Znali však jeho tragicky zesnulého tatínka, motocyklového závodníka Martina, který se se svým synkem o necelý měsíc minul…

„Hlasovalo nespočet lidí ve dne i v noci. Na facebooku se dokonce vytvořila událost, do které se zapojilo 260 osob. Tato anketa mi ukázala, že dobří lidé nevymřeli, myslí na nás a moc nám fandí," říká maminka malého Míši Katarína Turnová.

Se svým synem žije v nedávno postaveném domě blízko Chvalské tvrze. Zatímco zvenku je znát, že domek ještě není úplně dokončený, uvnitř už je všechno hotové. Dokonce hoří i oheň v krbu.

Čerstvý vzduch uspává

„Baráček jsme si navrhovali sami. Chtěli jsme hlavně zastřešenou terasu, abychom na ní mohli trávit čas v jakémkoli počasí," vypráví Katarína ve chvíli, kdy si Michálek venku v kočárku dopřává dopolední schrupnutí. „Je naučený spát na čerstvém vzduchu, má rád ten klid. Jsem za to ráda, protože alespoň mohu vyrazit třeba na procházku a nemusím přitom řešit, kdy a kde se Míša vyspí," pochvaluje si žena, která pochází z jihovýchodního Slovenska, už třináct let však žije v Praze. Od dob, kdy tam přijela studovat.

Roli maminky si užívá, jak jen to jde. Má přitom štěstí, že je její syn poměrně spavé dítě, které skoro nebrečí a bez problémů jí. Hlavně pokud dostane něco sladkého.

Co je sladké, je i dobré
„S příkrmy jsem začala poměrně brzo, protože když se mnou seděl u stolu, pomlaskával si a úplně mu tekly sliny. Jako nějakému psovi," vzpomíná Katarína na dobu před pár měsíci.

Michálek si tak vedle mateřského mléka dopřává například krupicovou kaši, slazené tvarohy, jogurty nebo ovoce, má rád banány a mango. Ale nepohrdne ani koláčem či bábovkou.

Bez zvuků to nejde

Na spaní sice malý Míša potřebuje klid, pokud je ale vzhůru, ticho mu nevyhovuje. Naopak je takřka závislý na zvucích, které vydávají jeho oblíbené hračky, na nejrůznějších melodiích a písničkách.

„Televizi nechávám zapnutou jako kulisu, pouštíme si hlavně pohádky. Na přebalovacím pultu pak má chrastítko, to mu koupil ještě táta," vypráví maminka s tím, že se její synek rád dívá na maďarské pohádky, ve kterých se zpívá. A líbí se mu také různé reklamy a znělky. „Hlavně když jsou tam takové cinkající, rychle se měnící zvuky, to se mu moc líbí," dodává.

Batolata, hejbejte se

Ačkoliv je podle Kataríny Turnové její syn doslova zlaté dítě, jehož povahu jí mnoho maminek z řad kamarádek závidí, posledních pár dní má trochu honičku. V neděli na návštěvě u babičky se totiž Michal zčistajasna pustil do lezecké expedice. Hezky po všech čtyřech.

„Během chvilky byl ve druhé místnosti. Od toho okamžiku, kdykoli to jde, snaží se vylézt někam nahoru," prozrazuje maminka. „Takže teď jsou najednou všechny domácí práce náročnější, musím ho pořád sledovat. Staví se totiž i v ohrádce, ale jakmile se pustí, přepadává dozadu," obává se nebezpečí nekoordinovaného pádu a případného zranění.

Ve vodě jako doma

Míša má vedle lezení ještě jednu velkou zálibu – vodu. S maminkou chodí společně plavat a z bazénu se mu prý nikdy nechce.

„Už na první hodině plavání, kdy většina dětí ve sprše pláče, on křičel jééé a byl strašně šťastný," popisuje Katarína. „Když ho večer koupu ve vaničce, ani se mu nechce ven. Je to zkrátka takový vodomil," uzavírá Katarína Turnová.