Stále více nemilých a smutných překvapeních zažívají útulky na Mělnicku. O víkendu se objevila zalepená krabice před Městskou policií v Mělníku, ve které byla dvě koťata. Ta byla předána místnímu útulku.

Krabice s nemocnými koťaty nejsou ale zdaleka jediným příběhem. Nemocné kotě u silnice, také skončilo v mělnickém útulku. Pokud si člověk rozhodne pořídit zvíře, nese za něj plnou odpovědnost včetně kastrace, která by v případě, že si lidé pořídí domácího mazlíčka a neplánují vědomě nakrytí zvířete, by mohla být zavedena povinně.

Nedocházelo by tak k pobíhajícím a nemocným koťatům ve městě, která mohou kromě ostatních zvířat nakazit i člověka, a na jejichž léčbu nemají útulky dostatek peněz.

Mělnický útulek hlásí plný stav s tím, že pokud se nenajde člověk, který si nevezme do adoptivní péče některé ze zvířat, nemohou pomoc dalším nově příchozím. „Hlásíme totálně plno. Kocourkům samozřejmě pomůžeme, ale i my potřebujeme pomoc, uvítáme kvalitní kapsičky a konzervy pro koťátka, podestýlku a samozřejmě jakýkoli příspěvek na náš transparentní účet,“ uvádí útulek na svém facebookovém účtu k nalezené krabici s nemocnými kocoury. „Uvažujete-li nad chlupatým kamarádem, neváhejte se na nás obrátit, máme spoustu koťátek i starších kočiček a kocourů, kteří na svůj skvělý domov teprve čekají.“

Pořídit si zvíře není jen o prvotní radosti, ale především o dlouhodobou péči. Bohužel se tak neděje a s blížícími se Vánocemi hrozí nebezpečí, že organizace budou přeplně nechtěnými dárky pod stromeček.

Lidé před tím, než se rozhodnou pořídit si psa nebo kočku, mají možnost útulky navštívit. V útulcích si vyzkoušet, zda zvládají péči, procházky a energii, kterou budou muset na zvíře vynaložit. Následně mohou udělat dobrý skutek v případě, že se sblíží se zvířetem, a nakonec mu nabídnout domov.