Dopoledne zasahovali hasiči v Dolních Kralovicích na Benešovsku, kde byli přivoláni k rybníku Láb. Tam se nacházelo havarované auto, které částečně sjelo do vody. Událost se obešla bez zranění – cestou k vodě vozidlo nikoho nesrazilo a ani uvnitř nikdo neseděl. Do akce vyrazili profesionální hasiči ze stanice ve Zruči nad Sázavou a dobrovolná jednotka z Dolních Kralovic. Auto vytáhli z vody, přičemž se ukázalo, že k úniku provozních kapalin nedošlo. S majitelem jsou v kontaktu policisté.

Sorbent k odklizení uniklých ropných látek už bylo třeba dopoledne uplatnit u Řevničova na Rakovnicku, kde se po sjetí mimo silnici převrátil na bok nákladní vůz. Tím pro hasiče ze Stochova a Rakovníka akce skončila – o vyproštění se postará těžká technika specializované odtahové služby.

Po poledni pak hasiči zaznamenali další zásah u vody, kam byli rovněž přivoláni kvůli „ztroskotanému“ vozidlu. V tomto případě se jednalo o Měchenice na Praze-západ, konkrétně o ústí Bojovského potoka do Vltavy, kam spadl pásový bagr pracující přímo nad soutokem na rekonstrukci mostu na silnici II/102.

Strojníka, který utrpěl lehké zranění, odvezli k ošetření kolegové ze stavby. Hasiči ze stanic v Jílovém a v Říčanech měli práci kolem stroje, který ve vodě leží převrácený na boku: uniká z něj totiž hydraulický olej i nafta.

„Hasiči kolem rozmístili sorpční hady a provozní kapaliny zasypali speciálním sorbentem, který plave na hladině. Únik ropných látek byl oznámen vodoprávnímu úřadu a Povodí Vltavy,“ uvádí jejich twitterová prezentace.

Na vyprošťování bagru došlo v neděli dopoledne. Vyžádalo si to uzavření silnice podél Vltavy a vedení provozu objízdnou trasu přes centrum obce Měchenice. Pohled na zásah u břehu nabídl i neočekávanou „atrakci“ účastníkům nostalgické plavby kolesového parníku Vltava, slavícího 80 let od spuštění na vodu.