Třebaže podle odborníků není na místě jásat z takové volební účasti, která by mohla být rozhodně vyšší, důvod pro radost tu je: řada skeptiků totiž čekala, že se kvůli koronavirové krizi dostaví mnohem méně lidí. A ono jich naopak přišlo více.

Těžko přesně soudit, co vedlo k takovému nárůstu zájmu voličů. Nabízí se ale vysvětlení, že to bylo právě kvůli koronaviru, respektive kvůli opatřením, které mají zamezit jeho šíření ať už na roušky máte názor jakýkoliv. Veřejnost je v současné době rozdělená na dva nesmiřitelné tábory: jedni se viru obávají, druzí naopak žádné nebezpečí nepociťují.

Kde je pravda, se dozvíme nejspíše až s odstupem času; situace je ale taková, že polarizovaná společnost přišla k urnám právě proto, aby na roušky vyjádřila svůj názor. To, že se u krajských voleb o opatření proti koronaviru nerozhoduje, nebylo až tak důležité.

Zatímco koronavirová situace, opatření a jejich dopady na životy lidí a ekonomiku jsou poměrně devastující, je vidět, že lidé k volebním urnám dorazí, pokud se jich téma týká osobně; ať už s kroky vlády souhlasí, nebo ne.

Je to dobře, že lidé o volby zájem měli i přes obavy z viru. Jaký by jinak volby měly smysl?