VYBRAT REGION
Zavřít mapu

On-line: ptejte se Stanislava Fraibiše, trenéra čínského kung fu

Na otázky čtenářů bude ve čtvrtek 27. října odpovídat trenér čínského kung fu Stanislav Fraibiš. Otázky můžete pokládat už nyní.

On-line: ptejte se Stanislava Fraibiše, trenéra čínského kung fu

Stanislav Fraibiš (vpravo).

Tento rozhovor byl ukončen dne 27.10.2016
DOTAZ: Dobrý den chci se zeptat mohu být také mistr kung fu? Děkuji Pastorek
ODPOVĚĎ:Dobrý den Miroslave, samozřejmě můžete a chce to především cvičit cvičit cvičit. :)
DOTAZ: Ahoj Stando,
ráda bych věděla:
1) Zda je možné s kung - fu začít v každém věku?
2) Učíš se čínsky nebo o tom uvažuješ?
3) Klišé otázky - co ti kung - fu dalo a co naopak vzalo?

Hodně štěstí a mnoho spokojených klientů v nové tělocvičně.
Lucie
ODPOVĚĎ:Ahoj Lucie :)

k otázce
1) Ano, je možné začít v každém věku. Trénink lze přizpůsobit věku i tělesným a zdravotním dispozicím.

2) Čínsky se aktivně neučím a prozatím jsem nenašel čas se začít učit. Jde o dlouhodobou záležitost, ale do budoucna bych určitě chtěl.

3) Otázka hodně na zamyšlení ..... dalo mi to životní směr, fyzickou i psychickou odolnost, smysl života. Vzalo mi to trochu čas navíc, který jsem třeba mohl trávit jiným způsobem, ale nelituji toho. Patří to k tomu a chce to toleranci a podporu lidí kolem Vás.

Děkuji Vám a hezký den.
DOTAZ: Dobrý den, ubránil byste se pomocí kung fu, kdyby Vás někdo napadl, případně už jste tuto techniku někdy v praxi k sebeobraně použil?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Kung fu (wushu) má sebeobranný charakter a čím déle cvičíte a osvojuje si techniky, tím si zvyšujete její účinnost. Jsem trenér i klasické sebeobrany a s kombinací kung fu je dle mého názoru ideální. Navíc původní sebeobrana vychází z Číny, kde se nazývá Chin na. Sebeobranu jsem již použil nejenom v běžném životě, ale i v zaměstnání, v kterém jsem do konce června působil.

Hezký den.
DOTAZ: Jak jste v kungfu daleko? Jsou tam také různě barevné pásky nebo jak se rozlišujete? Co byste v kungfu chtěl dokázat?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

V kung fu (wushu) nejste nikdy tak daleko, abyste nemusel cvičit. Je to pro mě celoživotní cesta a smysl života. Pokud se ptáte na technický stupeň, tak mám černou šerpu, který mi udělil mistr. Na základě udělení písemného souhlasu mého mistra, jsem otevřel v roce 2008 svou školu v Mělníku. V kung fu jsou barevné technické stupně (šerpy), které částečně uděluji já, vyšší stupně můj mistr (shifu) nebo jsou technické stupně udělované evropskou a světovou federací pod názvem Duan.

Jinak se snažím stále někam posouvat. V nedávné době se trénování stalo mým povoláním. Mám pořád se co učit :). Stále bych chtěl navštěvovat mého mistra v Taiwanu. Smysl vidím i v tom, že částečně můžu pozitivně ovlivnit současnou mládež.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Dobrý den, proč jste si vybral zrovna kung fu, co vás na tom tak lákalo?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

V dětství mě asi nejvíce ovlivnili filmy s bojovým uměním a Bruce Lee. Myslím, že to byl asi první impuls k tomu, abych začal cvičil. Navíc jsem nebyl příliš fyzicky zdatný. Postupně se bojové umění stalo mou životní cestou. Dost mě zajímala a stále zajímá Asie.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Co říkáte na krav magu?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Krav Maga se prezentuje jako nejefektivnější sebeobranný styl. Mám na to trochu jiný názor. Sebeobrana je především tak efektivní, podle toho, kdo jí cvičí. Nikdy jsem Krav Magu necvičil, ale určitě jde o velice účinný styl sebeobrany (hlavně armádní), když se použije správně.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Jak moc se liší kung-fu, jak ho známe z filmů, od toho, které učíte vy? A dá se s kung-fu opravdu ubránit/zaútočit, nebo je to všechno jenom naoko?
ODPOVĚĎ:Dobrý den. Co znáte z filmů, tak jde o řízené bojové scény, které jsou předem nacvičené a doprovázené efekty. Tyto scény vycházejí právě z běžného bojového umění. V reálném cvičení nic není na oko a s kung fu se můžete ubránit. Jsem trenér i klasické sebeobrany. Stylů kung fu (wushu) je na celém světe mnoho.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Co říkáte na Želvy Ninja? A na filmy, ve kterých se bojuje stylem kung fu? Inspirovalo vás to, abyset s ním začal?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Ninja želvy je seriálová pohádka :). Filmy s tématikou bojového umění mě určitě v dětství ovlivnily. Jinak jde i bojové scény, které jsou předem nacvičené a doprovázené dalšími efekty.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Měl jste příležitost studovat bojové umění někde v Číně u mnichů v klášteře?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

U mnichů v klášteře jsem neměl možnost prozatím cvičit, ale navštěvuji mého mistra na Taiwanu, abych nadále rozšiřovat své znalosti a schopnosti.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Zdravím. Co je pro kung fu nejdůležitější - obratnost, rovnováha, hbitost, pohyblivost, síla...? Jaké doplňkové sporty děláte, co byste doporučil, že je jako příprava pro kung fu dobré? Děkuji za odpově´D
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Dle mého názoru tak pro kung fu (nejenom) potřebujete vše co popisujete a víc. Tyto vlastnosti získáte právě cvičením a málokdo přijde s tím, že tyto vlastnosti už má. Jako příprava určitě sporty zaměřené na pohyb a strečink.

Doplňkové sporty mám plavání, běh, workout, trx,

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Pral jste se jako malý kluk? A dostal jste někdy pořádně "na budku"? :)
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Jako malý kluk jsem se nepral a ani jako velký kluk :) pokud jsem nemusel. Nevyhledávám tyto střety. Co je pořádně? Určitě jsem ale v životě pár ran schytal.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Kdy je nejlepší s kung fu začít? Mám sedmiletého syna, není na to ještě malý?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Začít dle mého názoru je ideálně v 6 letech. V pozdějším věku můžete i kdykoliv ...nikdy není pozdě. V Číně začínají v některých školách již od 4 let.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Zdravím, trenére. Kolik "ovček" máte? Je o kunngfu na Mělníku zájem? A byl jste někdy v Číně? Nebo kde jste se to vůbec naučil,když jste ten misttr? Dík za odpovědi
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

V Mělníku o kung fu zájem je. Žáků mám dost, ale ještě né tolik, aby mě toto povolání uživilo. Stále probíhá nábor. Od září se trénování stalo mým povoláním.
Jezdím cvičit do Číny, na Taiwan. Pokud budete chtít podrobnější informace, mrkněte na stránky www.kungfumelnik.cz.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Může být Čech někdy stejně dobrý jako Číňan, který se kung-fu věnuje od dětství a většinou prý to je o velkém drilu v raném dětství?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Máte pravdu. Je to o drilu a čím dříve se začne, tím lépe. V Číně se začíná někdy již od 4 let. Je to právě i o intenzitě a frekvenci tréninků. Pokud bude neasiat cvičit stejně jako v Číně, může se dostat na jejich úroveň. Ke kvalitě čínskému kung fu (wushu) je velice blízko Rusko. Rusko k tomu má skvělé podmínky a podporu státu.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Měl jste někdy chvilku, kdy jste si řekl, už to s tím trénováním nemusím přehánět, umím to skvěle? Nebo je to jako u dalších bojových umění, že je to nekončící učení a zdokonalování?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Je to nikdy nekončící učení a zdokonalování spojené s životním stylem. Stane se Vám to součástí života. Nikdy jsem ani nepomyslel, že bych už nemusel cvičit. Naopak, měl bych cvičit víc a stále, dokud to bude možné.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Dobrý den, pane Fraibiši. Jak moc se liší umění Shaolinů a právě kung-fu, které děláte vy? Má to nějaký stejný základ? Nebo jde o dva úplně odlišné "sporty"?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

V krátkosti ....původ tradičních bojových umění je z Číny, kláštera Shaolin. Odsud se bojové umění dále rozšiřovalo do dalších soukromých rodinných škol různých stylů a směrů. Z Číny následně dál do celého světa. Navštivte naše webové stránky, kde jsou podrobnější informace www.kungfumelnik.cz.

Náš styl je jedním ze směrů kláštera jižního Shaolinu.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Taky si myslíš, že kungfu nejvíc pomohl Bruce Lee, když ho zpopularizoval? A kdo je třeba dneska "průkopníkem" tohohle sportu? Je nějaká taková ikona, jako byl Bruce? A co říkáš na čísnké filmy typu Klan létajících dýk apod.? :)
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Myslím si, že Bruce Lee hodně napomohl zpopularizovat kung fu a celkově bojová umění. Ovlivnil spoustu lidí, včetně mě. Nevím jestli průkopníkem, ale dle mého názoru kdo popularizoval a popularizuje kung fu (wushu) je například Jackie Chan nebo Jet Li a další podobní. Jsou to lidé, kteří založili svou filmovou kariéru na tom, co velice dobře umí, dělají od dětství a vyšlapali si tu cestu neskutečnou dřinou.

Filmy Klan létajících dýk a podobné musíte brát trochu s odstupem i přes to, že v nich hrají skvělý herci a mistři bojových umění. Tyto filmy jsou natočené podle čínské mytologie, v kterých hrdina měl nadpřirozené schopnosti.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Na jedné vaší exhibici jsem vás viděla s tyčemi a nějakými meči. Které všechny zbraně do kung fu vlastně patří?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Cvičíme sestavy beze zbraně i se zbraněmi. V naší škole vyučujeme například tyč, šavli, motýlí meče, halapartny, vějíř, meč, kopí a další. V kung fu (wushu) existuje spousta zbraní.

Nedá se asi přesně konkretizovat seznam zbraní. Je jich opravdu spousta od ostrých dýk, mečů, šavlí, halaparten, po různých délek tyčí a kovových bičů, různé vějíře atd.
Podívejte se na tento odkaz, kde máte nějaký základní přehled fotografií zbraní

https://www.google.cz/search?q=chinese+weapons&espv=2&biw=1366&bih=648&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjdq8nw4_rPAhXE0hoKHWdsAssQsAQIIw#tbm=isch&q=chinese+kung+fu+weapons

Děkuji a hezký den
DOTAZ: Mistři říkají, že nestačí zvládnou sestavy technicky, že musí být zapojeny i orgány. Můžete vysvětlit, co to znamená a zda jste to sám na sobě pocítil?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Nevím jestli jsem přesně pochopil na co se ptáte. S cvičením kung fu (wushu) je spojený dril technik, fyzická kondice, strečink atd. S touto vnější stránkou je úzce spojená i vnitřní stránka s energií Čchi. Jedná se o životní sílu a energii, kterou je třeba v sobě pěstovat relaxačním, meditačním a dechovém cvičení. To vše Vám pomáhá udržovat celé tělo zdravé a silné po fyzické i duševní stránce.

Děkuji a hezký den.
DOTAZ: Prý musí být člověk díky cvičení otevřený, aby mohl meditovat. Jakou s tím máte zkušenost?
ODPOVĚĎ:Dobrý den.

Nevím přesně jestli jsem pochopil Vaší otázku a odpovím podobně jako na otázku před Vámi.
S cvičením kung fu (wushu) je spojený dril technik, fyzická kondice, strečink atd. S touto vnější stránkou je úzce spojená i vnitřní stránka s energií Čchi. Jedná se o životní sílu a energii, kterou je třeba v sobě pěstovat relaxačním, meditačním a dechovém cvičení. To vše Vám pomáhá udržovat celé tělo zdravé a silné po fyzické i duševní stránce.

Pokud chcete jen meditovat, není třeba abyste k tomu cvičil bojová umění. Například né každý mnich cvičí kung fu (wushu). Když se podíváme do hluboké historie, tak mniši z klášteru Shaolin, kteří hodně meditovali původně cvičili, aby si udrželi fyzickou kondici. Podrobnější informace najdete i na našich stránkách www.kungfumelník.cz.

Děkuji a hezký den.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT