskupení s menším počtem mandátů, v Kralupech nad Vltavou už se koalice rýsuje. A žádná velká novinka to pro obyvatele města zrovna nebude.

V Kralupech se natáčelo špionážní drama

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ - Ve výpravní hale a nádražní restauraci kralupské železniční stanice se natáčely záběry pro špionážní drama s názvem "Bez vědomí" zasazené do Čech na konci osmdesátých let dvacátého století. V anglicky mluvících zemích bude toto filmové dílo uváděno pod názvem Oblivious.

Kralupané chtějí znovu Holečka za starostu

Kralupy – V Kralupech volby dopadly podle očekávání. Největší přízeň voličů získali Starostové a nezávislí v čele se současným místostarostou Markem Czechmannem. S podporou téměř 29 procenty budou mít v příštím zastupitelstvu šest křesel.

Šmejdi se vrátili do Kralup

Kralupy - Šmejdi se opět po delším čase vrátili do Kralup. Tentokrát se vydávají za zaměstnance společnosti Centrální výběrová řízení a nabízejí lidem levnější energie.

Podezřelého z loupeže se zbraní soud do vazby neposlal

Kralupy nad Vltavou – Přepadení se vyvíjelo poměrně divoce – k uvalení vazby na podezřelého, kterého policisté zadrželi jen pár hodin po činu, však soudce mělnického okresního nenašel důvod. Mladík tak byl propuštěn a trestní řízení proti němu bude vedeno na svobodě, informovala Markéta Johnová z mělnické policie.

Mrtvý řidič ležel nedaleko auta na poli u Mlčechvost

Mlčechvosty - K smrtelné dopravní nehodě došlo v neděli 30. září ráno na silnici I/16 u Mlčechvost na Mělnicku. Řidič Škody Octavie cestoval směrem na Mělník, když ze zatím neznámých příčin vyjel mimo silnici, narazil do svahu a dále se s vozidlem několikrát převrátil přes střechu a skončil na poli.

Největším úkolem pro další volební období je dokončit obchvat města

Kralupy nad Vltavou – Když se řekne Kralupy nad Vltavou, většina lidí si představí bývalý Kaučuk, chemickou továrnu a město plné nevzhledných paneláků postavených původně právě za účelem ubytovat dělníky z chemičky. Kralupy už ovšem dnes mají nejmodernější městský úřad v celém okrese. V centru města stojí například Technopark, který je vědecko - výzkumným pracovištěm se zaměřením na oblast stavební chemie a další příbuzné obory VŠCHT v Praze.

Vítězka soutěže se stala velkým objevem pro posuzovatele

Kralupy /FOTOGALERIE/ - Dvoudenní třiadvacátý ročník Festivalu poezie a přednesu Seifertovy Kralupy 2018 fakticky slavnostně zakončilo vyhlášení autorské literární soutěže v sobotu 22. září v tamním městském muzeu.

U Kralup se střetl vlak s kamionem, čtyři cestující utrpěli zranění

Kralupy nad Vltavou /VIDEO/ - Ke střetu kamionu s motorovým vlakem došlo v úterý 18. září ráno na železničním přejezdu mezi stanicemi Kralupy nad Vltavou-předměstí a Olovnice. Zastavil se kvůli tomu provoz na tratích Kralupy nad Vltavou - Velvary a Kralupy nad Vltavou - Louny, České dráhy však zajistily náhradní autobusovou dopravu.

Muž podezřelý z okrádání seniorek už sedí v cele

Střední Čechy - Bezpečněji už je pro seniorky v ulicích Kralup nad Vltavou. Tam policisté pátrali po řetízkovém zloději neboli strhávači šperků, který se zaměřoval právě na ženy, jež považoval za snadnou kořist.

V Kralupech začali suchu čelit i vodními vaky

Kralupy nad Vltavou – Tropické dny uplynulých týdnů a dlouhotrvající sucho přimělo kralupskou radnici k zakoupení speciálních vodních vaků pro závlahu zejména nově vysazených stromků. Jde o novinku, která ve městě začala fungovat tento měsíc.

Zaniklou trať v Kralupech připomíná nová lavička

Kralupy – Zaniklou vlakovou zastávku Kralupy - gymnázium a velmi frekventovanou železniční trať z Kralup do Velvar připomíná od začátku letošního června železná lavička, která svým vzhledem připomíná drezínu. Přesně na tomto místě byla před mnoha lety zastávka, kterou využívali zejména studenti, ale i lidé dojíždějící do Kralup za prací. Nápis Kralupy – gymnázium je proto součástí pamětního místa.

Další smrt na kolejích! Mladíka srazil nákladní vlak

Kralupy – K nešťastné tragédii došlo ve středu kolem desáté hodiny večer. Na vlakové zastávce Kralupy nad Vltavou – Minice nepřežil střet s nákladním vlakem jedenadvacetiletý mladík.

Lupič ukradl z restaurace peníze, elektroniku a kolo

Kralupy – Zatím neznámého pachatele, který způsobil škodu přes padesát tisíc korun, hledá mělnická policie. Zloděj se vloupal do jedné restaurace v Kralupech nad Vltavou ve Vodárenské ulici.

Kralupy mají vlastní fotorám, uvnitř je ale vidět Nelahozeves

Kralupy - Máte tušení, co je to BIGFRAM? Tento počeštěný výraz je složeninou dvou anglických slovíček big a frame a dá se přeložit jako velký rám. A přesně takový rám byl na začátku prázdnin postaven na pravém břehu řeky Vltavy v Kralupech nad Vltavou.

AKTUALIZOVÁNO

U Nelahozevsi srazil vlak starší dámu, na místě zemřela

Mělnicko – Vlak srazil ve středu odpoledne starší ženu na trati mezi Kralupy nad Vltavou a obcí Nelahozeves. Trať Praha - Ústí nad Labem stála několik hodin. Na místo srážky přiletěl vrtulník, ale bohužel se vracel prázdný.

Festival „Za vodou“ v Kralupech tentokrát jednodenní

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ - Osmnáctý ročník festivalu (nejen) amatérského divadla „Za vodou“ přichystali kralupští divadelníci na sobotu 23. června. 

Kralupští sokolové vzpomenuli i jubileum sta let republiky

Kralupy nad Vltavou - Deset dnů před oficiálním zahájením XVI. Všesokolského sletu v Praze, který je včetně souvisejících kulturně - společenských akcí naplánován do jednoho týdne s vyvrcholením 6. až 7. července, se uskutečnila v městském muzeu v Kralupech vernisáž výstavy s názvem „Sokolové republice - Sokol dříve a dnes“. Zacílena je k jubileu 100 let od založení Československé republiky v roce 1918.

Nákladní vlak srazil muže. Přišel o ruku

Kralupy – Muž přežil srážku s vlakem, i když přišel o část ruky a utrpěl několikačetné poranění na těle.

Akademie se stala příležitostí k předání charitativního šeku

Kralupy nad Vltavou - Velkou účastí rodinných příslušníků je tradičně provázena akademie Domu dětí a mládeže Kralupy nad Vltavou. Tou vrcholí roční velice aktivní mimoškolní činnost. Malé i větší ratolesti mají možnost před svými nejbližším ukázat, co je naučili v jejich volném čase zkušení odborníci.

Den zdraví v Kralupech v ohnisku zájmu

Kralupy nad Vltavou - V kralupském kulturním domě Vltava se uskutečnil Den zdraví. Příchozí si mohli nechat zdarma změřit obsah cholesterolu a cukru v krvi nebo zkontrolovat mateřská znaménka na kůži jako součást prevence před rakovinou kůže.

Kralupané viděli souboj nejlepších strongmanů

Kralupy nad Vltavou - Před kralupským kulturním domem Vltava se uskutečnila soutěž Strongman a Strongwomen. Jednalo se již o VI. ročník závodu siláků. 

Recitovali k poctě básníka Jaroslava Seiferta

Kralupy nad Vltavou - V Kralupech nad Vltavou byl zjara vyhlášen na počest básníka Jaroslav Seiferta, který v mládí ve městě často pobýval, další ročník anonymní autorské literární soutěže. Do ní bylo možné přihlásit jednotlivé básně i cykly do konce měsíce května. Byla opět určena pro věkové skupiny poetů: 14 až 18 let a nad 18 let bez omezení. 

Neposílala děti do školy, teď jí hrozí vězení

Kralupy – Dohromady 419 vyučovacích hodin zameškaly dvě děti za letošní školní rok, když je jejich matka neposílala do školy.

OBRAZEM: Silná bouřka zalila Mělnicko

Mělnicko - Silná odpolední bouřka se přehnala regionem. Například v Kralupech nad Vltavou zaplavila rychlá průtrž mračen několik ulic. Hasiči již zasahovali na několika místech ve městě, kde došlo k zatopení, jak silnic, tak sklepů. Opět byla neprůjezdná silnice V Růžovém údolí, Poděbradova u kolejí a zatopen byl i viadukt v ulici Mostní. I návštěvníci Dnů Kralup museli zdolat velkou vodu v zatáčce ulic Předmostí a nábřeží J. Rysa.

Kralupští zastupitelé jdou znovu do volebního kolotoče

Kralupy – Komunální volby se kvapem blíží. Voliči půjdou k urnám v pátek a v sobotu 5. a 6. října letošního roku. Kralupští zastupitelé zatím neschválili počet zastupitelů pro příští volební období. Teprve se tím budou zabývat. Zatím jich bylo jedenadvacet. V současné době má v zastupitelstvu zástupce sedm politických hnutí.

FOTO: Happening mladých kralupských umělců opět s názvem „ZUŠlechtěni uměním“

Kralupy nad Vltavou - Všechny čtyři vyučované obory Základní umělecké školy v Kralupech nad Vltavou se zapojily do druhého ročníku jednodenního celostátního happeningu základních uměleckých škol České republiky ve veřejném prostoru. Přihlásilo se do něho čtyři sta devadesát uměleckých škol s 251 tisícem žáků. Tento mimořádný počin zcela jistě posílil i tentokrát respekt základních uměleckých škol a jejich učitelů.

Rány ve zmodernizované rafinérii už utichly

Střední Čechy – Na provoz v plném rozsahu opět najela rafinérie Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou. Firma ukončila šestitýdenní plánovanou zarážku, jak říká celkové odstávce všech provozů spojené s rozsáhlými údržbovými pracemi a modernizací.

Motorkář po střetu s vlakem zemřel

Kralupy – Tragická nehoda poznamenala železniční přejezd mezi Kralupy a Velvary. Motorkář zahynul pod koly projíždějícího motoráčku v pondělí ve večerních hodinách.

Švejkovy cyklomanévry navštívily i dámy

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ - Rok poté, co byla v Kralupech na Palackého náměstí slavnostně instalována socha románového hrdiny, konaly se tu Švejkovy cyklomanévry - vyjížďka zejména po klidných zelených lokalitách.

V centru Kralup už si pijani z lahve nepřihnou

Kralupy – Kralupští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili čtyři nové lokality ve městě, kde se nesmí konzumovat alkohol a žebrat. Podobnou vyhlášku mělo město už od roku 2012, od května už se ovšem venku lidé nenapijí v Kaplířově ulici, v centru města, v části Masarykovy ulice a nároží ulic Chelčického a Jana Palacha.

Doprava v Kralupech zkolabovala, na mostě se jezdí kyvadlově

Kralupy – V úterý začala rekonstrukce kralupského mostu T. G. Masaryka přes Vltavu. Už od časných ranních hodin kolabovala doprava přes město. Tvořily se až několikakilometrové kolony na obou březích. Doba zpoždění byla doopravdy velká. Už před polednem sahaly kolony do Veltrus, Chvatěrub a stálo se i v Přemyslově ulici.

Terminál rafinerie, kde zemřelo šest lidí, už běží

Kralupy nad Vltavou – Obnovit provoz na silničním distribučním terminálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou, který zůstával odstavený po čtvrtečním výbuchu prázdné nádrže se šesti oběťmi a dvěma zraněnými, se v úterý podařilo v plném rozsahu. Informoval o tom mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

AKTUALIZOVÁNO

V Kralupech zabíjel výbuch par. Ale kde se vzaly?

Kralupy nad Vltavou – Ve čtvrtek do pozdních večerních hodin a v pátek od rána až do odpoledne pracovali vyšetřovatelé hasičů společně s kriminalisty na místě tragédie v Kralupech nad Vltavou. U silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, dvě hodiny před čtvrtečním polednem explodovala obří nádrž na pohonné hmoty, jíž mohutný výbuch rozerval korunu. Neštěstí nepřežilo šest pracovníků externí firmy (zajišťující práce, jež zřejmě měly souviset s přípravami na opětovné zprovoznění odstaveného zásobníku); další dva utrpěli vážná zranění.

Hlavní obava: Neskončil tam známý?

Kralupy nad Vltavou /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Čtvrteční dopolední tragický výbuch u silničního terminálu, na distribučním místě kralupské rafinerie, byl pochopitelně hlavním tématem všech diskusí. Výbuch, který otřásl areálem a nejbližším okolím, vystrašil všechny, kteří ho slyšeli. Následně si lidé začali telefonovat a zjišťovat, zda někdo ze šesti mrtvých není z jejich příbuzenstva, nebo známý.

AKTUALIZOVÁNO

Výbuch nádrže v rafinérii nepřežilo šest lidí

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – Šest lidí ve čtvrtek zemřelo při mohutném výbuchu na distribučním pracovišti rafinérie v Kralupech nad Vltavou na Mělnicku; další dva lidé utrpěli zranění, která Petra Effenbergerová z centrály středočeských záchranářů klasifikovala jako středně těžká.

OBRAZEM: Rafinerií v Kralupech otřásla exploze

Kralupy nad Vltavou - Ve čtvrtek došlo k výbuchu v areálu rafinerie v Kralupech nad Vltavou. Exploze odstavené nádrže si vedle šesti obětí, které utrpěly zranění neslučitelná se životem, vyžádala dvě zranění. 

Na příčinu výbuchu v kralupské chemičce je třeba počkat

Kralupy nad Vltavou – Vyšetřování příčin výbuchu v areálu chemičky Unipetrol v Kralupech nad Vltavou, kde přišlo o život šest lidí, a další dva utrpěli těžká zranění, může trvat i měsíce.

Exploze v Kralupech: Oběti neměly šanci přežít

Kralupy nad Vltavou /FOTOGALERIE/ – K místu smrtícího výbuchu v Kralupech byli zdravotničtí záchranáři přivoláni sedm minut po desáté hodině, kdy dispečink tísňové linky 155 přijal informaci o události, bilancovala Petra Effenbergerová z centrály středočeské záchranné služby.

Opravy mostu Kralupany děsí, čekají dopravní kolaps

Mělnicko – Od začátku dubna bude kralupský most uzavřen na jedné straně vozovky. Už tak dost složitá dopravní situace se ve špičce ještě zkomplikuje. Auta tudy budou projíždět kyvadlově a řídit je budou semafory na obou stranách uzavírky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT