VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Josefa Dobsy, šéfa mělnické pořádkové jednotky

Na otázky čtenářů bude ve středu 16. listopadu od 19 hodin odpovídat policista Josef Dobsa, který je šéfem mělnické pořádkové jednotky. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Josefa Dobsy, šéfa mělnické pořádkové jednotky

Pořádková jednotka Policie ČR.

Tento rozhovor byl ukončen dne 17.11.2016
DOTAZ: Dobrý den pane Josefe,
kolik kg váží výstroj jednotlivých členů pořádkové jednotky a musíte jako velitel mělnické pořádkové jednotky být oblečen ve stejně těžké výstroji jako řadový členové anebo můžete být v odlehčené verzi?

Další dotaz směřuje na frekvenci zásahů v okrese, jestli je nutné zajišťovat okresní sportovní utkání nebo jiné akce.

Děkuji
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Váha vybavení je odlišná od povahy zákroku a nutnosti například použití balistické ochrany, která váhu vybavení výrazně zvyšuje. Obecně lze říci, že váha základního vybavení se pohybuje kolem deseti, patnácti kilo, při použití balistické ochrany může být dvojnásobná. Samozřejmě, že i velitel jednotky musí být vybaven a vystrojen stejně jako jeho členové, neboť je většinou součástí zákroku. V rámci okresu, a to vzhledem k jeho povaze, absence vyšších soutěží fotbalu nebo hokeje, je pravidelných zákroků a účastí jednotky na jeho území v tomto směru minimum. Naše působnost je však v rámci celého Středočeského kraje, v případě různých výpomocí i republiky, takže vytíženost jednotky je veliká.
DOTAZ: Dobrý den, co vlastně máte všechno na starosti? Jak jste se k tomu dostal?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. V jednotce jsem od jejího vzniku a mou starostí je zejména příprava jednotky, její složení, a velení na opatřeních, kterých se účastníme. K vedení jsem se dostal postupnou cestou od nejnižších článků.
DOTAZ: Dobrý den. Jak dlouhá cesta vedla k vaší současné pozici? Asi jste neodpověděl na inzerát a stal se velitelem.
Děkuji za odpověď, hezký den. Tomáš.
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Do naší skupiny, která je jednou ze součástí pořádkové jednotky Středočeského kraje, jsem vstoupil již při jejím vzniku v roce 2001 jako řadový člen. Postupem času jsem se stal velitelem družstva, zástupcem velitele jednotky a jejím velitelem, což bylo až po více než desetiletém působení.
DOTAZ: Jak jste se dostal k policii? Šel jste tam hned po škole?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. K policii jsem nastoupil v roce 1999, po neúspěšných přijímacích zkouškách na vysokou školu, Policejní akademii v Praze, ve svých devatenácti letech. Byla to pro mě logická volba a později jsem, již jako policista, policejní akademii vystudoval.
DOTAZ: Co musíte mít za sebou, abyste se stal šéfem pořádkové jednotky? Jak dlouho už to děláte a co vás na tom baví, jestli vůbec něco? :) Díky
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. V mém případě jsem za sebou měl dlouholeté působení v jednotce s dobrou znalostí jejích postupů. V jednotce jsem od jejího vzniku v roce 2001 a bez toho, aby mě práce bavila, to podle mého nejde. Jsem rád za soudržnost jednotky, možnost opřít se o každého jejího člena a nejvíce mě baví právě vytváření úspěšného, dobře vycvičeného kolektivu, který je schopen svou práci kvalitně odvádět.
DOTAZ: Jak často PJ na Mělnicku zasahuje, k čemu všemu jezdíte?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. V rámci Mělnicka zasahujeme ojediněle, spíše v rámci spolupráce s jinými útvary policie, nebo účastí na preventivních akcích. Naše působnost je ale zejména v rámci celého Středočeského kraje, výjimečně i republiky. Hlavními činnostmi jsou dohled nad veřejným pořádkem při konání sportovních a kulturních akcí, demonstracích, ale i spolupráce při zadržování nebezpečných pachatelů.
DOTAZ: Dobrý den, co musí takový člen speciální jednotky splňovat? Mějte se. Jarka
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Prvně samozřejmě musí splňovat požadavky, které jsou stanoveny pro službu u Policie České republiky jako takové, tedy musí mít zdravotní, fyzickou a psychickou způsobilost k této práci. Jednotka je výběrová, takže z těchto řad potom hledáme ty, kteří jsou v těchto směrech nadprůměrní a zájem o takovou práci mají. Prvotně nám ovšem nejde o individualitu, ale schopnost týmově pracovat.
DOTAZ: Pane Dobso, byl jste někdy při vykonávání služby zraněn? Mohl byste přiblížit pro vás nejnepříjemnější zásah? Hezký den.
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Pokud nepočítám drobné šrámy, vykloubené koleno a modřiny, tak jsem nikdy výrazně ve službě zraněn nebyl. Asi nejnepříjemnější zásahy v mém profesním životě byly v roce 2000 při demonstracích v Praze, kde jsem byl ještě jako policejní začátečník a absolutně bez odpovídajícího vybavení několik dní a pak na povodních v roce 2002 a 2013, kde jsem viděl mnoho lidské beznaděje.
DOTAZ: Dobrý večer. Situace, do kterých se dostáváte, musí být náročné na psychiku. Jak to po téhle stránce zvládáte? Co je nejhorší? Majka
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Určitě náročné na psychiku jsou a každý tuto zátěž zvládáme jinak. Samozřejmě, že jsem se dostal do situací, kde mi příjemně nebylo, nejhorší je přítomnost lidského utrpení a beznaděje. Svoji komfortní zónu jsem si musel mnohokrát v rámci zásahu značně snížit. Odolnost vůči psychické zátěži se mi naopak lety zvýšila.
DOTAZ: Co děláte jako policista mimo pořádkovou jednotku?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Je pravdou, že pořádková jednotka je mou "druhou židlí", v prvé řadě se věnuji práci vyšetřovatele Oddělení sluzby kriminální policie a vyšetřování na Mělnické územní úrovni, s největším zaměřením na násilnou kriminalitu.
DOTAZ: Musel jste někdy zasahovat proti kamarádovi?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer a díky za dotaz. Naštěstí jsem nemusel během svého působení zasahovat vůči lidem, které považuji za přátele. Určitě jsem se ale nevyhnul zákrokům proti těm, které znám. To ale vzhledem k tomu, že pracuji ve stejném regionu jako žiji, ani nejde.
DOTAZ: Vy taky behate takove ty adrenalinove prekazkove zavody, ze jo? Co vas na nich laka a doporucil byste je? Treba i kolegum? A jak jste v nich uspesny?
ODPOVĚĎ:Dobrý den, díky za dotaz. Ano, tento typ závodů běhám od roku 2011, pravidelně se účastním asi pěti závodů ročně s různou obtížností a vzdáleností od osmi do dvaceti kilometrů. Láká mě na nich vyzkoušení si vlastních limitů a možností. Určitě bych je doporučil, osobně hodím při závodu za hlavu všechny starosti a mám možnost potkat se skvělými lidmi, kteří se kolem těchto závodů pohybují. Samozřejmě bych byl raději, aby se nejednalo o tak masovou záležitost, bez ní by se ale těžko připravovali tak kvalitní závody. Bez financí to jde těžko. Spousta mých kolegů již podobné, nebo jiné běžecké extrémní, nebo například triatlonové závody, absolvuje celkem pravidelně. Úspěšný nejsem, na bedně jsem nestál, v konkurenci kolem tisíce závodníků se umísťuji kolem stého místa. Nejlepší mé umístění bylo kolem šedesátky.
DOTAZ: Kolik členů jednotka má a z jakých oddělení jsou? Předpokládám, že z celého regionu nebudou, aby se stihli včas dát dohromady...
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, díky za dotaz. Skupina Mělník čítá čtyřicet členů, přičemž jsou dotováni jednotlivými odděleními Územního odboru policie Mělník počtem podle jejich velikosti, respektive podle počtu policistů sloužících na odděleních. Logicky největší část jednotky tvoří policisté z Mělnického oddělení. Většina opatření je předem plánována, takže s akceschopností problém není. I v případě mimořádných opatření, příkladem mohou být pátrací akce po pohřešovaných dětech, seniorech, je tato jednotka schopna v poměrně krátkém čase, nasadit jak své členy, tak vybavení, kterým disponuje.
DOTAZ: Vy delate ten Harasov pro policisty a hasice? Nekde jsem vase jmeno cetl... Muze se tam dostat i nekdo, myslim tym, mimo IZS? Moc bychom si to s kamarady chteli vyzkouset. ;-)
ODPOVĚĎ:Dobrý večer, děkuji za dotaz. Ano, závod Test Odolnosti pravidelně pořádám spolu s dalšími kolegy od roku 2009. Jde o běh kolem dvaceti tří kilometrů, kombinovaný se zátěžovými úkoly pro pětičlenná družstva a úkoly s poskytováním první pomoci a záchrany života na reálně maskovaných a aranžovaných situacích. Závod je primárně určen pro složky integrovaného záchranného systému a další spřátelené organizace. Občas přizveme takzvaně civilní družstvo, nemohu vám však účast slíbit, protože otevřený závod nejsme. Takže pokud chcete, obraťte se na mě na emailu josef.dobsa@seznam.cz a zkuste štěstí. :-)
DOTAZ: Dobrý večer. Někde jsem vaše jméno viděl v souvislosti s náročnými závody typu Spartan race. Co jste absolvoval a jak jste dopadl?
ODPOVĚĎ:Dobrý večer a díky za dotaz. Závodů toho typu jsem absolvoval od roku 2011 přes dvacet, každoročně kolem pěti. Je to můj styl odpočinku, včetně přípravy na ně. Příprava ovšem, vzhledem k časovým možnostem, zaostává za profíky a tak jsem rád za umístění do stovky, nejlépe jsem byl kolem šedesátky a to jsem běžel s ženskou jedničkou toho roku Zuzanou Kubáňovou. Daleko více se dnes realizuji prostřednictvím svých dcer, když starší je například v české reprezentaci karate.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT