„Jonášek mává rukama, kope nohama, směje se a pořád si něco brouká," říká o svém synkovi, který se stal druhým nejoblíbenějším miminkem prvního čtvrtletí letošního roku, jeho maminka Dita Chalupová. Nejraději prý malý klučina má, když se nosí na ruce a může se rozhlížet všude kolem. „Tátovi také umí luxusně pročůrat jeho nedávno kupovanou a poměrně drahou matraci," dodává s úsměvem Dita Chalupová.

Pro Jonáška hlasovala celá rodina a spousta kamarádů rodičů. „Kamarádi a známí, jimž jsme o anketě říkali, byli také velmi aktivní a do hlasování se okamžitě vrhli, takže nakonec se hlasy doslova sypaly ze všech stran," vzpomíná na průběh hlasování maminka.

V prvních dnech ankety Mělnického deníku hlasy u jména Jonáška Chalupy přibývaly hlavně v nočních hodinách. Jeho maminka totiž klikala pokaždé, když svého potomka krmila. „Alespoň jsem tedy všechen čas využila opravdu naplno."

Mnoho fanoušků Jonáška se o jeho účasti v anketě dozvědělo právě od jeho rodičů, kteří jim rozesílali odkazy na anketu mailem i přes facebook. „Postupem času už přátelé oslovovali nás s tím, ať koukáme zabrat, aby měl Jonáš dost hlasů," doplňuje tatínek Sváťa.

Rodiče Jonáše se seznámili před třemi lety při společném grilování, které každoročně pořádají jejich kamarádi na chatě. „Přespávali jsme tam v přistavěné části chalupy, které se říká kurník. Takže když se nás teď někdo ptá, kde jsme se potkali, tak si děláme legraci, že jsme se seznámili v kurníku," popisuje Dita Chalupová.

Jonášek je tak prvním potomkem manželů, kteří bydlí v domečku v Benešově, odkud pochází maminka. „Manžel je koudelníkův syn, je totiž z Kutné Hory. Oba jsme ale bydleli dlouho v Praze, do Benešova jsme se přestěhovali až nedávno," vysvětluje šťastná maminka. S manželem prý zatím neplánují pořídit Jonáškovi sourozence.

Jak se stalo, že manželé z Benešova jeli až do neratovické porodnice? „Věděli jsme, že má dobrou pověst. Na jedné narozeninové oslavě jsme potkali kamarádku, s níž jsme se pak bavili právě o porodnicích. Její kamarádka je navíc velice šikovná porodní asistentka v Neratovicích, takže jsme na ni získali kontakt, domluvili se s ní a prohlédli si porodnici. A hned jsme se rozhodli, že budu rodit právě tam," vzpomíná Dita Chalupová.

Do poslední chvíle Chalupovi netušili, jestli se jim narodí holčička nebo chlapeček. Nechávali se překvapit. Miminko už přitom mělo své jméno – Jonáš. Dal jim ho kamarád rodičů. „Jméno Jonáš se mu natolik líbilo, že tak našemu miminku říkal, i když nevěděl, jestli to bude holka nebo kluk. Postupně se jméno začalo líbit i nám, tak jsme se rozhodli, že pokud se narodí kluk, bude se jmenovat Jonášek," líčí maminka.

Chalupovi si nenechají ujít ani hlavní finále ankety Miminko roku 2013, do kterého jejich synek postoupil. Ta odstartuje na začátku příštího roku. „Budeme se určitě snažit. Záleží ale hlavně na mělnickém strejdovi Jiříkovi a na tetách Martině a Janě z Prahy. Ti do hlasování dali opravdu hodně, takže jestli se zapojí znovu, bude to boj," poznamenala Dita Chalupová.