Ve středu brzy nad ránem havaroval mezi 18. a 9. kilometrem dálnice D8 ve směru na Prahu kamion převážející zvířata. Vůz skončil mimo vozovku. Nehoda však u Veltrus zpočátku zablokovala provoz obousměrně. 

„Uzavíráme obousměrně dálnici D8 mezi EXITEM 8 až 19 na nezbytně nutnou dobu (několik hodin), a to z důvodu překládky více jak tří desítek krav z havarovaného nákladního vozidla,“ napsala policie v příspěvku na sociální síti X. Podle informačního serveru D8.cz překládka zvířat probíhala na 13. kilometru ve směru na Prahu. Omezení trvalo téměř do 18 hodin.

Odklon dopravy byl směrem k hlavnímu městu na exitu 18 Nová Ves, a směrem na Drážďany byl na exitu 9 Úžice.

Na místě zasahovali také profesionální hasiči z Mělníka a Kralup nad Vltavou a dobrovolní z obcí Dolínek, Úžice a Veltrusy. "Byla povolána také jednotka Braškov-Valdek, která zajistí na místě tepelný komfort pro hasiče," uvedli středočeští hasiči na sociální síti.

Kolem 9. hodiny Policie ČR informovala na svých sociálních sítích, že se podařilo zcela zprovoznit provoz ve směru z Prahy na Ústí nad Labem. „Ve směru na Prahu zůstává uzavřena z důvodu komplikované překládky skotu z havarovaného nákladního vozidla,“ uvedli policisté na sociální síti X.

Zdroj: Deník/Alena Hedvíková

Jak uvedla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová, nehoda se stala krátce před druhou hodinou ranní. "Kamion převážející skot havaroval a skončil na boku. Z důvodu překládky zvířat byla dálnice v šest hodin zcela uzavřena. Důvodem bylo zajištění bezpečnosti řidičů, jelikož nebylo možné odhadnout, jak se budou při překládaní zvířata chovat," vysvětlila mluvčí. 

Po deváté hodině zůstal uzavřený pruh na Prahu. "Překládka krav je velmi komplikovaná. Zvířata jsou vystresovaná a podchlazená. Ve vozidle se jich nachází přes třicet, čili hasiči je za pomocí težké techniky vyprošťují ven a překládají je do náhradního nákladního vozidla," uvedla dále Barbora Schneeweissová s tím, že krátce po desáté hodině bylo přeloženo šest krav a zbytek zůstával v havarovaném návěsu.  

Mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora komplikovanost zásahu potvrdil. "Převádění zvířat do náhradní přepravy probíhalo celé dopoledne, protože byla vyčerpaná a hasiči jej nejprve po vyvedení z havarovaného vozu museli nechat odpočinout a napojit. Teprve potom bylo možné pomoci zvířatům na nohy a zároveň je musel prohlédnout veterinář, zda nejsou zraněná," popsal.

Dvě krávy uhynuly, jednu museli utratit

Petr Vorlíček z veterinární správy ČTK řekl, že ty krávy, které jsou v pořádku, byly přeloženy do náhradního vozidla a v cestě by měly dál pokračovat. "Celková čísla jsou taková, že 30 jalovic bylo vyhodnoceno, že jsou způsobilé přepravy, dvě uhynuly a jedna byla utracena," uvedl Vorlíček. Dodal, že středočeská veterinární správa zároveň nařídila dopravci převézt jalovice do blízkého vhodného ustájení k podrobnější veterinární prohlídce, která posoudí jejich stav a převoz do původního cíle v Maďarsku.

Třicet krav bylo přeloženo do náhradní přepravy ve 13.30.

Zdroj: Deník/Alena Hedvíková

Řidič vyvázl bez zranění. Dechová zkouška byla negativní. "Přesné okolnosti a příčiny, proč k havárii došlo, budou zjišťovat policisté, nicméně řidič uvedl, že asi na chvíli usnul. Zda se tato informace zakládá na pravdě, bude předmětem šetření," uzavřela policejní mluvčí.