Srážky se zvěří nyní nehrozí jen převážně v časných ranních hodinách či za úsvitu nebo soumraku. Ráno po čtvrt na osm se hned dvě takové nehody v úterý staly na Berounsku: osobní auta zastavil náraz na silnicích třetí třídy u Hýskova a u obce Nenačovice. V obou případech se nehoda obešla bez zranění lidí. Obdobná situace, taktéž na silnici třetí třídy, následovala po osmé hodině u Kostelního Hlavna na Praze-východ. Po půl deváté pak byla srážka hlášena i ze silnice druhé třídy na Kladensku: z II/606 u Tuchlovic. Po deváté hodině přibyla další událost tohoto typu; tentokrát na silnici druhé třídy na Benešovsku. Střet osobního auta se srnou na II/121 u obce Heřmaničky.

Potvrzuje se tedy, že tato hrozba není ve středních Čechách aktuální jen v lesnatých oblastech na Kokořínsku, Křivoklátsku či v Brdech. A dlouhodobé statistiky ukazují, že tenhle malér se může stát jak ve venkovských partiích, tak i v blízkosti měst. Rozhodně to přitom není aktuální jen v místech, kde na možný výskyt zvěře upozorňují dopravní značky. Ani intenzivní provoz na hlavních tazích neznamená, že by to zvířata volně žijící v přírodě odrazovalo. Srážky se zvěří jsou přitom opravdu časté. Letošní statistiky, které jsou prozatím dostupné do srpna, ukazují, že zvířata zavinila bezmála 16 procent všech vyšetřovaných nehod.

Koleje. Ilustrační foto.
Vlak srazil v Praze člověka, ten na místě zemřel. Nehoda omezila provoz

Čísla mají i svou logiku: na rozdíl od srážek aut řidič se zvířetem euroformulář pro pojišťovnu nesepíše. Přivolaná hlídka také dokáže zajistit, co je potřeba: má kontakt na zástupce místního mysliveckého sdružení, který se postará o uhynulý nebo zraněný kus. V této souvislosti varuje policistka Petra Ledabylová: „Pokud by řidiče napadlo mrtvé zvíře z místa odvézt a ponechat si, dopustil by se přestupku proti majetku, nebo dokonce krádeže – v závislosti na výši škody.“

Na zvíře ležící před autem radí vůbec nesahat: mohlo být i nemocné – a v případě zranění, pokud nedokáže z místa utéct, bude patrně agresivní. Nejvyšší škody způsobují srážky se srnčí zvěří a s divokými prasaty. Jeleni či daňci by představovali větší problém i vážnější ohrožení posádky auta, takové střety však nejsou časté.

Nesahat, ale telefonovat

I když se střetu se zvěří úplně zabránit nedá, pomoci může zvýšená ostražitost a takové přizpůsobení rychlosti jízdy, aby řidič mohl zareagovat. Oslnění zvěře může zabránit ztlumení dálkových světel na potkávací. A přítomnost zvěře často mohou za tmy prozradit odlesky v očích dříve, než je vidět zvíře samotné. Je také dobré mít na paměti, že zvláště srnčí se často pohybuje po skupinách – a přítomnost jednoho zvířete varuje: mohou se objevit i další.

Záchrana zraněného houbaře.
Foto, video: Houbař se sesunul ze svahu. Pomáhali mu hasiči i záchranáři

Pokud se již nehoda stane, je třeba mít na paměti, že i když nedošlo ke zranění osob, je vždy povinností přivolat policii: laicky řečeno proto, že se jedná o škodu na majetku mysliveckého sdružení. Důležité je místo nehody řádně zabezpečit a označit, aby do nabouraného vozidla nenarazil ještě někdo další.