V pondělí brzy ráno srazilo auto muže v neratovické ulici Edvarda Beneše. Podle svědků události křičeli volající na tísňovou linku, že muž chroptí a prská krev. Údajně ho záchranáři oživovali několik desítek minut. Nakonec se jim ale podařilo muže vrátit do života.

Podle mluvčí středočeské záchranky Petry Effenbergerové zraněný utrpěl vážné poranění hlavy a mozku. „V rámci přednemocniční péče byl připojen na umělou plicní ventilaci,“ uvedla Effenbergerová s tím, že muže přepravila pražská záchranná služba letecky do vinohradské nemocnice.

Šedesátiletý řidič podle vlastní výpovědi přehlédl o osm let staršího chodce, který přebíhal silnici mimo přechod. K nehodě došlo na křižovatce ulic Dr. Edvarda Beneše a Školní ještě před sedmou hodinou ráno. Podle mělnické policejní mluvčí Markéty Johnové policisté na místě u řidiče vyloučili alkohol. „Na vozidle vznikla škoda ve výši třiceti tisíc korun,“ dodala Johnová.

V neděli skoro ve stejný čas srazilo osobní auto u Obříství nezletilou dívku. Sedmnáctiletá slečna přecházela silnici Na Štěpáně řádně na přechodu pro chodce. Auto přijíždějící zleva jí dalo přednost, ovšem šofér Škody Octavia přijíždějící z druhé strany děvče neviděl a v plné rychlosti ho smetl.

Na místo záchranáři poslali posádku z Neratovic a také vrtulník pražské letecké služby. „Dívka má vážné poranění hlavy, byla napojena na plicní ventilaci. Lékař měl podezření i na frakturu pánve,“ popsala zranění mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová. Po zajištění byla nezletilá pacientka převezena vrtulníkem do nemocnice v pražském Motole.

Policie řídila na místě nehody dopravu kyvadlově. Podle Markéty Johnové jsou oba dva případy stále v šetření mělnické policie.

A policie znovu upozorňuje na nutnost vybavení chodců reflexními prvky. Velmi často dopravní policisté při dopravní nehodě slýchávají větu, že řidič chodce neviděl nebo ho viděl až na poslední chvíli. „O zavinění nehody nemá cenu diskutovat, ale stále zůstává otázka následků. Při nehodě bývají pro chodce následky bohužel velmi často tragické,“ vysvětluje Johnová.

Pravidla pohybu chodců po komunikacích upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky.

Dopravní expert Roman Budský doporučuje
- Používání reflexních prvků chodci je za snížené viditelnosti mimo obec povinné; pěší účastníci silničního provozu je tedy musí mít a nelze je ničím nahradit
- Užití čelové svítilny lze doporučit jako vhodný doplněk – může posloužit k lepšímu zviditelnění chodce, který navíc lépe vidí na cestu (včetně posouzení, zda má možnost bezpečně uhnout více ke kraji komunikace)
- Není se třeba obávat, že by čelovky oslňovaly ostatní účastníky silničního provozu; jejich světelný paprsek není tak intenzivní a lze je srovnávat třeba s osvětlením jízdního kola
- Jen samotná čelovka (nebo jiná svítilna) dobrou viditelnost chodce rozhodně nezaručí, byť on sám může mít takový pocit – svítí totiž jedním směrem, takže třeba řidiče přijíždějícího zezadu vůbec neupozorní; naopak dobře umístěný reflexní prvek lze zpozorovat ze všech stran

Zdroj: Roman Budský, dopravní expert Týmu silniční bezpečnosti