Dvacet tisíc voltů proletělo tělem šestašedesátiletého jeřábníka, který ve čtvrtek odpoledne pracoval na stavbě v Odoleně Vodě. Při manipulaci s ramenem autojeřábu zavadil o dráty vysokého napětí.

Muž podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové utrpěl rozsáhlé popáleniny.

Ještě před příjezdem zdravotníků se jeřábníka snažili oživovat jeho kolegové. A podařilo se jim to. „Ve chvíli, kdy volali záchrannou službu, už byl muž při vědomí,“ potvrdila Janečková. Na místo pak přiletěl vrtulník pražských leteckých záchranářů, kteří muže transportovali do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Zkrat, ke kterému došlo při zdvihnutí ramene jeřábu do drátů vysokého napětí, způsobil vznícení stroje. Ke stavbě proto vzápětí spěchali hasiči z Letiště Vodochody a Kralup nad Vltavou.

„Nejdříve museli počkat na elektrikáře, pak požár uhasili,“ uvedla pro Deník mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková a dodala, že škody dosáhly čtyř set tisíc korun.

Proč jeřábník zavadil o elektrické vedení, vyšetřují policisté z Prahy-venkov. Potvrdil to jejich mluvčí Zdeněk Chalupa.

„Okolnosti případu se prověřují, ale pravděpodobně šlo o porušení předpisů ze strany jeřábníka nebo o nešťastnou náhodu,“ poznamenal policejní mluvčí.

Popálený řidič jeřábu byl už včera mimo ohrožení života. Náměstek ředitele pro léčebnou a preventivní péči střešovické nemocnice Ivan Jeřábek uvedl, že při úrazu naštěstí nedošlo k přerušení krevního oběhu. „Pacient je na oddělení, kde se sleduje činnost jeho srdce, tlak i puls. Prognóza je prozatím příznivá,“ konstatoval Jeřábek.