Na vlakovém nádraží v Kralupech nad Vltavou včera ráno vyhasl život šestačtyřicetiletého muže, který se snažil přejít kolejiště na nepovoleném místě.
Ke srážce, při které muž neměl šanci na přežití, došlo podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala mezi druhým a třetím nástupištěm.

„Muže srazil krátce před sedmou hodinou ranní rychlík, který jel z Chomutova do Prahy. Událost se stala přímo na služebním přechodu, což je místo veřejnosti nepřístupné,“ vysvětlil Drápal.

Smrtelnou srážku chodce s vlakovou soupravou šetří vedle drážních inspektorů také mělničtí kriminalisté.

Sraženého muže se pokoušeli do příjezdu záchranářů oživovat svědkové nehody s pomocí dispečerky záchranné služby, která jim radila po telefonu.
„V resuscitaci pokračovali po příjezdu na místo také záchranáři, ale muže se jim bohužel zachránit nepodařilo,“ řekla pro Deník mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Tragická nehoda uzavřela na několik hodin provoz pouze na prostřední koleji, kde ke srážce došlo. Potvrdil to mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

„Provoz byl omezen jen na koleji, kde zůstal rychlík po střetu stát. Následující vlaky projely bez problémů,“ připomněl Šťáhlavský a dodal, že lidé často velmi riskují a přecházejí kolejiště v místech k tomu neurčených.

„Místo, kde k nehodě došlo, dobře znám. Vídám tam běžně přecházet spousty lidi, kteří si tak zkracují cestu na nádraží,“ řekl Petr Šťáhlavský a zdůraznil, že cestující na zákaz vstupu do kolejiště navíc upozorňuje z obou stran obrovská cedule, tu však většina z nich nerespektuje.
Riskantní cesta na kralupské nádraží přitom podle místních lidí ušetří maximálně pět minut času.

„Nedávno jsem v místech, kde rychlík muže srazil, viděl přecházet maminku s kočárkem a malým dítětem, které šlo o dvě koleje před ní. Kdyby zrovna jel vlak, došlo by k další tragédii. Lidé se chovají opravdu velmi nezodpovědně,“ doplnil mluvčí Českých drah.

České dráhy ani Drážní inspekce ale riskujícím lidem dávat pokuty nemohou, nejsou totiž orgány činné v trestním řízení.

„Z našeho pohledu je hlavní snahou vyvíjet preventivní činnost, aby lidé na koleje vůbec nevstupovali, aby věděli, že vlak na několika metrech nezastaví a že je ani strojvedoucí vlaku vždy nemusí včas zaregistrovat,“ uvedl před časem Martin Drápal.

Včerejší tragická srážka v Kralupech nad Vltavou je čtvrtým střetnutím člověka s vlakem, ke kterému na Mělnicku došlo za posledních šest měsíců.

Během letošního června pod koly rychlíku na nádraží ve Vraňanech zemřela holčička, které byl teprve rok a půl.

Vlak potom smetl muže na kolejích v tunelu u Kralup nad Vltavou a o pár dní později vlaková souprava zachytila osmnáctiletého mladíka, který si zkracoval cestu podél kolejí z Minic do Kralup.