Mezinárodní olympijský výbor doporučuje, aby se ruští a běloruští sportovci vrátili do soutěží. Jen jednotlivci, nikoli týmy a ani ne ti, kteří závodí za armádní kluby nebo podporují Putinovu nespravedlivou a dobyvačnou válku.

Je správné, aby se vrátili? Předem řekněme, že některé vrcholné podniky, jako je NHL nebo světové tenisové federace, nikdy Rusy ani Bělorusy nevyloučily. Trvají na tom, že jednotliví lidé nemají nést vinu za politiku své země. Ale není to pokrytectví? Nejde jen o kontrakty a peníze?

A řekněme ještě jednu věc. V roce 1969 jsme na mistrovství světa porazili Sovětský svaz. Tedy zemi, která zorganizovala okupaci země, která se na rozdíl od Ukrajiny nemohla bránit. A nikdo hokejisty, ponejvíce z armádních mužstev a schvalující zábor Československa, nevylučoval. Je dobře, že se od té doby veřejné mínění civilizovaných zemí zjemnilo.

To, že jednotlivci nenesou v nesvobodné zemi vinu na činech tyranské vlády, je nepopiratelná pravda. Západ sice trestá lidi v Rusku sankcemi, ale jiná neválečná cesta odporu proti Putinově režimu není. Sportovcům by mělo být dovoleno, aby se, samozřejmě ne jako reprezentanti, vrátili. Navrhoval bych ale doložku: Nechť dají polovinu svých odměn na humanitární pomoc Ukrajině.