VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Milana Schweigstilla, mělnického místostarosty

Na otázky čtenářů bude v on-line rozhovoru Mělnického deníku ve středu 2. prosince od 14 hodin odpovídat mělnický místostarosta Milan Schweigstill. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Milana Schweigstilla, mělnického místostarosty

Milan Sweigstill

Tento rozhovor byl ukončen dne 2.12.2015
DOTAZ: Pane místostarosto, když se ukáže, že balisety jsou instalovány s rozporu s normami, odstoupíte?
ODPOVĚĎ:Ne, nechám to opravit.
Nejsem dopravní odborník a neznám tyto normy. Návrh na rozmístění vypracovala dopravní projekční společnost, vyjadřoval se dopravní inspektorát. Proběhla kolaudace, při které nikdo ze zúčastněných nekonstatoval žádný problém ve vztahu k normám. Jinak bychom byli nuceni to již dávno odstranit.
DOTAZ: Dobrý den pane místostarosto,
všimla jsem si na Pražské dvou věcí:
1) Za sebou jsou kolem hřiště tři přechody - dva s ostrůvkem, jeden bez. Proč?
2) Když jedu s kočárkem, ty ostrůvky jsou tak malé, že buď stojím v silnici já, nebo tam mám vystrčený kočár s hlavou dítěte.
Co s tím uděláte?
ODPOVĚĎ:1) Pražská není symetrická. Tam kde ostrůvek není je šířka pod 7 m a právě tato hranice je rozhodná pro to, zda-li ostrůvek bude nebo ne.
2) Kromě normy v bodě 1 je pak daná šíře vlastního jízdního pruhu (vlastně dvou), zbytek je na ostrůvek. S tím já neudělám nic.
DOTAZ: Zdravím pane profesore. Mám více otázek
- Proč ta šílená změna image?
- Proč město plánuje deficit na příští rok?
- Ty zelené kuželky - švajštilky - vám se to líbí?
- Proč vznikla ta šílenost na křižovatce u spořitelny, kde k dopravním nehodám nedocházelo?
- Už jste na radnici zapili malého Mikeše? :-)
ODPOVĚĎ:- Někomu se to třeba líbí.
- Provozní rozpočet města je vyrovnaný. Spíše je problém v investicích, kde zbyly jen ty u nichž se domníváme, že je nutné je provést, aby objekty ve správě města dále nechátraly.
- Esteticky to není nic moc, ale je to funkční.
- Odkud máte informaci, že tam nebyly dopr.nehody? Když jste tam občas stál, bylo docela dobré divadlo, co tam někteří řidiči předváděli . Touto křižovatkou projíždí 14.000 vozidel každý den a toto je snaha takto velký prostor při tomto provozu nějak usměrnit.
- Ne.
DOTAZ: Dobry den,bude se nekdy rekonstrovat potah zadusni,smetanova ulice a proc na melniku vodorovne dopravni znaceni neprovadi mistni firma misto technickych sluzeb
ODPOVĚĎ:Víme o stavu Zádušní i Smetanovy ulice, ale v nejbližší době se s jejich rekonstrukcí nepočítá - nejsou finance. Dopravní značení provádí většinou firma a nikoli TS. Ty jen provádějí drobné opravy značení.
DOTAZ: Dobrý den, zajímalo by mě jak to vypadá s dráhou do Mšena. Koukal jsem, že už jsou snad všude nové koleje. Kdy zase bude jezdit vlak? Děkuji
ODPOVĚĎ:Vlak by měl vyjet s celostátní změnou jízdních řádů v neděli 13.prosince 2015.
DOTAZ: Pane místostarosto, co byste chtěl ve městě za svého působení změnit, kde vidíte největší nedostatky?
ODPOVĚĎ:To je tak široká otázka, že tady na ní není dostatek prostoru.
Teď mě nejvíce trápí fungování úřadu jako organizačního celku - zkostnatělé, pomalé, často nefunkční. Ale k té práci - v dopravě, investicích a v čemkoli dalším, potřebujete iniciativu, pružnost a preciznost. To bych chtěl změnit.
DOTAZ: Zdraví Vás, patřím mezi ty, kteří rádi jezdili na Kokořínsko mšenskou lokálkou. A musím říct že mi to už docela chybí. Slyšel jsem, že už by se ale měla zase brzy rozjet. Jen si tak říkám, že nebýt Mšena, tak by se snad nic nedělo, alespoň mi to ta připadá. Proč se Mělník do boje o dráhu nějak víc neangažoval? Děkuji za odpověď. Michal
ODPOVĚĎ:To je otázka na mé předchůdce. Čas letí.
DOTAZ: Pane Sweigstill, jaké máte plány do budoucna, zajímá vás stále pozice starosty, nebo už vás to po působení na radnici opouští? Přeci jen to asi není úplně snadné to všechno ukočírovat...
ODPOVĚĎ:Bude to znít naivně, ale stále mě drží to, že chci pracovat pro Mělník. Samozřejmě čím jste výš, tím více můžete. Není to práce jednoduchá v tom, že nemůžete očekávat moc vděku. Co se jednomu líbí, druhému ne. Ale ozývají se především kritici. Pochvala je v téhle práci velmi zřídkavým jevem.
DOTAZ: Co děláte ve volném čase?
ODPOVĚĎ:Co jsem na radnici, tak ho moc nemám. Věnuji se turistice a cykloturistice, rád se občas utrhnu a odjedu vypnout mimo civilizaci.
DOTAZ: Dobrý den, někdo mi říkal, že snad má být zpoplatněné parkování i v Jarošovce. Je to pravda? Jestli ano, tak už to je opravdu hrůza. My, co pracujeme v centru, už asi budeme muset parkovat někde na Pšovce nebo na Blatech.... Už teď je to někdy něco najít místo na celou pracovní dobu.
ODPOVĚĎ:Uvažujeme jen o úseku Havlíčkova - Fibichova. Níže rozhodně ne. Celodenní bezplatné parkování tam doléhá na místní obchody a provozovny, u kterých nemůže nikdo zastavit. Každá mince má dvě strany.
DOTAZ: Proč se udělaly ty zelené kužely u soudu? A z jakého důvodu se měnila přednost?
ODPOVĚĎ:Vysoká frekvence dopravy a poměrně velká plocha vyžaduje určité usměrnění. Přednost se mění v návaznosti na řadu faktorů z nichž nejvýznamnější jsou dva - snaha zpomalit řidiče od Karlova náměstí a posílení autobusové dopravy v trase Pražská - Fibichova - Jarošova (s cílem, aby více lidí k cestě do města užívalo autobus).
DOTAZ: Dobrý den přeji, sdílím nechuť k balisetům na křižovatce nahoře v Pražské, byť chápu, že něco tam být musí, je nějaká šance, že by se vyměnily za nějakou důstojnější verzi pro tak krásné historické město. Děkuji J. Hácha
ODPOVĚĎ:Šance je. Původní verze projektu počítá s vyvýšenými zadlážděnými ostrůvky. Kvůli dotaci na rekonstrukci (ta s nimi nepočítala) do toho asfaltu ale nemůžeme zasáhnout (jinak by se dotace snižovala). Proto projektant navrhl toto řešení, které je snadno odstranitelné. Navíc to umožňuje vychytat případné nedostatky dopravních změn, které by u pevných ostrůvků byly nevratné.
DOTAZ: Dobrý den. Jako to vypadá se stavbou sportovní haly u gymnázia? Mám pocit, že se tam už delší dobu nic neděje... Prý padá podloží, je to pravda? Roman
ODPOVĚĎ:Stavba je pozastavena. Nic nepadá. Jen se po odkrytí zjistilo, že je tam více "bordelu" z původní stavby gymnázia a proto se to musí odtěžit až na skálu a že opěrná stěna, která držela hřiště není takové kvality, aby do stavby mohla být zakomponována. Proto se nyní upravují projekty a doufám, že se brzo bude pokračovat.
DOTAZ: Dobrý den, pane Schweigstille,
jaké je vaše původní povolání? Co jste vystudoval?
ODPOVĚĎ:Původním povoláním jsem učitel. Mám vystudovanou pedagogickou fakultu obor zeměpis a ruština a následně jsem na přírodovědecké fakultě studoval biologii.
DOTAZ: Jak se vám pane Schveigstile líbí balisety na náměstí Karla IV. a na křižovatce u ELVE?
Dočkáme se těchto ozdob i v jiných částech Mělníka?
ODPOVĚĎ:Esteticky to opravdu není nic moc, ale je to funkční. Mimochodem i v jiných městech jich hodně přibývá.
DOTAZ: Myslel jsem si, že v Neratovicích se s dopravou zbláznili, ale to, co se děje na Mělníku, to ještě překonalo. Jednosměrky bych ještě pochopil, i když člověk musí objet celé město, aby se dostal, kam potřebuje. Ale ti trpajzlíci u spořitelny, to je fakt luxus. :D Kdopak to vymyslel?
ODPOVĚĎ:Dopravní projektant, který řešil zadání - řešit celou Pražskou ulici vodorovným dopravním značením s ohledem na bezpečnost chodců a cyklistů. S tím, že zatím není možné budovat pevné ostrůvky.
DOTAZ: Tak se mi zdá, že od té doby, co jste ve velení, se pan starosta tak nějak sune do pozadí. Je to jen zdání, nebo nějaká politická dohoda?
ODPOVĚĎ:Určitě je to zdání. Pan starosta zůstává jistě nepřehlédnutelnou osobou.
DOTAZ: Ahoj Milane,
známe se, ale dovolím si zůstat v anonymitě. Chci znát tvůj názor:
1) Proč bude příští rok schodek rozpočtu přes 20 milionů (když se započítají transfery na vlastních účtech)
2) Kdybs byl v opozici, líbilo by se ti, co se děje s dopravou na Mělníku? Nevadil by ti ten hustý les značek a ty zelený pinďoury?
3) Proč si za sebe na gymplu vybral náhradu, kterou nikdo z učitelského sboru nechtěl? Na škole se říká, že proto, aby ses bez odporu mohl vrátit na zástupce, až skončíš na městě.
4) Můžeš odpřísáhnout, žes nikdy nevzal úplatek (dar za protislužbičku)?
5) Můžeš odpřísáhnout, žes nikdy nedal úplatek (dar za protislužbičku)?
6) Nevíš, kdo má přezdívku ,,Fous Matlafous"?
Jinak ti přeji vše dobré, jsi přísný ale fér, jen ses neměl pouštět do politiky a zůstat u učení, cestování a mladých žen.
ODPOVĚĎ:1) Už jsem tu psal, že provozní rozpočet je vyrovnaný. Můžeme ještě seškrtat investice do majetku města, ale to je na úkor stavu některých objektů. Těžké rozhodování. Ke stabilnímu rozpočtu se dopracovává těžko. Věřím, že příští rok už nebude důvod mi tuto otázku klást.
2) Asi bych nebyl úplně spokojen. Značky se mi nelíbí, zelený pinďouři mě nijak zvlášť neiritují.
3) Žádnou náhradu jsem nevybíral, ani nedoporučoval. Je to výsostná pravomoc ředitele. A je mi to vcelku jedno.
4) Špatná otázka - když řeknu ano, bude to zpochybňováno a budu označován za lháře, když řeknu ne, budu označován za sraba nebo korupčníka. (Žijeme totiž s českou mentalitou).
5) Stejná odpověď jako 4).
6) Ne. Ale asi to směřuje ne mě.
DOTAZ: Neobáváte se trestního oznámení v záležitosti pozemků paní Krausové ?Vám osobně příjde výměna adekvátní?
ODPOVĚĎ:Nevím. V současné době je pouze plněna smlouva, která byla podepsána před řadou let. Předpokládám, že trestní oznámení by padlo již tenkrát.
DOTAZ: Vážený pane místostarosto,
jste si vědom, že Vámi podpořené zjednosměrnění části ulice Kpt. Jaroše výrazně zhoršilo podmínky pro podnikání některým obchodníkům v této ulici? Např. likvidace populárního železářství a prodejny domácích potřeb paní Marie Řízkové je toho důkazem.
Prosím Vás tedy o uvedení podstatných přínosů tohoto zjednosměrnění pro občany Mělníka.
Děkuji Vám.
ODPOVĚĎ:Ve městě je velká poptávka po parkovacích místech. Parkování po obou stranách v této ulici je podle předpisů nemožné v případě obousměrného provozu.
DOTAZ: Dobrý den, pane magistře,

máte pocit, že svoji činností život na Mělníku zkvalitňujete? Díky, Heřkowitz
ODPOVĚĎ:Snažím se o to.
DOTAZ: Dobrý den, zahlédla jsem vás na koncertu Melody Makers (tedy snad jste to byl vy). Baví váš swing? A jako máte rád hudbu?
ODPOVĚĎ:Ano, byl jsem tam. Nejen swing. V mládí jsem se hodně věnoval tanci, dokonce jsem působil v Praze v tanečních kurzech. Na téhle hudbě mě baví to provedení - souhra více nástrojů, i bez mikrofonů a zesilovačů dokáží absolutně naplnit prostor. A navíc vás tahle muzika tlačí do ladného pohybu a ne křečovitého cukání.
DOTAZ: Jako bývalého kantora by mě zajímalo, jestli se vám nestýská po učení. Mně totiž ano.
ODPOVĚĎ:Na začátku vůbec. Důkaz, že už byl člověk po 30 letech vyčpělý. Ale nyní už zvažuji, že příští rok bych si nějaký seminář vzal. Už jen kvůli kontaktu s mladými lidmi, který na člověka působí omlazovacím dojmem. Připadá mi, že tady na radnici jsem za ten rok zestárl asi o pět.
DOTAZ: Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat proč byla rekonstrukce ulice Legionářů prováděna firmou Neumann, když firma Strabag dala výrazně nižší nabídku, toto výběrové řízení ale bylo zrušeno.
ODPOVĚĎ:Ano, bylo zrušeno. První nabídka Strabagu byla tak nízká, že další soutěžící ji napadly jako podhodnocenou. Pokud bychom to nechali být, tak by to nejspíš řešil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. To by trvalo dlouho a my bychom přišli o dotaci (ta musela být vyúčtována do 30.října tohoto roku). Jediným řešení bylo zkusit zrušit výběrové řízení a vypsat nové s tím, že jsme doufali, že se situace nebude opakovat. Vyšlo to. Firma Neumann v druhém VŘ nabídla nejnižší cenu (ale řádově se od ostatních lišila jen velmi málo). A tak jsme o deset miliónů dotace nepřišli.
DOTAZ: Co podle vás na Mělníku nejvíc chybí a co byste tu rád viděl?
ODPOVĚĎ:Otázka, o které se musí déle přemýšlet a spíše o tom diskutovat. Nechci se unáhlovat. (Spíš se mi honí hlavou, co tu přebývá).
DOTAZ: Dobrý den,
Chtěl bych se Vás zeptat, kdo bydlí v ul. Svatováclavské čp. 13, Mělník? Doslechl jsem se, že tam bydlí starosta obce, a tento byt má pronajatá jiná osoba? Toto jste měl schválit v radě města. Pokud je toto pravda souhlasíte s tímto stavem?
ODPOVĚĎ:Není mi známo, kdo tam bydlí. Před nějakou dobou se schvaloval nájem zájemci, který to odkoupil s povinností rekonstrukce. Nevím, že by měl vazby na pana starostu.
DOTAZ: Dobrý den pane místostarosto,
když se tak zajímáte o bezpečnost v dopravě na Mělníku, zasadíte se také o zbudování nadchodů přes budovaný průtah městem?

V prvním úseku mezi Mladoboleslavskou a Pražskou by nadchod nepochybně významně přispěl k bezpečnosti. Řidiči zejména při výjezdu z kruhových objezdů často nezastavují a neumožňují chodcům přejít, tím vznikají pro chodce (hlavně pro děti) nebezpečné situace.
ODPOVĚĎ:Byl to jeden z mých cílů už když se rodil projekt, kde toto vidím jako jednu z elementárních chyb. Rousovice se takto odříznou od města. Bohužel musím přiznat, že v tomto jsem nebyl úspěšný. Investor to jednoznačně zamítl. Zatím jsem to nevzdal, ale naději si velkou nedávám
DOTAZ: Dobrý den, nenaruší navrtání baliset a dopravních značek do povrchu nové silnice její struktutu během zimy? A nemohl by se ten, kdo je tam montoval, naučit pracovat s vodováhou, případně motouzem a závažím. Moc svislé některé nejsou.
ODPOVĚĎ:Nedokáži odpovědět. Vzhledem k tomu, že se dnes už běžně instalují i jinde, tak snad ne. Vaší připomínku příslušné firmě předám.
DOTAZ: Dobrý den, jaké dopravní úpravy se plánují v parku Na Polabí?
- Zákaz vjezdu pro cyklisty je tam prý neoprávněně a park by se měl stát součástí cyklostezky. Co je na tom pravdy?
- Krom toho do parku vjíždí větší množství aut zejména v blízkosti internátu a stejně jako cyklisté ničí povrch cesty. V parku se louže mnohdy v celé šíři cesty drží i několik dní po dešti. Jak hodláte situaci řešit?
ODPOVĚĎ:Zákaz vjezdu cyklistů tu nebude. Velkou část cyklistů tvoří děti a starší občané - ti tam i teď jezdí značka neznačka, tak to nemá logiku. Cyklostezka je už nyní svedena na Pražskou ulici. S auty je problém, potřebujeme pomoc občanů. Pokud tam auta jsou, tak volejte Městskou policii (156). Chystáme revitalizaci parku Na Polabí a s tím by měly být opraveny cesty.
DOTAZ: Budete letos kandidovat do Senátu? (jděte do toho!)
ODPOVĚĎ:Nebudu.
DOTAZ: Dobrý den pane Schweigstille, jestliže byla ulice Kpt. Jaroše zjednosměrněna kvůli její šíři a umožnění parkování po obou stranách, proč ulice Studentská, která je celkově užší, má reálně průjezdný jen jeden úzký jízdní pruh, protože se parkuje po obou stranách, zůstává obousměrná?
ODPOVĚĎ:Je to vnitřní komunikace v sídlišti. Ale máte pravdu. Pokud chcete, můžeme začít řešit její zjednosměrnění. Dejte vědět.
DOTAZ: Dobrý den pane Schweigstille, myslíte si, že je vhodné, aby oblast dopravy řešil člověk, který získal řidičské oprávnění teprve nedávno?
Nepřipadáte si v této oblasti poněkud nezkušený?
ODPOVĚĎ:Lžete. Řidičské oprávnění mám od roku 1983.
DOTAZ: To je korupce ta Svatováclavská 13. Prověříte to???
ODPOVĚĎ:Mohu se na to podívat. Ještě jsem se nyní díval do tehdejších podkladů pro jednání Rady města, ale z nich žádná čertovina nevysvítá?!
DOTAZ: Doufám, že tu Svatováclavskou 13 prověříte!!!!
ODPOVĚĎ:Viz předcházející odpověď.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT