GLOSA: Teď už hrajeme covidí ruletu
Podle dostupných čísel se za poslední den nakazilo ve Středočeském kraji 515 lidí koronavirem. Odborníci opakovaně vyzývají veřejnost, aby dodržovala všechna opatření proti šíření koronaviru. Ruce, roušky, rozestupy. Třebaže proti tomu v zásadě nejde argumentovat, při pohledu na čísla se nabízí otázka: nehrajeme už covidí ruletu, když se jde nakazit prakticky kdykoliv, kdy opustíme své obydlí?
Když jsem byl dítě, pamatuji si na svoji oblíbenou hračku: byl to pes, kterému se otevřela tlama a ukázalo se spousta zubů. Při otevření mechanické tlamy se natáhl mechanismus, kdy při stisknutí „špatného“ zubu se tlama rychle zavřela a hráč musel prstem uhnout. Byla to taková ruská ruleta pro děti.
Ze současné situace mám podobný pocit, jen se netýká pouze dítěte s hračkou. Pokud si nemůžete dovolit žít v bunkru a musíte chodit do práce, na nákup, vaše dětí chodí do školy a podobně, máte smůlu; stačí, když vy, nebo někdo z domácnosti, potkáte někoho s covidem a čeká vás karanténa, testy a možná další karanténa, když virus z vašeho těla rychle nezmizí.
Při rostoucích číslech se tak nabízí otázka „kdy“ virus chytíme, nikoliv „jestli“ virus chytíme. Někdo o něm neví a přejde ho jako rýmu, další může skončit na jednotce intenzivní péče. Taková vidina ale nejde dělat donekonečna.
Vláda v mnoha ohledech již přitvrdila. Jak ale ukazuje zkušenost z Izraele, efekt opatření, jakkoliv tvrdých, nebyl hned. S nadsázkou by se dalo říct, že bychom možná měli začít stavět covidové sloupy. Uškodit to rozhodně nemůže.