Chvíle zoufalého strachu zažili tři lidé, pod kterými se v pískovně nedaleko Cítova probořil led.

Trojice si zřejmě chtěla zkrátit cestu z nedělní procházky přes zamrzlou Barabu. Neodhadli ale sílu ledu, který po oteplení téměř roztál, a skončili v jezeře. Sami vylézt na břeh nedokázali.

Z ledové vody museli nešťastníky vytáhnout profesionální hasiči z Mělníka, které mobilem přivolal náhodný kolemjdoucí.

Podle mluvčí středočeských hasičů Lenky Kostkové se na zásahu podíleli také dobrovolní hasiči z Blat, Chloumku a Cítova.

„Deset minut před třetí hodinou odpoledne nám byly nahlášeny tři osoby, které uvízly ve vodě. Na místě zasahovala jednotka hasičů z Mělníka. Hasiči při záchraně osob v ledu použili dva raftové čluny a žebříky. Čtrnáct minut po patnácté hodině byli už všichni zachráněni,“ potvrdila mluvčí a dodala, že samotný zásah trval necelých pět minut.

Na místo dorazila také policie a mělničtí záchranáři, kteří hned kontrolovali zdravotní stav zachráněných.

Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové byli všichni tři lehce podchlazení. „Nejednalo se o žádné vážné zdravotní komplikace, po prohlídce byli všichni propuštěni do domácího ošetřování a odvezeni až domů,“ uvedla Janečková.

U obdobného případu museli o víkendu středočeští záchranáři zasahovat také na Nymbursku. Tam se led prolomil pod mužem středního věku, který šel kontrolovat rybník před připravovaným hokejovým utkáním.

Záchranáři proto nabádají k opatrnosti všechny, kteří se pohybují v blízkosti rybníků. „V noci sice teploty klesají pod nulu, ale to ještě neznamená, že led znovu zmrzne natolik, aby udržel váhu lidského těla,“ připomněla Tereza Janečková.