VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Jany Hostákové, vedoucí pečovatelského úseku CSM Mělník

Na otázky čtenářů bude v pátek 25. listopadu od 10 hodin odpovídat Jana Hostáková, vedoucí pečovatelského úseku a sociální práce Centra seniorů Mělník. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Jany Hostákové, vedoucí pečovatelského úseku CSM Mělník

Seniorům s demencí podle Jany Hostákové (na snímku) pomáhá i reminiscenční koutek.

VLOŽIT DOTAZ
DOTAZ: Co vás na vaší práci nejvíc baví?
ODPOVĚĎ:Centrum seniorů je takový živý organismus, který je plný zajímavých lidí. Každý den se u nás děje něco nového. Celý můj pracovní den je především o komunikaci, a to jak s pracovníky, tak se seniory a jejich rodinnými příslušníky. Dostává se nám zpětné vazby o tom, co se nám daří a naopak i o tom, co se nám nepovedlo. Denně můžu sledovat to, jak naše činnosti pomáhají seniorům zachovat si co možná nejdéle určitou míru soběstačnosti a důstojnosti.
Napadá mě příklad z praxe, kdy seniorka, která již delší dobu je upoutána na lůžku a komunikuje zcela výjimečně, prožívala návštěvu pejska při canisterapii. Hladila ho, usmívala se a nezapomněla se s ním rozloučit slůvkem "ahoj". V takové chvíli si uvědomíte, že to, co děláte, má smysl.
DOTAZ: Dobrý den, co máte všechno na starosti?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, jsem vedoucí pečovatelského úseku v Centru seniorů Mělník. Jedná se o úsek přímé péče a terénní pečovatelskou službu. V rámci přímé péče máme 6 oddělení, které pečují o naše seniory. 4 oddělení Domova Vážka, Domov Ludmila, Domov Penzion. Dále vedu sociální úsek.
DOTAZ: Co vaše práce vlastně obnáší? A jaký je rozdíl mezi pečovatelským a sociálním úsekem?
ODPOVĚĎ:Pečovatelský úsek zajišťuje přímou péči o seniory, což představuje především pomoc v oblastech hygieny, stravy, ale i procházky, rozhovory. Sociální úsek se zaměřuje na sociální poradenství pro seniory, sjednává smlouvy o poskytování služeb, komunikuje s rodinnými příslušníky. Já se snažím tyto činnosti koordinovat, zajišťuji jejich vzájemnou spolupráci.
Vzhledem k tomu, že se postupně zhoršuje zdravotní stav seniorů na jednotlivých odděleních, snažíme se postupně navyšovat i počty pracovníků v přímé péči, abychom byli schopni saturovat jejich individuální potřeby.
DOTAZ: Dobrý den, paní Hostáková. Chtěla bych se zeptat, jak hodnotíte fakt, že má Domov seniorů v Mělníku jednu z největších fluktuací zaměstnanců ve městě? Myslíte, že se u Vás zaměstnanci cítí dobře a tudíž vykonávají dobře svou práci ku prospěchu klientů? Děkuji za odpověď a přeji hezký den :)
ODPOVĚĎ:Milá Petro,

nevím, kde jste vzala informaci o tom, že centrum má nejvyšší fluktuaci ve městě. U nás je fluktuace standardní, dochází pouze k přirozené obměně, tzn., že nás opouštějí pouze ti zaměstnanci, kteří buď jdou do důchodu, nebo nemohou z nějakých osobních a nebo zdravotních důvodů práci u nás vykonávat a samozřejmě ti, kteří u nás neuspěli pracovně. Na kvalitu vykonávané péče nemá u nás fluktuace vliv, naopak mírný tlak na naše zaměstnance je motivace k udržování vysoké kvality péče v našem zařízení. Pokud jste zvyklá pracovat s nasazením a chtěla byste u nás pracovat, rádi Vás přivítáme v našem kolektivu.
DOTAZ: Slyšel jsem, že se prý má někde v Mlazicích otevřít další důchoďák, víte o tom něco? Má to snad být vaše pobočka?
ODPOVĚĎ:Naše pobočka to není a bližší informace bohužel neznám.
DOTAZ: Kolik míst je aktuálně ve Vážce, stačí vám? A nevnímáte Senior komplex, který se nedávno otevřel naproti vám, jako konkurenci? Nebo naopak oceňujete, že se otevřel další domov pro seniory se specifickými potřebami?
ODPOVĚĎ:Na Domově Vážka máme 66 lůžek, rozhodně můžeme říci, že nám nedostačují. Právě o tento domov je největší zájem, jelikož seniorů, kteří onemocněli demencí stále přibývá. Každá konkurence je vítaná, nutí nás přemýšlet o tom, zda děláme naši práci správně. Vzhledem k nedostatku míst pro seniory s touto chorobou je dobře, že se jim stále otevírají nové možnosti. My se snažím o maximální kvalitu poskytovaných služeb, Domov Vážka prošel certifikací kvality od České alzheimerovské společnosti.
DOTAZ: Dobrý den, zajímal by mě ten reminiscenční koutek. Co to je a k čemu slouží? Děkuji.
ODPOVĚĎ:Mezi aktivity, které realizujeme s našimi seniory, patří i tzv. reminiscenční terapie, která je zaměřená na práci se vzpomínkami. Pomáhá jim vybavit si to, co bylo v minulosti, a to prostřednictvím doteků, vůně, fotografií. Spolupracujeme s rodinami, které nám donesou předměty, které provázely seniora v průběhu života a které je nyní pozitivně stimulují.
DOTAZ: Dobrý den. Jak je to v tuto chvíli s přijetím do CSM, máte plno, předpokládám...? Jaké jsou čekací lhůty a co je třeba udělat, podat nějakou přihlášku? Jaké další podmínky přijetí máte?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, v současné době máme všechna lůžka obsazena. Je obtížné Vám sdělit, jaké jsou "čekací lhůty". Každá námi poskytovaná služba je specifická. Nejvíce zájemců je o domov se zvláštním režimem, kde pečujeme o seniory, kteří onemocněli demencí. Zpravidla je možný nástup do 6 - 12 měsíců. Žádosti o naše služby je možné si stáhnout přímo z našich stránek - www.ssmm.cz nebo přímo v Domově seniorů Mělník dostanete žádosti od sociálních pracovnic. Základní podmínkou je to, že senior se nachází v nepříznivé sociální situaci a potřebuje pomoc jiné osoby.
DOTAZ: Zdravím jmenovkyni. :-) Co je na vaší práci nejtěžší a jak relaxujete? A nechtěla byste třeba pracovat raději s dětmi než se seniory? Není to ubíjející, když vám klienti umírají? Děkuji za odpovědi
ODPOVĚĎ:Vidět odcházet seniory, kteří jsou součástí Vašeho každodenního života není snadné, nicméně vidím i to, jak po příchodu do našeho domova pookřejí, a to mě vždy přesvědčí o tom, že chci i nadále pracovat v našem domově. Relaxuji především v okruhu své rodiny a přátel, kteří jsou pro mě zdrojem energie a jejich společnost mi přináší radost.
DOTAZ: Kolik zaměstnanců máte na starosti? Jak je náročné to zvládnout všechno koordinovat?
ODPOVĚĎ:Na odděleních pečovatelského a sociálního úseku mám 85 spolupracovníků. Koordinace jednotlivých úseků je náročná, nicméně naši pracovníci jsou profesionálové, mají srdce na správném místě a věnují se maximálně našim seniorům, což mi mou pozici dost usnadňuje. Všichni jsme jenom lidé, proto občas musíme řešit i problematické situace, které vyvstávají na jednotlivých úsecích.
DOTAZ: Jani, vím, že jste vystudovala veřejnou správu v Neratovicích. Studovala jste pak ještě dál? A je vám vaše střední škola v současném zaměstnání k něčemu dobrá?
ODPOVĚĎ:Ano, vystudovala jsem tuto střední školu, oboru veřejné správy jsem se ještě věnovala i na vyšší odborné škole. Právě díky tomuto oboru jsem se dostala k sociální práci jako takové, kterou jsem vystudovala v Ústí nad Labem a dokončila magisterským studiem v Hradci Králové. Díky veřejné správě mám přehled o činnosti institucí, se kterými pravidelně spolupracuji.
DOTAZ: Jano, co byste vzkázala lidem, kteří pečují doma o své blízké s demencí, kdy je ta správná doba, obrátit se na odborníky ve Vašem zařízení a čím jim můžete pomoci?
ODPOVĚĎ:Péče o seniory s touto chorobou je velice náročná nejen po fyzické, ale i po psychické a emocionální stránce. Proto rodinám, kteří se takto starají o své blízké náleží úcta a obdiv. Sama za sebe mohu doporučit, aby pečující zkontaktovali sociální službu (i náš domov seniorů) co nejdříve. I kdyby jen proto, aby zjistili, jaké jsou možnosti pomoci. Rodinám nabízíme i tzv. odlehčovací služby, které jsou zpravidla na dobu 3 měsíců, během kterých se jim o jejich blízké postaráme a oni mohou načerpat dostatek sil do dalších měsíců.
DOTAZ: Jak pomahame lidem, kteri doma pecuji o sveho blizkeho s Alzheimerovou nemoci?
ODPOVĚĎ:Můžeme jim nabídnout pomoc a podporu prostřednictvím terénní pečovatelské služby. Dále 4x do roka realizujeme tzv. Čaje o páté, jedná se o svépomocné skupiny pečujících osob, kterým poskytujeme bezpečný prostor pro předávání zkušeností, nabízíme praktické rady, sociální poradenství apod.
DOTAZ: Jak jste se do CSM dostala a byla jste někdy přímo jako ošetřovatelka seniorů?
ODPOVĚĎ:V předchozích letech jsem pracovala na Městském úřadu Mělník, kde jsem vyplácela dávky pomoci v hmotné nouzi, následně jsem pracovala jako sociální pracovnice v azylovém domě. Přihlásila jsem se do výběrového řízení na vedoucí terénní pečovatelské služby a v souvislosti s organizačními změnami jsem následně dostala na starost úsek přímé péče. Součástí mé práce je znát problematiku péče o seniory a při různých situacích pomáhat kolegyním.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT