Stát se to může v kteroukoliv denní dobu, varují policisté, nejkritičtějším období je však svítání a soumrak, upozorňuje Markéta Johnová, mluvčí mělnických policistů. „Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce,“ podotkla.

Poslední takovou nehodu řešili dopravní policisté nedávno. „Řidič jel od obce Cítov směrem na obec Dolní Beřkovice. Na rovném úseku mu z pravé strany vběhla do jízdní dráhy srna, kterou srazil. Ke zranění osob naštěstí nedošlo. Alkohol byl u řidiče provedenou dechovou zkouškou na místě vyloučen,“ řekla Markéta Johnová.

Proto je na místě snížit rychlost v místech, kde se zvěř může objevit – pozorně se dívat na obě strany silnice a myslet na možnost, že se zvěř objeví. „Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo,“ podotkla policistka.

Pokud se už se zvěří srazíte, je nutné si počítat jako při každé dopravní nehody. Tedy rozsvítit výstražná světla, umístit na silnici trojúhelník, a pokud jde o velké zvíře, zavolat policii. „Nesnažte se poraněné zvíře odklízet ze silnice sami, může vám způsobit zranění. Srážka se zvěří se podle zákona musí nahlásit zástupci místně příslušného mysliveckého sdružení, který by měl zraněné zvíře zajistit či provést likvidaci uhynulého kusu. V případě nahlášení takovéhoto střetu policii se o tento úkon postarají sami policisté,“ dodala mluvčí mělnických policistů Markéta Johnová.

Ivan Žučenko.
Žijící legendu Mělnicka pustila policie k vodě
Ilustrační snímek.
Tankoval u čerpacích stanic, ale neplatil