VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Deník veze lídry stran za voliči - Střední Čechy

Začátek v 04.10.2017 v 14:00

Předvolební projekt Deníku startuje. V Deník busu s námi cestuje deset lídrů středočeských kandidátek politických stran, které podle nedávného průzkumu agentury SANEP mají v našem kraji největší volební potenciál.

 
14:07

Deník bus vyráží z Prahy do středních Čech po trase Kladno - Řevničov - Rakovník - Všetaty. V posledně jmenované obci, v místní hospůdce, plánujeme besedu s občany.

14:09

Krajský šéfredaktor Jiří Macek vítá přítomné. Na palubě Deník busu jsou: Antonín Fryč (Realisté), Andrej Babiš (ANO), Jan Hamáček (ČSSD), Miroslav Kalousek (TOP 09), Jan Skopeček (ODS), Vít Rakušan (STAN), Tomio Okamura (SPD), Stanislav Grospič (KSČM), Ivan Bartoš (Piráti), Ivan Gabal (KDU-ČSL).

8156953
14:20

A první otázka pro přítomné – Sdílená ekonomika: Co si o tom myslíte? Nezaspali jsme?

14:22

Ivan Bartoš – Sdílená ekonomika, Uber nebo sdílené bydlení je způsob, jakým ekonomie funguje. Je to pozitivní jev, pokud se to děje v takovéto míře, musíme k tomu přistupovat zodpovědně, přístup Prahy je nešťastný, musí se řešit ochrana spotřebitele.

Jan Hamáček – Souhlasím s tím, že zakazovat sdílenou ekonomiku, nemá smysl, projektů bude přibývat. V Londýně zakázal starosta Uber – výsledkem byla ztracená místa a takto to nefunguje. Mělo by se to zdanit, jsem proti tomu, abychom to zakazovali.

Vít Rakušan – Souhlasím s tím, že zákazy nepřinesou nic pozitivního. Je to revoluční střet nové ekonomiky s tou klasickou. Taxikáři protestují a mají k tomu své důvody. 

Jan Skopeček – Zakazovat ne, mladí jsou na podobný způsob nákupu služeb zvyklí. Spíš bych reguloval oblasti, v době GPS není potřeba, aby dělal člověk zkoušky z místopisu. Když umožníme férovou konkurenci, tak je to základ úspěchu.

Tomio Okamura – Nechceme zakazovat, myslíme si, že je třeba nastavit stejné podmínky podnikání v každém oboru. Stejné podmínky. Důležité je, aby ti, co si přivydělávají, odváděli daně. Kdo dosáhne příjmu přes 5 tisíc korun, měl by platit daně.

Miroslav Kalousek – Zakazovat nemá smysl. Vycházíme z principu rovné podmínky pro všechny. Taxikáře chápu, oprávněně to vnímají jako neférovou konkurenci. Začíná se to projevovat i v cestovním ruchu. Nezbyde nic jiného, než podmínky srovnat. Stejné podmínky, povinnosti, náklady pro oba dva typy služeb, pak ať to slouží spotřebiteli. Srovnání podmínek bych rád viděl na straně ulehčení současných taxikářů a provozovatelů cestovního ruchu. Srovnat!

Ivan Gabal – Praha, myslím si, trochu zaspala. Uber jezdí dost dlouho. Nepovedl se za poměrně hodně let řešit problém pražské taxislužby. Praha na to nereagovala, reaguje, až když máme konflikt. Myslím si, že nové technologie nám pomáhají překonávat to, že se některé problémy dlouho neřešily. Otázka je i v tom, že Uber je americký nápad. Musíme v rámci modernizace definovat standardy, nejsou to jenom daně. Myslím si, že jsme na začátku procesu, který jsme dlouho nechali běžet kolem nás.

Andrej Babiš – Zákazy určitě ne, podobné podmínky, a ať platí daně. Kolega Gabal nemá pravdu, že to není problém Prahy, je to problém ministerstva průmyslu, musí udělat zákon na sdílenou ekonomiku.

Antonín Fryč – Nezakazovat, je to moderní a rozvíjí se to v běžném světě. Proč něco dělat proti zájmu lidí, činnost by měla být zdaněna. Srovnat podmínky. Operovat tím, že taxikáři říkají, že má Uber jiné podmínky.

Stanislav Grospič – Je potřeba to nezakazovat a dát tomu rámec, který určí základní parametry. Zákazy to nelze vyřešit!

8160718
14:45

Další téma, které jsme nakousli, je sport. Jak sportovce podpořit?

Ivan Bartoš – Nemám problém podporovat sportovce, problém dotací je celorepublikový.

14:48

Vít Rakušan – Souhlasím s tím, že peníze mají doputovat na lokální úroveň. Jako STAN máme funkční registr, ten bude schopen říct, kolik je na té lokální úrovni aktivních sportovců. Peníze lze poskytovat transparentním způsobem a dostanou se i k mládeži, což je základ.

14:49

Jan Skopeček – Nechtěl bych nové ministerstsvo sportu – nevyřeší to transparentní financování. Je třeba si říct, co bude platit stát, co kraj. My ve Středočeském kraji jsme udělali novou koncepci, jsem pro to, aby se podporovala mládež. Rozhodli jsme o stavbě sportovních hal v Říčanech a Benešově, je to i pro veřejnost.

14:51

Antonín Fryč – Zaměřil bych se na menší kluby, podporu dětí.

Andrej Babiš – Pro nás je sport priorita. Mluvíme o samostatné kapitole rozpočtu ve sportu. Děti sportují 45 minut denně, dříve sportovaly 3 hodiny denně. Chybí nám zde obrovské sportovní zázemí. Propojit školu s kluby. Stát to zanedbal!

14:55

Stanislav Grospič – Pro nás je podpora sportu prioritou, hlavně toho mládežnického. Určitě by to financování mělo být transparentní, dlouhodobé a stabilní, aby se rozvíjela podpora sportovišť a vytvářely se sportovní aktivity.

Diskuse

patrik sláma: je možné někde dohledat video této debaty?
05.10.2017,12:25

V diskusi je celkem 1 příspěvek, poslední byl vložen 07.02.2018,15:39 vstup do diskuse

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT