Jenže naše poťouchlé vtipkování jakoby přivolalo sérii loupežných přepadení. Snad každý zaznamenal útok cizineckého gangu na prodejnu luxusních hodinek v Praze, vykradenou banku v Mladé Boleslavi či pokus o útok dvou mladíků na pokladnu, se kterými se svérázně vypořádala obsluha pumpy v Lysé nad Labem.

Zatímco kriminalisté spřádají stopy, probírají kamerové záznamy, žádají o svědectví a zkrátka vyšetřují, jak nejlépe umí, na sociálních sítích to překypuje nejrůznějšími komentáři. Většinou bývají internetové diskuse stokou lží, zlomyslností a anonymních sprosťáren. V těchto případech ale lze vystopovat většinové sympatie k obětem přepadení a ke kriminalistům. Když se v komentářích o boleslavském el pasu objevil lupičův sympatizant, okamžitě byl řadou dalších diskutujících označen za blba a z hovoru prakticky vypuzen. A kolik obdivných vzkazů mířilo pumpařkám v Lysé, které doslova holýma rukama mladíky vyhrožující nožem a střelbou vyhnaly ven z prodejny a nedaly jim ani korunu!

Čerpací stanice v Lysé nad Labem, kterou minulý týden přepadli dva lupiči.
Nebojácné pumpařky v Lysé vyhnaly lupiče, kteří jim hrozili nožem i zastřelením

Pakliže témata jako covid či prezident společnost rozdělují, názor na pachatele loupeží je zatím bohudík stále jednoznačný. Zatímco amatérští lupiči z Lysé byli chyceni hned po činu a boleslavský lupič po deseti dnech, na pražský gang želízka stále čekají. Ale nebude to trvat dlouho. Můžeme se sázet, kolik dnů či týdnů kriminalistům identifikace a dopadení potrvá.