Na železničním přejezdu u Netřeby se ve středu večer střetl nákladní vlak s kamionem naloženým ojetými auty.

Lokomotiva, která jela rychostí asi padesát kilometrů v hodině, vykolejila a skončila v poli. Za ní následovaly ještě dvě prázdné cisterny, další zůstala stát nakloněná na kolejích. Z proražené nádrže lokomotivy přitom unikly asi dva tisíce litrů paliva. Po poli létala zároveň i auta, která náraz urval z návěsu kamionu.

Řidič kamionu vyvázl bez následků. Strojvedoucí, který řídí vlaky už třicet let, leží v nemocnici. „Se zlomeninou nohy jsme ho převezli do pražské nemocnice na Bulovce,“ uvedla mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Přejezd u Netřeby je nechráněný s bezpečnostním signalizačním zařízením. To bylo podle mluvčího Drážní inspekce Zdeňka Neusara v provozu a světla řidiče varovala.

Přesto vjel kamion na přejezd právě ve chvíli, kdy tudy jel nákladní vlak mířící z Neratovic do Kralup nad Vltavou. „Co bylo příčinou nehody, je předmětem dalšího vyšetřování,“ řekla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková.

Na místě nehody ještě včera po poledni zasahovala těžká technika. „Musíme použít i speciální vyprošťovací tank našich hasičů a nejsilnější železniční jeřáb s nosností až 125 tun,“ vysvětlil Petr Šťáhlavský ze společnosti České dráhy.

Škody po střetu přesáhly jedenáct milionů korun. „Asi šest milionů koruny byly škody na lokomotivě a cisternách, další milion na železničním svršku,“ doplnil Neusar. Na kamionu a jeho nákladu došlo ke škodám za asi čtyři a půl milionu korun.

Společnost ČD Cargo, která je majitelem nákladního vlaku, je pojištěna. „Škodu bude na viníkovi vymáhat pojišťovna,“ vysvětlila mluvčí firmy Simona Hradilová.

Provoz na trati mezi Neratovicemi a Kralupy nad Vltavou je zastaven. „S ohledem na značné škody bude obnovení provozu trvat několik dnů,“ potvrdil Šťáhlavský z Českých drah. Osobní vlaky jsou nahrazeny autobusy.