Když jsem byl malý, domů nosil Ježíšek vždycky stromek živý. Uříznutý. Ale těžko říci, zda ještě žil. Ale umělý stromek tehdá ještě neexistoval. A na tom uříznutém plápolaly svíčky. Opravdové. Umělé neexistovaly. 

Čas šel a Ježíškovu roli donašeče stromků jsem převzal já. Nosil jsem domů vždycky ten živý. Uříznutý. Nechával jsem to na poslední chvíli. Pak už byl k mání ten nejhorší. Křivý. Divný. Nešel seříznout. Nakláněl se. A padal. A špička neseděla. Mnohdy jsem si vsugeroval, že mám kvůli tomu blbýmu stromku zkažené Vánoce. Vždycky se ho nakonec ale podařilo poladit tak, aby stál. Stromek ale opadával. A jehličky se zapichovaly do chodidel. Když jsem ho vyhazoval, musel jsem vyluxovat celý byt. 

Pak jsem se naštval a koupil stromek umělý. Mrtvý. Připadalo mi, že se nic nestalo. Jen na něm neplápolaly opravdové svíčky. Ale ty umělé. Nijak mne to nedovádělo ke zhroucení. Neuráželo mne to. Voněl stejně. Nijak.

Krajský šéfredaktor Deníku Jiří Macek.A zase šel čas a objevil se další potomek. Musí cítit teplo domova. Teplo Vánoc. A to zajistí pouze a výlučně stromek živý. Ten uříznutý. Takže zase kolotoč nanovu. 

Vloni jsem koupil ten nejhorší stromek, jaký tam měli. Schválně. Řekl jsem si, že když se s ním budu trápit, aspoň udělám dobrý skutek. Že tomu stromečkovi, kterého nikdo nechtěl, udělám radost. Že mu nabídnu domov. Než definitivně uschne a skončí v kontejneru. Stromek byl jistě nadšený, že se podívá na návštěvu, a do stojanu se po hodině nadávek, vztekání, řezaní a sekaní vešel. 

A letos? Zase máme stromek ten pravý. Uříznutý. Ufiknul jsem ho na zahradě chalupy. Je hezký. Živý. Tedy uříznutý. Když jsem ho řezal, napadlo mne, jestli mne ochranáři nebudou žalovat. Že jsem vrah. Vždyť jsem stromeček zabil. 

Zase jsem ho hodinu piplal, než se postavil do polohy, z níž se nezřítil. Svíčky na něm neplanou. Na stromku je nemáme. Jsou ale všude jinde. Svítí nám celý byt. 

Stromek už stojí. Je ozdobený. Dneska jsem poprvé šlápl na jehličku. „Máš zkažený Vánoce, vrahu!“ usmál jsem se. 

Koukám na uříznutý stromek a myslím na umělý. Jak je jeho instalace a posléze demontáž jednoduchá. A voní úplně stejně. Nijak.
Jsem pro umělý stromek. Je mi ale jasné, že tuhle bitvu zatím neuhraju.

Nemáte to taky někdo podobně?…

Autor je krajským šéfredaktorem Deníku