Šéf sociálních demokratů je zřejmě bezskrupulózní člověk. Hospody ještě neotevřou, i když za 10 dnů začíná hokejový šampionát a zmírající restauratéři mají jedinečnou možnost přitáhnout rychle hosty zpět do šenku. Stavební zákon půjde na ruku těm, co se chystají rychle stavět, ale znemožní hájit před poškozením cenné památky.

Takových velkých zpráv jsou teď plné noviny i televize a v záplavě divokého dění probuzeného jara nám snadno unikají ty zprávy menší. Kdo si například všiml zprávičky Českého svazu ochránců přírody, že v naší zemi zakládají druhou rezervaci vzácné byliny nazvané hořeček nahořklý?

Samozřejmě, nedotýká se to lidí tak bezprostředně jako smutek z toho, že při hokeji budou muset dřepět u obrazovek zase doma a místo vítězného panáka s kamarády v hospodě naklušou do dětského pokoje zkontrolovat úkol potomka.

Ale představte si, že ta rezervace nádherných hořečků vzniká kousek za Bříství, tedy u nás, je teprve druhá v republice a ekologové neváhají sáhnout do svých prkenic a vykoupit pozemky, na kterých modrá kytička s desítkami zvonečkovitých květů roste. To je teprve něco!

Zase žádné nadšení? No jo, rodince záleží víc na tom, jestli začnou barák stavět za půl roku nebo za čtyři léta, když se všichni úředníci s potřebnými razítky dobře vyspí. Stejně je ale zpráva o záchraně bylinkového pozemku unikátní a skvělá. Je lepší představovat si modře rozkvetlý pozdně letní palouk, než vidět ve vysokém rozlišení na obrazovce vicepremiéra, který se tváří, že všechny hořečky nahořklé v posledních dnech spolykal.