Schopní řemeslníci odcházejí do důchodu a nastupující generace má úplně jiné plány, než strávit život v montérkách. Touží se stát programátory, manažery nebo právníky, hlavně v pohodlí kanceláře. Rukama dělat nechtějí.

Kdo plánuje rekonstrukci bytu nebo domu, měl by si u řemeslníků v okolí, kteří mají dobré jméno, zamluvit termín dlouho předem. A není to snadný úkol. Jsou totiž doslova na roztrhání. Zakázky mají dohodnuté i na půl roku dopředu. „Do konce roku se nezastavíme,“ shodují se řemeslníci.

Mnohdy nezbývá, než pátrat na internetu mezi neznámými firmami a sledovat recenze, bez nichž je kvalita odvedené práce nejistá.

Pokud se nic zásadního nezmění, situace bude časem ještě svízelnější. Školy se sice v posledních letech snaží lákat děti pomocí různých projektů a programů, aby je přivedly zpátky k technickým předmětům, ale vyhráno ještě zdaleka není.

Důležitá bude součinnost úřadů, škol i rodičů, aby děti motivovali a přesvědčili, že řemeslo není žádnou podřadnou prací, naopak znamená finanční jistotu. Jinak se za pár let může stát, že tisíce vysokoškoláků budou bojovat o jakoukoli práci, byť nad ní dneska ohrnují nosy.

Naproti tomu zruční a šikovní zedníci, topenáři, elektrikáři nebo obkladači si budou žít na vysoké noze a lidé jim budou strkat do kapes obálky s úplatky, aby jim něco opravili.