VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Jaroslava Víznera, herce a režiséra

Na otázky čtenářů bude v pátek 4. listopadu od 10 hodin odpovídat herec a režisér Jaroslav Vízner, který žije na Kokořínsku. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Jaroslava Víznera, herce a režiséra

Režisér Jaroslav Vízner.

Tento rozhovor byl ukončen dne 6.11.2016
DOTAZ: Dobrý den, viděl jsem vás ve filmu Život bez kytary, kde jste jezdil na třistapadesátce. Zajímal jste se o motorismus i v soukromém životě? Uměl jste už na motorce, když jste natáčeli?
ODPOVĚĎ:Jako mladý herec a táta :) jsem na motorku tenkrát neměl. Samozřejmě jsem motorku už před tím v ruce měl, ale co bylo na té mojí příjemné, že mě produkce zařídila užitečná setkání s profesionály a ti mě doučili, co bylo třeba a naučili to navíc, co hrdina ve filmu potřeboval "předvést". Nejlepší to bylo při natáčení filmů o JUDr Martinovi, kdy jsem měl bravurně řídit Felicii. Tehdy jsem prošel výukou vedenou profesionálním závodníkem. Ten mě naučil užitečné věci i na celý život.
DOTAZ: pane Víznere, nemyslíte si, že tím, jak jste emigroval do Švýcarska, jste si trochu uškodil ve Vaší kariéře? Přeci jen u nás nejste tak známý. Neberte to špatně...
ODPOVĚĎ:Nemám proč to brát špatně :) Je pravda, že jsem tím přerušil mojí dobře rozjetou kariéru, ale můj dlouhý pobyt v Evropě mi přinesl to, co mi tehdejší režim odpíral. Můj otec byl, neprávem, špatně zapsán u uličního výboru a já neměl právo študovat či dělat co bych býval chtěl. I k divadlu jsem se musel dostat jinak, než přes studie na Damu. Zkoušky jsem udělal, ale posudek mi ten úspěch sebral. Venku jsem se dopracoval k režii, což byl můj sen a i jako herec jsem se tam uplatnil. Opravdu emigrace nelituji, naopak, i když to vyzní paradoxně, skoro bych poděkoval té tehdejší nespravedlnosti, že jsem mohl dělat, naučit se a vidět svobodný svět.
DOTAZ: Dobrý den, co vás vedlo k tomu, že jste se vrátil do Čech? Co na to říkala vaše rodina?
ODPOVĚĎ:Vrátil jsem se, protože mi tam skončilo dlouholeté angažmá v TSR (Television Suisse Romande) odchodem do důchodu. Protože se stal prezidentem Václav Havel a země směřovala do EU, což nebyla cesta Švýcarska. Také jsem tu byl okouzlen některými kouty země, kde byla příroda bez úprav, a la "Švýcarsko". I když jsem měl v Ženevě pěkný byt, nedovedl jsem si představit, že bych tam trávil tak zvaná "penzijní léta". Tady jsem měl naději bydlet uprostřed krásné přírody, v Kokořínském údolí.
Rodiče už v době mého návratu nežili a bratr Oldřich mi nic nevyčítal :)
DOTAZ: Dobrý den, který z filmů, kde jste hrál, vás nejvíc ovlivnil? Díky, Naďa.
ODPOVĚĎ:Filmy o detektivovi JUDr Martinovi asi nejvíc. Jednak se mi velmi líbila "filozofie postavy" jak jí napsal Ota Hofman a úspěch těchto filmů mě občas pronásleduje někdy ještě ve snech, kdy si vyčítám, že jsem nestačil odpovědět svým tehdejším obdivovatelům. Ale na ty záplavy dopisů a žádostí o foto jsem zkrátka nezvládal :) Jinak byla ještě jiné filmy o nichž by stálo za to mluvit, hlavně ty v zahraničí, ale na to teď není čas ani místo. Třeba jindy?
DOTAZ: Měl jste v mládí nějaký herecký vzor? A nyní?
ODPOVĚĎ:Tuhle otázku jsem si doposud sám nepoložil. Řekl bych, že neměl. Ale některé herce jsem obdivoval, jakož i dnes. Že bych měl, ale, jmenovat jednoho to jsem nikdy nechtěl.To je jako s knihou, nebo s hudbou. Mám toho rád víc!
DOTAZ: Dobrý den, jaké úspěšné filmy coby režisér máte za sebou?
ODPOVĚĎ:Musím vás odkázat na můj profesní životopis na internetu. Některé z mých filmů vyhrály ocenění, jiných si cením já, ale vybrat jeden, nebo dva, nedovedu. Také je v Česku málokdo viděl. V roce 1989 jem měl dva filmy v Karlových Varech (Zahraniční tvorba). Jeden o Jean Tinguely, švýcarském světoznámém umělci a Tour du lac, vyprávění u Ženevském jezeře. Ale jsou, či byly jiné a jak jsem již někomu řekl, nerad vybírám jen jeden :)
DOTAZ: Někde jsem zaslechl, že jste se dobře znal s Václavem Havlem. Je to pravda? Jak na něj vzpomínáte?
ODPOVĚĎ:Byl jsem, od roku 1962 do 1968 v Divadle Na zábradlí, kde Vašek byl dramaturgem a milým přítelem. Schází mi, jako schází dnes některým jiným... Byl to opravdu hodnotný člověk, moudrý, veselý a dobrý přítel. Je mi moc líto, že se na něj hází dnes tolik špíny. To co na něj "zlý jazykové" plivají, je velmi smutné. Takový nebyl a tak o něm mohou mluvit jen ti co nic nedokázali a jsou zklamaní sami sebou.
DOTAZ: Dobrý den, jak se vám vracelo z ciziny zpátky do Československa, které bylo v tu dobu asi úplně jinde? A jaké byly nové profesní začátky v ČSR?
ODPOVĚĎ:Velmi brzo jsem přestal jakékoliv profesní snažení zastavil. Mnoho lidí mi hned od začátku "vmetlo do tváře", co tu hledáš... ty jsi tady nebyl, když jsme trpěli... Teď nám tady chceš ubírat místo... Málokdy se někdo zeptal, jaké to bylo začít znovu, úplně od začátku, co to obnáší emigrovat, či dozvědět se proč jsem odešel...
Po čase jsem byl seznámen s ředitelkou Ciné Jessy a přes tuto agenturu jsem měl možnost hrát v několika zahraničních filmech natáčených tady.
DOTAZ: Dobrý den. Koukal jsem na vaši filmografii, že jste si zahrál i v zahraničních filmech. Jak jste se k tomu dostal? Dělal jste nějaké konkurzy? Nebo to bylo ze známosti? Přes agenturu? A mají zahraniční filmaři jiné požadavky a způsob natáčení než ti čeští? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:I tady, za mého mládí, bylo třeba dát o sobě vědět. I když to bylo tady lehčí, lidé mě znali z divadla či filmu.
Všechno je to o osobním snažení a samozřejmě reputaci, dosažené předešlými úspěchy nebo ne...
Připravil jsem si výmluvný životopis, nechal udělat fotografie a s tím, také s trochou štěstí a někdy přes kamarády, našel jsem si v Paříži hereckou agenturu. Tak jsem se dostal k několika rolím a také divadelní režii v Paříži.
O požadavcích a způsobech natáčení je třeba říct, že to záleží na režisérovi a jeho štábu. Buď je DOBRÝ, nebo ne úplně. A je jedno je li z Česka či Gronska :)
DOTAZ: Hrál jste i v divadle? Kde třeba? A je podle vás lepší česká filmová tvorba, nebo ta divadelní?
ODPOVĚĎ:V divadlech v Uherském Hradišti, Českém Těšíně, Kladně, Divadle Na zábradlí, v několika inscenacích v Ženevě, atd. ...
Filmová či divadelní tvorba závisí na kvalitě režiséra a jeho "party" a hercích. Je zbytečné hledat rozdíly, aniž by k tomu bylo připojeno jméno autorra.
DOTAZ: Dobrý den, vzpomínám si, jak jste s mšenským divadelním souborem hráli Ze života hmyzu na Housce. Bylo to výborný. Už jsem ale o ničem jiném neslyšela, zkoušíte aktuálně něco? hezký den, Adla
ODPOVĚĎ:Děkuji, mám velmi dobré vzpomínky na Čapkův Hmyz... realizoval jsem s mšenským souborem ještě jednu hru, Postel plná cizinců a začal zkoušet Pozdní odpoledne doktora Burkeho. Spolupráci jsem zastavil, protože někteří "herci" jsou nedochvilní a nedá se na ně spolehnout, nespolupracovali jak jsem byl zvyklý. Od té doby jsem realizoval několik inscenací s mladými adepty herectví (z Workshopu Ciné Jessy), ku př. Máchův Máj, jako melodram na hudební podklady skupiny Queen ... aktuálně připravuji inscenaci scénáře, který jsem napsal pro zmíněný workshop. Dal jsem dohromady partu madých nadšenců z Mělníka a jde o NONSENS poezii. Přijďte se podívat na zkoušku :)
DOTAZ: S jakými hereckými/režisérskými osobnostmi jste se za svou kariéru potkal a kdo na vás udělal největší dojem a proč? Ať už v pozitivním nebo v negativním smyslu...
ODPOVĚĎ:Nejlepší "setkání" pro mne bylo angažmá v Divadle Na zábradlí, s Janem Grossmanem a Václavem Havlem. Také práce s Otomarem Krejčou. Celý další život z toho, co jsem se s nimi naučil čerpám, jako herec a hlavně, jako režisér. V negativním smyslu jmenovat nebudu, ale trápení je, když se jistým nedopatřením pracuje "pod" režisérem, který, jak se dá říct, na to nemá. :)
DOTAZ: Dobrý den, pane Víznere. Asi nejste příbuzný vašeho jmenovce pana Oldřicha, nebo ano? :) Jaká byla vaše "životní" role? A hrajete/režírujete ještě vůbec? V čem se herectví nejvíc liší od práce režiséra a co vás na obou těchto činnostech nejvíc baví? Děkuji za případné odpovědi a omlouvám se za možná příliš mnoho dotazů :D
ODPOVĚĎ:Oldřich je můj mladší bratr a dokonce jsem ho kdysi připravoval na zkoušky na Damu. Životní rolí bych nazval můj život :-), ale snad v mládí role detektiva JUDr Martina. Hraji, pokud mi někdo nabídne roli. Preferuji práci režisérskou, protože ne vždy má herec možnost pracovat s dobrým režisérem a tak mám alespoň volnost v kreativitě. Práce obou profesí je "svůdná", někdy nelehká, ale vždy tvořivá a to mě právě baví.
DOTAZ: Předpokládám, že jste v penzi. Čím se zabýváte ve volném čase? Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:Já se jako penzista nikdy necítil, ani tak nechoval. Ve volném čase dělám co je třeba pro naši zahradu a rodinu a často si ukradnu čas na psaní článků či scénářů, čtu, leccos mě baví, leccos trápí, ku příkladu, jak se někteří lidé chovají ke zvířatům, která by měla mít stejná práva a možná víc, než si "člověk" přivlastnil. Trápí mě, že jsou z nás masožravci, přestože jsme jimi nebyli a zabíjíme miliardy tvorů, kteří jsou někdy hodnotnější než my. Když jsem byl malý, měli jsme doma maso, když bylo, jednou v týdnu a vyrostl jsem docela "úspěšně" :-)
DOTAZ: Co Vás vedlo k tomu, že jste se jako mladík rozhodl jít k filmu? Neměl jste i jiné vysněné profese? A jste spokojen nebo byste se rozhodl jinak?
ODPOVĚĎ:Jako malý kluk, jsem na otázku čím chci být napsal, že pilotem. Když mě odvedli na vojnu a komise se mě ptala to samé, znovu jsem chtěl být pilot. Ale oni prohlásili. Spokojený jsem, i když mnohem víc z mé režijní práce, k níž jsem se dostal jen "díky emigraci". Tady jsem tenkrát šanci neměl, i když dodnes nevím proč. Mí rodičové nebyli žádní nepřátelé minulého režimu, al ani fandové a to asi "ulici" vadilo.
DOTAZ: Jak se Vám žije na Kokořínsku? A jak jste se do tohohle kraje vlastně dostal?
ODPOVĚĎ:Na kokořínsku se mi žije dobře a kdyby bylo u moře, byl bych raději, zdejší vlhko mi moc neslouží :) Když jsem se rozhodl vrátit do Česka, ptal jsem se mojí manželky Catherine (je z Kalifornie), zda by tu chtěla se mnou bydlet. Překvapilo mě, že když jsme sem jednou přijeli, řekla mi: "cítím se tady doma, nevím přesně proč... možná to bude z mých předků, kteří kdysi emigrovali do Ameriky a původem byli jistě nedaleko Kokořína :)
Hledali jsme nějaký dům a náhodou našli ten kde teď rádi jsme...
DOTAZ: V čem jste v poslední době hrál?
ODPOVĚĎ:V televizní inscenaci "Vraždy v kruhu" a před časem ve filmu "La bete de Givaudin", kde jsem měl původně hrát pomateného rolníka. Když jsme ale s režisérem procházeli krajem, kdy on vybíral místa k natáčení a já mu tlumočil do a z Francouzštiny, řekl mi, že mi dá roli jinou. A byl jsem francouzským králem Ludvíkem XV. :-)
DOTAZ: Pane Víznere, čím se v poslední době zabýváte, jaké máte plány?
ODPOVĚĎ:Připravuji s mladou mělnickou partou inscenaci podle mého scénáře Nonsens (poezie Morgenstern, atd), mám li čas píši leccos :) a plánu mám docela dost, na to, kolik mi je :)
Zabývám se hodně tím, jak si "člověk" přivlastnil právo být "vládcem" přírody a chová se k ní a ke zvířatům, která mají stejná práva. Možná i větší, protože zvířata planetu neničí a zbytečně nezabíjejí nevinné tvory...
DOTAZ: Kam chodíte relaxovat, když už máte všeho dost? Mátě nějaké oblíbené místo, třeba na Kokořínsku? :-)
ODPOVĚĎ:Máme pěknou prostornou zahradu, na Kokořínsku, takřka v lese a tak nic jiného ani hledat nemusím :)
Co myslíte slovy všeho dost, přesně nevím, ale je toho opravdu hodně a často, kdy si musím hlavu provětrat. S našimi pejsky na procházku, ideální.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT