Tušili jste, že v hlubinách Jaderského moře žije 47 druhů žraloků? Nebo že i v Chorvatsku se vyskytují velryby a tuleni? Na jaká zvířata se těšit a kterým se raději vyhnout?

„V průběhu deseti týdnů čtenářům postupně představíme nebezpečná i vzácná zvířata, která se v Chorvatsku vyskytují ve volné přírodě. První díl jsme věnovali pavoukům. V článku jste se mohli například dozvědět, jací z nich jsou nejvíce jedovatí, co mohou způsobit nebo co dělat při kousnutí,“ představil šéfeditor Deníku Tomáš Herman novinku v Chorvatském deníku.

Redakce Deníku bude zároveň porovnávat fámy se skutečností a realitou. „V seriálu se zaměříme také na dementování některých přehnaných zpráv a fake news, které se často v médiích v souvislosti se zvířaty v Chorvatsku objevují,“ dodal Herman.

Seriál Zvířata v Chorvatsku můžete číst každou středu v tištěných Denících a ve speciálu chorvatsky.denik.cz, kde budou články doplněny navíc také o fotogalerie a videa.

Léto se seriálem Zvířata v Chorvatsku

1. díl: Pavouci – 19. června: Snovačka jedovatá alias černá vdova, slíďák či zápřednice jedovatá. I s nimi se můžete v Chorvatsku setkat. Jak je poznat a co dělat v případě kousnutí?

2. díl: Štíři - 26. června: Ve stínech pobřežních oblastí Jaderského moře číhají štíři. Jejich jed sice není smrtelný, ale bodnutí může způsobit intenzivní bolest a otok.

3. díl: Hadi - 3. července: Z patnácti známých chorvatských druhů hadů je dvanáct nejedovatých a neškodných. Pozor si ale dejte na zmije!

4. díl: Dravé a jedovaté ryby - 10. července: Milovníci mořských hloubek se mohou setkat s nebezpečnými rybami, které mají ploutve nebo žábry opatřené jedovatými ostny. Které to jsou?

5. díl: Žraloci - 17. července: Jaderské moře je obecně považováno za bezpečné, ačkoli v jeho vodách žije okolo 47 druhů žraloků. Zpravidla jsou ale neškodní. Nejnebezpečnějšími druhy jsou žralok mako a žralok bělavý.

6. díl: Medúzy, sasanky a ježovky - 24. července: Na mělčinách se vyskytují medúzy a sasanky. Mají chapadla s žahavými buňkami, které vás mohou nepříjemně popálit.

7. díl: Tuleni a velryby - 31. července: Před dvěma lety pracovníci Národního parku Mljet při monitoringu kormoránů zahlédli a vyfotili tuleně středomořského. Tento tvor byl téměř vyhuben a nyní žije jen na několika lokalitách ve Středomoří.

8. díl: Želva zelená a další želvy - 7. srpna: V loňském roce agresivní želvy u chorvatského ostrova Čiovo u Trogiru poblíž Splitu pokousaly patnáct lidí. Hrozí i nebezpečí i letos?

9. díl: Medvěd hnědý - 14. srpna: Vysokohorské oblasti Chorvatska jsou domovem mnoha druhů medvědů. Nejrozšířenějším a zároveň nejnebezpečnějším je medvěd hnědý. Setkáte se s nimi také u moře?

10. díl: Ostatní zvířena - 21. srpna: Na holých, dosud neobydlených ostrůvcích, hnízdí supi bělohlaví, na pobřežích se vyskytují racci, mořské vlaštovky či kormoráni. S jakými dalšími zvířaty se můžete ještě potkat?