První kolo prezidentských voleb na Mělnicku vyhrál generál Petr Pavel, a to s 41 procenty hlasů. Ve veřejném prostoru se mluví o tom, že volba prezidenta rozděluje nejen lidi na sociálních sítích, ale také příbuzenstvo. Rozhodla jsem se kontaktovat své přátelé na Facebooku s otázkou, zda se u nich v rodině názorově přou, který kandidát je vhodnější.

Především mladí lidé si vůbec nedokáží připustit, že by někdo jako Andrej Babiš usedl do čela státu. Při osobním rozhovoru se studenty gymnázia v Mělníku byla drtivá většina ohlasů podobná: "Nechce populistu jako prezidenta." Starší generace stejný názor nesdílí, avšak diskutovat mezi sebou tyto dva tábory nedovedou.

Martin Rumler
Komentář: Volilo se proti, nikoli pro

"Politika je při návštěvě rodičů zakázaným tématem," sdělila mi Lenka V. z Kralup nad Vltavou. S jejím mužem mají pocit, že se rodiče zbláznili. "Nemůžeme se ale bavit ani o problému na východě," upřesnila. Také David J. z Veltrus mi potvrdil, že s jeho babičkou nemůže o kandidátech mluvit. "Já volím Pavla, babička Babiše. Jakmile řeknu svůj názor, okamžitě se sebere a odejde, takže u nás se hádky ani nekonají," upřesnil.

Další ohlasy byly podobné. Tak napjatou atmosféru mezi lidmi si nikdo nepamatuje a druhé kolo prezidentských voleb se koná už za pár dní. Tím vrcholí předvolební kampaně a nervozita stoupá. Hlavně u kandidátů. Vidět to mohli diváci v nedělní prezidentské debatě na ČT1, kam nečekaně dorazil i bývalý premiér, jehož mnozí odsuzují za negativní kampaň a strašení válkou, a který se většiny prezidentských debat nezúčastnil.

Jak řekl mělnický historik Bedřich Mariánko: "Je třeba doufat, že ať vyhraje ta či ona strana, dojde k očekávanému respektování oponentů. pokory před zákony a ústavou, a že hlavním motivem nového prezidenta bude spojování zoufale rozděleného zákona."