Jak potvrdil Martin Čech, ředitel pro oblast bezpečnosti a životního prostředí Spolany Neratovice, třetí stupeň byl vyhlášen z preventivních důvodů a trval pouze sedm minut. Kyselina, kterou začali podnikoví hasiči okamžitě zkrápět vodou, vytvořila oblak dýmu, který byl vidět na dálku. "Proto jsme okamžitě informovali i starosty okolních obcí," potvrdil ředitel.

Podle povětrnostních podmínek se může takový mrak šířit i do okolí. To se tentokrát nestalo, vše bylo zlikvidováno v rámci areálu. Nikdo se nenadýchal, nebyl zraněn a nebylo zasaženo ani životní prostředí.

„V rámci výrobního areálu došlo k úniku technické kapaliny. Na místě ihned zasáhli podnikoví hasiči. Situace neměla negativní vliv na životní prostředí a neohrozila zaměstnance, okolní obyvatele, ani výrobu,“ potvrdil k události Pavel Kaidl, mluvčí Unipetrolu.

Proč došlo ve středu k závadě na potrubí, je nyní úkolem pro vyšetřovatel události. Podobný únik zaznamenali v podniku již v září. Také tato událost ještě není uzavřena.

Co je oleum?
Oleum (latinsky oleum = „olej“) neboli dýmavá kyselina sírová je roztok oxidu sírového různé koncentrace v kyselině sírové. Představuje zejména kyselinu disírovou. Vzniká při průmyslové výrobě kyseliny sírové rozpouštěním oxidu sírového v koncentrované kyselině sírové.
(zdroj: Wikipedie)